BiznesINFO.pl

East News

Otwarcie gazociągu łączącego Polskę i Słowację

26 Sierpnia 2022

Autor tekstu:

Magdalena Madoń

Dziś został otwarty gazociąg między Polską a Słowacją. Podczas uroczystego otwarcia premier Mateusz Morawiecki podkreślał znaczenie nowego połączenia gazowego.

Gazociąg oficjalnie uruchomiony

Jak donosi portal money.pl, w piątek odbyła się uroczystość uroczystego uruchomienia połączenia gazowego między Polską i Słowacją z udziałem premierów obu państw. Premier Mateusz Morawiecki zaznaczył, że nowy gazociąg między Polską a Słowacją jest wielką inwestycją, które wzmocni bezpieczeństwo surowcowe Polski i Słowacji.  

Mateusz Morawiecki przypomniał, że wspólnie zrealizowano konkretne inwestycje, które mają nas chronić przed szantażem energetycznym ze strony Rosji. Podkreślił, że dzięki temu połączeniu można sprowadzać gaz nawet z Włoch, pochodzący z Afryki.

W następnej kolejności premier Słowacji Eduard Herger zwrócił uwagę, że inwazja na Ukrainę pokazała, że Rosja nie może być traktowana jako partner i przez swoje działania wypowiedziała hybrydową wojnę Unii Europejskiej. 

Gazociąg Polska-Słowacja

Dwukierunkowe połączenie gazowe zostało zrealizowane przez spółki Gaz-System po stronie polskiej oraz EUROSTREAM po stronie słowackiej. Jego łączna długość wynosi ok. 164 km- 61,3 km po stronie polskiej i 106 km po stronie słowackiej.

Inwestycja pozwoli na sprowadzanie do Polski gazu w ilości 5,7 mld m sześc. gazu rocznie, w stronę Słowacji będzie można przesłać 4,7 mld m sześc. 

Nowe połączenie pozwoli także zyskać dostęp do kolejnych źródeł gazu niezależnych od Rosji, zlokalizowanych na obszarze południowej Europy (za pośrednictwem tamtejszych terminali LNG), Afryki Północnej oraz Kaukazu.

Jak informuje Komisja Europejska, projekt uzyskał dofinansowanie ze środków unijnych w kwocie ponad 100 mln euro, co stanowi 40 proc. kosztów inwestycji. 

Tagi:

gaz

Podobne artykuły

Energetyka

Chcieli wyłudzić dodatek elektryczny. Teraz mogą mieć poważne kłopoty
Czytaj więcej >

Energetyka

Orlen obniża ceny gazu. Skorzysta wybrana grupa klientów
Czytaj więcej >

Energetyka

Ustawa ograniczająca podwyżki cen ciepła. Zdaniem przedstawicieli spółdzielni jest nieskuteczna
Czytaj więcej >

Energetyka

Prace ruszyły. W Polsce powstaje najgłębszy taki odwiert na świecie
Czytaj więcej >

Finanse

Tak źle jeszcze nie było. Po 85 latach na rynku polskiej firmie grozi upadłość
Czytaj więcej >

Energetyka

Gaz będzie tańszy. Prezydent podpisał ważną ustawę
Czytaj więcej >
Magdalena Madoń

Redaktor Biznesinfo. Wcześniej copywriter oraz młodsza księgowa. Absolwentka rachunkowości i controllingu na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. W wolnym czasie bierze czarodziejski flet i gra w orkiestrach dętych.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]