BiznesINFO.pl
pieniądze-babcia-biznesinfo

biznesinfo

Pekao ma dobre wieści dla klientów. Bank zamierza znowu podnieść oprocentowanie lokat

10 Maja 2022

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Udostępnij:

Bank Pekao S.A. planuje podwyżkę oprocentowania na lokatach, wyznał prezes Leszek Skiba. Pierwsza podwyżka miała miejsce w kwietniu, polski bank planuje więc kolejną.

Bankom potrzebna jest gotówka i próbują ją pozyskać z rynku. Jednym ze sposobów jest przekonanie klientów do przeniesienia swoich oszczędności, a do tego zachęcają m.in. dobrze oprocentowane lokaty.

Pekao szykuje nową ofertę oprocentowania lokat

Prezes Pekao S.A. Leszek Skiba w rozmowie z PAP zapowiedział, że bank już niedługo przedstawi nową ofertę dla klientów. Z słów Skiby wynika, że klienci Pekao będą mogli liczyć na lepiej niż do tej pory oprocentowane lokaty.

Bank Pekao pierwszą podwyżkę oprocentowania lokat wprowadził już pod koniec kwietnia. Ze względu na niemal zerową stopę referencyjną NBP, która utrzymywała się w Polsce od 29 maja 2020 do 6 października 2021 r., banki oferowały lokaty praktycznie nieoprocentowane. Nagły i szybki wzrost stóp procentowych od października ubiegłego roku zmusza jednak banki do reakcji, w tym do ponownego zwiększania oprocentowania lokat, do czego nawołuje również premier Mateusz Morawiecki.

Pekao odpowie na inflację?

Zważając na fakt wciąż rosnącej inflacji, oprocentowanie lokaty powinno być na tyle duże, żeby klienci nie tracili swoich oszczędności, które pochłania inflacja. Pod koniec kwietnia Pekao zaoferowało konta oszczędnościowe z oprocentowaniem 3,5 proc. i lokaty z funduszem z 4 proc.

Inflacja w kwietniu osiągnęła poziom 12,30 proc., co jest wynikiem rekordowym. Pekao powinno więc zaoferować oprocentowanie dużo wyższe od propozycji kwietniowej. W ten sposób klienci uratują chociaż część swoich pieniędzy. Dorównanie oprocentowania lokat do poziomu inflacji jest bardzo mało prawdopodobne.

Kasper StarużykAutor

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Finanse

Bank Pekao pochwalił się niewiarygodnym pomysłem. Powstanie największa inwestycja swego typu w Polsce

Czytaj więcej >
Banknoty 200 zł

Finanse

Rząd wyjawił swoje plany wobec kredytobiorców. Zmiany czekają nas już za chwilę

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. n/z Wplacanie pieniedzy w okienku.

Finanse

Dzisiaj ostatni dzień na złożenie wniosku o 500 plus. Konieczny dla zachowania ciągłości wypłat

Czytaj więcej >
Pieniądze w portfelu

Finanse

Płaca minimalna szykowana do potężnego wzrostu. Rząd zapowiada dwa terminy waloryzacji

Czytaj więcej >
dotacja

Finanse

Jest zgoda na 3,9 miliarda złotych. Z Unii Europejskiej płyną pieniądze dla polskich rolników

Czytaj więcej >

Finanse

Już 200 mln zł sięgają długi Polaków wobec najemców. Można temu zaradzić

Czytaj więcej >