Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Energetyka > Otwarcie gazociągu łączącego Polskę i Słowację
Magdalena Madoń
Magdalena Madoń 26.08.2022 10:59

Otwarcie gazociągu łączącego Polskę i Słowację

Mateusz Morawiecki
East News

Dziś został otwarty gazociąg między Polską a Słowacją. Podczas uroczystego otwarcia premier Mateusz Morawiecki podkreślał znaczenie nowego połączenia gazowego.

Gazociąg oficjalnie uruchomiony

Jak donosi portal money.pl, w piątek odbyła się uroczystość uroczystego uruchomienia połączenia gazowego między Polską i Słowacją z udziałem premierów obu państw. Premier Mateusz Morawiecki zaznaczył, że nowy gazociąg między Polską a Słowacją jest wielką inwestycją, które wzmocni bezpieczeństwo surowcowe Polski i Słowacji.  

Mateusz Morawiecki przypomniał, że wspólnie zrealizowano konkretne inwestycje, które mają nas chronić przed szantażem energetycznym ze strony Rosji. Podkreślił, że dzięki temu połączeniu można sprowadzać gaz nawet z Włoch, pochodzący z Afryki.

W następnej kolejności premier Słowacji Eduard Herger zwrócił uwagę, że inwazja na Ukrainę pokazała, że Rosja nie może być traktowana jako partner i przez swoje działania wypowiedziała hybrydową wojnę Unii Europejskiej. 

Gazociąg Polska-Słowacja

Dwukierunkowe połączenie gazowe zostało zrealizowane przez spółki Gaz-System po stronie polskiej oraz EUROSTREAM po stronie słowackiej. Jego łączna długość wynosi ok. 164 km- 61,3 km po stronie polskiej i 106 km po stronie słowackiej.

Inwestycja pozwoli na sprowadzanie do Polski gazu w ilości 5,7 mld m sześc. gazu rocznie, w stronę Słowacji będzie można przesłać 4,7 mld m sześc. 

Nowe połączenie pozwoli także zyskać dostęp do kolejnych źródeł gazu niezależnych od Rosji, zlokalizowanych na obszarze południowej Europy (za pośrednictwem tamtejszych terminali LNG), Afryki Północnej oraz Kaukazu.

Jak informuje Komisja Europejska, projekt uzyskał dofinansowanie ze środków unijnych w kwocie ponad 100 mln euro, co stanowi 40 proc. kosztów inwestycji. 

Tagi: gaz