PIT obniżony, ale płacimy coraz więcej
Autor Przemysław Terlecki - 12 Sierpnia 2019

PIT obniżony, ale płacimy więcej. Oddaliśmy 11,5 mld więcej niż rok temu

PIT, choć w zasadzie został obniżony w niższym wymiarze przez rząd, generuje ogromne zyski. W tym roku zapłaciliśmy go znacznie więcej niż w poprzednim. Jak podaje portal INNPoland, mowa aż o 13% więcej.

PIT, a dokładniej stopień podatku w niższym jego wymiarze, został obniżony przez rząd Prawa i Sprawiedliwości z 18% do 17%. Czy oznacza to, że będziemy płacić mniej? Możliwe, ale wcale nie jest to konieczne. Jak wskazuje portal INNPoland, rok po roku płacimy coraz większy podatek. Możliwe więc, że nawet nie odczujemy zmiany w płatnościach.

Za 2018 rok urzędy skarbowe zgarnęły aż 102 mld złotych, co oznacza wzorst o 13% względem 2017 roku. Z czego wynikają te wzrosty? Odpowiedź jest prosta - zarabiamy coraz więcej, co przekłada się na poziom płaconego podatku. Warto dodać, że za 2018 rok zapłaciliśmy aż 100% więcj niż za 2008 rok. Najprawdopodobniej za 2019 rok zapłacimy znów więcej zgodznie z trendem wzrostowym.

Emerytura. Osoby urodzone po 1948 r. mogą się dostać specjalną rekompensatęEmerytura. Osoby urodzone po 1948 r. mogą się dostać specjalną rekompensatęCzytaj dalej

PIT obniżony, ale nie wpływy z niego

Gdzie płacony jest największy podatek? Zgodnie z informacjami przekazanymi przez INNPoland to województwo śląskie, skąd pochodziło 11,5 mld złotych za 2018 rok. Na drugim miejscu jet Wielkopolska z wynikiem 9,7 mld złotych, a podium zamyka Małopolska z podatkiem na poziomie 9,7 mld złotych. Z kolei najmniej zapłacili płatnicy z województwa lubuskiego - 1,04 mld złotych, opolskiego z wynikiem 1,9 mld złotych, świetokrzyskiego (2,1 mld złotych) oraz podlaskiego - 2,25 mld złotych.

Z racji zmniejszenia poziomu podatku PIT i ustaleniu go na 17% prawdopodobnie w przyszłym roku wpływy z niego będą mniejsze niż za 2018 rok. Jest to możliwe, ale nie przesądzone. Nawet jeśli jednak wpływy z niego będą niższe za rok, to w perspektywie dalszych lat sukcesywne bogacenie się społeczeństwa powinno wyrównać lukę powstałą w wyniku politycznych decyzji rządu Prawa i Sprawiedliwości.

Masz konto w banku? Już za niedługo płatności kartą będą dużo trudniejsze i bardziej skomplikowaneMasz konto w banku? Już za niedługo płatności kartą będą dużo trudniejsze i bardziej skomplikowaneCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. 4000 zł dodatku do emerytury za szczególne osiągnięcie
  2. 300 plus na wyprawkę do szkoły. Do kiedy składać wnioski?
  3. Wakacje nad Bałtykiem drogie jak na Tureckiej Riwierze
  4. 10 000 zł za to, że nie przejdziesz na emeryturę

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na: Google News