Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Wicepremier Emilewicz obiecała Polakom wsparcie finansowe. Możemy jednak czekać nadaremnie, pieniędzy nie będzie?
Kamila Jeziorska
Kamila Jeziorska 13.08.2020 02:00

Wicepremier Emilewicz obiecała Polakom wsparcie finansowe. Możemy jednak czekać nadaremnie, pieniędzy nie będzie?

fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 10.04.2020. n/z Polskie banknoty na stole.
https://eastnews.pl/Arkadiusz-Ziolek

Pakiet pomocowy obiecany przez Emilewicz

Pakiet pomocowy to obietnica złożona przez wicepremier Jadwigę Emilewicz, która szeroko rozumianej branży turystycznej oraz innym złożyła zapewnienie o przedłużeniu zwolnienia ze składek ZUS czy wypłacie świadczenia postojowego. Pakiet pomocowy ma zostać zgłoszony jako inicjatywa poselska, w związku z którą zgodę musi wyrazi Rada Ministrów. 

O pakiecie pomocowym w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów nikt nie słyszał. "Nie wpłynął (stan na środę 12.08.2020) do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów wniosek o wpis do wykazu prac legislacyjnych i programowych rady ministrów projektów ustaw w tym zakresie" - napisano w komunikacie wysłanym do portalu money.pl przez Centrum Informacyjne Rządu. Nawet poseł Grzegorz Matusiak z Prawa i Sprawiedliwości nie widział jeszcze projektu ustawy na własne oczy. 

Pakiet pomocowy nie dojdzie do skutku?

Pakiet pomocowy mógłby pomóc tysiącom przedsiębiorcom przetrwać trudny czas pandemii. Niestety, środowisko, które wcześniej miało nadzieję, że pakiet pomocowy uda się uchwalić jeszcze przed wrześniem, obecnie wyraża obawy przed całkowitym ucięciem wejścia projektu w życie. Poseł Matusiak w rozmowie z money.pl uspokaja przedsiębiorców i mówi, że pakiet pomocowy może zostać dopisany do porządku obrad na 14 sierpnia.

Pakiet pomocowy miałby obejmować "specjalny fundusz, z którego będą wypłacane zaliczki dla klientów biur podróży, czteromiesięczne zwolnienia z ZUS dla wybranych działalności gospodarczych i profesji czy postojowe, a także specjalne rozwiązania dla branży transportowej i hotelarskiej" - podaje portal. Niestety, ale pewne założenia planowanych rozwiązań budzą w przedsiębiorcach kolejne wątpliwości.

Pakiet pomocowy dla wybranych

Pakiet pomocowy miałby objąć branże turystyczną oraz jej pokrewne. Weryfikacja uprawnień do skorzystania z pakietu pomocowego miałaby się odbywać za pomocą wpisania firmy do rejestru PKD. Co więcej, pula środków przeznaczona na pomoc przedsiębiorcom ma być ograniczona, dlatego potencjalni beneficjenci martwią się, że nie wszystkim uda się skorzystać z pakietu pomocowego.

Pakiet pomocowy stał się przedmiotem dyskusji. - Postulujemy do rządu, by uszczelnił system dystrybucji tych środków. Świadczenia powinni tylko otrzymać ci, którzy prowadzą działalność turystyczną co najmniej od 6 miesięcy, a nie dopisali ją sobie teraz w rejestrze, by skorzystać ze zwolnień w ZUS lub postojowego - powiedziała Alina Dybaś, prezes Turystycznej Organizacji Otwartej. Pakiet pomocowy miałby przede wszystkim pomóc biurom podróży, które wciąż są winne pieniądze swoim klientom. Stopniowe rozszerzanie pomocy na inne gałęzie może doprowadzić do braku pieniędzy w budżecie przeznaczonym na pomoc branży turystycznej.

<