BiznesINFO.pl
pieniądze-babcia-biznesinfo

biznesinfo

Pekao ma dobre wieści dla klientów. Bank zamierza znowu podnieść oprocentowanie lokat

10 Maja 2022

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Udostępnij:

Bank Pekao S.A. planuje podwyżkę oprocentowania na lokatach, wyznał prezes Leszek Skiba. Pierwsza podwyżka miała miejsce w kwietniu, polski bank planuje więc kolejną.

Bankom potrzebna jest gotówka i próbują ją pozyskać z rynku. Jednym ze sposobów jest przekonanie klientów do przeniesienia swoich oszczędności, a do tego zachęcają m.in. dobrze oprocentowane lokaty.

Pekao szykuje nową ofertę oprocentowania lokat

Prezes Pekao S.A. Leszek Skiba w rozmowie z PAP zapowiedział, że bank już niedługo przedstawi nową ofertę dla klientów. Z słów Skiby wynika, że klienci Pekao będą mogli liczyć na lepiej niż do tej pory oprocentowane lokaty.

Bank Pekao pierwszą podwyżkę oprocentowania lokat wprowadził już pod koniec kwietnia. Ze względu na niemal zerową stopę referencyjną NBP, która utrzymywała się w Polsce od 29 maja 2020 do 6 października 2021 r., banki oferowały lokaty praktycznie nieoprocentowane. Nagły i szybki wzrost stóp procentowych od października ubiegłego roku zmusza jednak banki do reakcji, w tym do ponownego zwiększania oprocentowania lokat, do czego nawołuje również premier Mateusz Morawiecki.

Pekao odpowie na inflację?

Zważając na fakt wciąż rosnącej inflacji, oprocentowanie lokaty powinno być na tyle duże, żeby klienci nie tracili swoich oszczędności, które pochłania inflacja. Pod koniec kwietnia Pekao zaoferowało konta oszczędnościowe z oprocentowaniem 3,5 proc. i lokaty z funduszem z 4 proc.

Inflacja w kwietniu osiągnęła poziom 12,30 proc., co jest wynikiem rekordowym. Pekao powinno więc zaoferować oprocentowanie dużo wyższe od propozycji kwietniowej. W ten sposób klienci uratują chociaż część swoich pieniędzy. Dorównanie oprocentowania lokat do poziomu inflacji jest bardzo mało prawdopodobne.

Tagi:

Pekaolokata

Kasper StarużykAutor

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: kasper.staruzyk@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Finanse

2000 kWh rocznie. Limit zużycia prądu wynika z obliczeń

Czytaj więcej >
Podwyżka emerytur

Finanse

Ruszają kolejne wypłaty 14 emerytury. Trafi ona do 1,2 mln osób

Czytaj więcej >
Jarosław Kaczyński znalazł sposób na wygranie wyborów. Prezes PiS powoła własną "armię"

Finanse

Kaczyński: Prezesi spółek państwowych nie dostaną premii

Czytaj więcej >

Finanse

Płaca minimalna w 2023 roku wyższa, niż zapowiadano. Rząd zaskoczył

Czytaj więcej >
W jaki sposób GUS oblicza średnie wynagrodzenie?

Finanse

Wynagrodzenie minimalne w 2023 roku wzrośnie o rekordową kwotę

Czytaj więcej >
Piotr Molecki/East News

Finanse

Andrzej Glapiński o stopach procentowych. To jeszcze nie koniec podwyżek

Czytaj więcej >