Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Pekao ma dobre wieści dla klientów. Bank zamierza znowu podnieść oprocentowanie lokat
Kasper Starużyk
Kasper Starużyk 10.05.2022 19:02

Pekao ma dobre wieści dla klientów. Bank zamierza znowu podnieść oprocentowanie lokat

pieniądze-babcia-biznesinfo
biznesinfo

Bank Pekao S.A. planuje podwyżkę oprocentowania na lokatach, wyznał prezes Leszek Skiba. Pierwsza podwyżka miała miejsce w kwietniu, polski bank planuje więc kolejną.

Bankom potrzebna jest gotówka i próbują ją pozyskać z rynku. Jednym ze sposobów jest przekonanie klientów do przeniesienia swoich oszczędności, a do tego zachęcają m.in. dobrze oprocentowane lokaty.

Pekao szykuje nową ofertę oprocentowania lokat

Prezes Pekao S.A. Leszek Skiba w rozmowie z PAP zapowiedział, że bank już niedługo przedstawi nową ofertę dla klientów. Z słów Skiby wynika, że klienci Pekao będą mogli liczyć na lepiej niż do tej pory oprocentowane lokaty.

Bank Pekao pierwszą podwyżkę oprocentowania lokat wprowadził już pod koniec kwietnia. Ze względu na niemal zerową stopę referencyjną NBP, która utrzymywała się w Polsce od 29 maja 2020 do 6 października 2021 r., banki oferowały lokaty praktycznie nieoprocentowane. Nagły i szybki wzrost stóp procentowych od października ubiegłego roku zmusza jednak banki do reakcji, w tym do ponownego zwiększania oprocentowania lokat, do czego nawołuje również premier Mateusz Morawiecki.

Pekao odpowie na inflację?

Zważając na fakt wciąż rosnącej inflacji, oprocentowanie lokaty powinno być na tyle duże, żeby klienci nie tracili swoich oszczędności, które pochłania inflacja. Pod koniec kwietnia Pekao zaoferowało konta oszczędnościowe z oprocentowaniem 3,5 proc. i lokaty z funduszem z 4 proc.

Inflacja w kwietniu osiągnęła poziom 12,30 proc., co jest wynikiem rekordowym. Pekao powinno więc zaoferować oprocentowanie dużo wyższe od propozycji kwietniowej. W ten sposób klienci uratują chociaż część swoich pieniędzy. Dorównanie oprocentowania lokat do poziomu inflacji jest bardzo mało prawdopodobne.

Tagi: Pekao lokata