Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Pieniądze z ZUS po zmarłym emerycie. Te środki także podlegają dziedziczeniu
Ada Rymaszewska
Ada Rymaszewska 14.01.2024 20:49

Pieniądze z ZUS po zmarłym emerycie. Te środki także podlegają dziedziczeniu

pieniądze
Iberion

Większość osób, które niedawno przeszły na emeryturę, to osoby, w całości opłacające składki na ubezpieczenie emerytalne w nowym systemie. Zgodnie z tymi zasadami, ich składka była dzielona na dwie części, a jedna z nich trafiała na tzw. subkonto. Wielu z nas błędnie uważa, że pieniądze na nim zgromadzone przepadają w przypadku śmierci płatnika, choć nie do końca jest to prawda. W niektórych przypadkach środki te także podlegają dziedziczeniu.

Wypłata gwarantowana z ZUS. Komu się należy?

Uregulowanie spraw finansowych po zmarłym nie należy często do łatwych zadań. Zawiłe procedury i zmieniające się prawo z pewnością w tym nie pomagają. Wiele osób nie wie więc tak naprawdę, jakie prawa im przysługują. Tak jest m.in. w przypadku dziedziczenia pieniędzy zgromadzonych przez bliskiego, który zaczął już pobierać emeryturę.

Obecne regulacje emerytalne przewidują różne warianty, w tym ten, zgodnie z którym istnieje pewien okres gwarancyjny dla dziedziczenia środków z subkonta ZUS. Jest to dokładnie 36 miesięcy. Jeżeli więc od przyznania pierwszej emerytury do dnia śmierci emeryta nie upłynęły 3 lata, wskazana w przepisach część środków z subkonta ZUS należy się uposażonym lub spadkobiercom. Mało kto ma tego świadomość. 

Do Pepco ustawią się potężne kolejki. Klienci wyruszą na zakupy. Takich okazji jeszcze nie było

To musisz wiedzieć o subkoncie ZUS

Powyższa zasada ma zastosowanie, o ile emerytura wypłacana była według nowych zasad - a więc dotyczy osób urodzonych po 1 stycznia 1949 roku. Oprócz tego, obejmuje także emerytów, którzy przed ustaleniem przez ZUS emerytury docelowej z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych nie pobierali emerytury kapitałowej.

ZOBACZ: Wielu emerytów w Polsce dostanie zwrot ze skarbówki. Przelewy ruszą już 16 lutego

Powszechnie wiadomo również, że osoby urodzone po wskazanej dacie maja prawo część swojej składki przekazać na ubezpieczenie emerytalne do OFE, czyli drugiego filaru emerytalnego.

Subkonto ZUS jest częścią konta ubezpieczonego i ma je każdy członek OFE oraz osoby, które po 31 stycznia 2014 roku nie zdecydowały się na zawarcie umowy z OFE.

Ustalenie wysokości emerytury docelowej z ZUS

W tym miejscu warto zaznaczyć jeszcze jedną, bardzo istotną rzecz. Gdy posiadaczowi OFE pozostanie do emerytury mniej niż 10 lat, zadziała tzw. suwak bezpieczeństwa. Oznacza to, że pieniądze z OFE będą systematycznie przekazywane na subkonto i kiedy osoba osiągnie już ustawowy wiek emerytalny, na subkoncie ZUS będą wszystkie środki z OFE.

Po złożeniu wniosku o emeryturę z racji osiągnięcia wieku emerytalnego, ZUS ustali wysokość emerytury docelowej. Zrobi to dzieląc podstawę jej obliczenia przez średnie dalsze trwanie życia ustalone dla wieku, który senior osiągnął w dniu, w którym złożył wniosek, wg obowiązującej w tym dniu tablicy trwania życia.

I tak, na podstawę obliczenia emerytury składają się:

  • składki na ubezpieczenie emerytalne, które zostały zapisane na indywidualnym koncie w ZUS, z uwzględnieniem ich waloryzacji,
  • zwaloryzowany kapitał początkowy,
  • środki zapisane na subkoncie w ZUS, z uwzględnieniem ich waloryzacji.

Konieczny będzie wniosek o wypłatę pieniędzy

Trzecia składowa obliczania podstawy emerytury to przedmiot wypłaty gwarantowanej, zastrzegając, że prawo do wypłaty gwarantowanej przysługuje osobie lub osobom uposażonym, gdy śmierć emeryta nastąpiła w ciągu trzech lat od pierwszej wypłaty.

Zgodnie z przepisami, wypłata gwarantowana to różnica między kwotą środków stanowiących podstawę obliczenia docelowej emerytury, zapisanych na subkoncie w ZUS, a iloczynem liczby pełnych miesięcy jakie upłynęły od początku miesiąca, w którym pierwszy raz wypłacono emeryturę, do końca miesiąca, w którym nastąpił zgon oraz trzydziestej siódmej części kwoty zapisanej na tym koncie.

Upraszczając, od wartości subkonta z dnia ustalenia emerytury docelowej odejmuje się 1/37 tej kwoty za każdy z możliwych 36 miesięcy pobierania emerytury. Resztę stanowi wypłata gwarantowana.

Zanim ZUS przekaże pieniądze uposażonym, potrąca jeszcze podatek. W przypadku, kiedy emeryt miał wspólnotę majątkową z małżonkiem, to on z automatu jest osobą uposażoną.

Wszystkie uprawnione osoby muszą złożyć w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych wniosek o wypłatę pieniędzy. Robi się to wypełniając formularz ZUS EWG-P.

Źródło: infor.pl