BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Możliwa obniżka pensji i obowiązkowy urlop dla wszystkich w firmie. Wchodzą nowe przepisy, związki nie pomogą

27 Kwietnia 2020

Autor tekstu:

Maria Glinka

Udostępnij:

Pensja i godziny pracy mogą zostać z łatwością zmniejszone, a zwalniać będzie można online – to tylko część z wariantów, które zakłada trzecia odsłona tarczy antykryzysowej, do której dotarła Rzeczpospolita.

Pensja do zmniejszenia

Pensja może ulec zmniejszeniu nawet o 10 proc. na podstawie wyłącznej decyzji pracodawcy, jeżeli takie działanie ułatwi firmom przejście przez kryzys. Ten przepis jest jednym z najważniejszych punktów projektu tarczy antykryzysowej 3.0., która ma być procedowana jeszcze w tym tygodniu.

Trzecia wersja rządowego pakietu działań społeczno-gospodarczych zakłada także możliwość prostszego zwalniania osób z kilkoma źródłami dochodu czy wyznaczania pracownikom urlopu w terminie dogodnym dla pracodawcy.

Wszystkie te propozycje działań, do których udało się dotrzeć Rzeczpospolitej, mają stanowić rozszerzenie rządowej pomocy względem właścicieli firm w trudnych czasach pandemii.

Obniżka wynagrodzenia bez konsultacji

Projekt z 22 kwietnia do ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem Covid-19 uprawnia przedsiębiorców, którzy odnotowali spadek obrotów o 15 proc. rok do roku lub o 25 proc. tylko w roku 2020, do obniżenia wszystkim pracownikom czasu pracy, a co za tym idzie – także wysokości wynagrodzenia o 10 proc.

Dodany podpunkt, o którym informuje Rzeczpospolita, zakłada, że w celu zmniejszenia czasu pracy i wynagrodzenia przedsiębiorca nie musi konsultować się z podwładnymi czy związkami zawodowymi, jeżeli takowe w firmie działają.

Jedynym obowiązkiem, jaki ma spoczywać na pracodawcy, będzie poinformowanie o zmianach swoich zatrudnionych. Oświadczenie w tym zakresie trzeba będzie przekazać do okręgowego inspektora pracy.

Na ten moment nie wiadomo, na jak długi czas miałaby być możliwa taka obniżka. Jednak umiejscowienie przepisuje sugeruje, że będzie to możliwe na co najwyżej trzy miesiące.

Obowiązkowy urlop bez uzgodnienia

Rzeczpospolita donosi, że do nowej wersji tarczy antykryzysowej może zostać dodany także zapis, na mocy którego przedsiębiorca będzie mógł we wskazanym przez siebie terminie wysłać wszystkich pracowników na urlop do połowy ich tegorocznego wymiaru i do 30 dni urlopu zaległego z lat ubiegłych.

Będzie mógł to uczynić bez ich zgody i bez uwzględnienia ich planów urlopowych.

Zmniejszenie pensji i zwolnienia przez Internet

Artykuły projektu wprowadzają także uproszczone zasady zwalniania lub obniżania wynagrodzenia wszystkich zatrudnionych.

W pierwszej kolejności o posadę mogą się obawiać osoby, które mają również inne źródło utrzymania np. emeryturę, rentę lub inne świadczenia z ZUS. Wyjątkowo zagrożeni mają być także pracownicy czerpiący przychody z innej działalności zarobkowej, odpłatnego pełnienia funkcji lub praw majątkowych. Na gromadzenie informacji na ten temat mają zezwalać przepisy nowej tarczy, które nie przeczy zasadom RODO.

Wypowiedzenie stosunku pracy będzie mogło odbywać się w dotychczasowej formie – na piśmie. Nowością będzie możliwość wysłania zwolnienia e-mailem. Pracownicy będą mieli 7 dni od otrzymania wiadomości na złożenie ewentualnego sprzeciwu. Pracodawca w ciągu trzech ma rozważyć uwagi zatrudnionego, ale nie wstrzyma to biegu wypowiedzenia.

W razie braku zgody z decyzją pracodawcy, pracownikowi będzie przysługiwało 21 dni na odwołanie do sądu pracy (liczone od momentu otrzymania e-maila).

Przy zwolnieniach online nie będą miały zastosowania przepisy dotyczące grupowej redukcji zatrudnienia, które zakładają m.in. prawo do odprawy w wysokości do trzech pensji.

Na takich samych zasadach ma się odbywać także obcinanie wynagrodzeń. Zwolnienia i cięcia w pensjach to punkty, które budzą największy sprzeciw związków zawodowych.

Maria Glinka

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych i studentka dziennikarstwa na UW. Pierwsze doświadczenia w branży dziennikarskiej zdobywała w stacji TVN i na portalu Euractiv. Wielbicielka filmów Alejandro Innaritu, reportaży książkowych i filmowych, zwłaszcza na temat polityki oraz społecznych problemów w wymiarze globalnym i lokalnym.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS N/z emeryt czyta pismo z ZUS-u , na stole pieniadze banknoty i bilon

Polska i Świat

Emeryci nadal dostają mniej niż powinni. Mogą zgłosić się do ZUS

Czytaj więcej >
Zmiana w przepisach

Polska i Świat

Policjant obłoży nas karą, a my będziemy musieli przyjąć. Szykuje się zmiana w prawie

Czytaj więcej >
TOdziałaMY

Polska i Świat

Druga edycja wyjątkowego projektu dla szkół – TO(działa)MY!

Czytaj więcej >
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS N/z obliczanie domowego budzetu, miesieczne koszty utrzymania

Polska i Świat

ZUS nadal wypłaca wyprawki. Spóźnialscy mają jeszcze trochę czasu

Czytaj więcej >
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS N/Z Pismo z ZUS-u i pieniadze

Polska i Świat

ZUS przygotował specjalny konkurs. Adresatami dzieci i młodzież

Czytaj więcej >
DENIS CHARLET/AFP/East News

Polska i Świat

Rośnie sprzedaż online - Google wprowadza dwa bezpłatne narzędzia dla przedsiębiorców do analizy i rozwoju e-biznesu

Czytaj więcej >