BiznesINFO.pl
Orlen stawia na odnawialne źródła energii

Flickr/WrS.tm.pl, https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/

Orlen zainwestował w farmy wiatrowe. Postawi je na Pomorzu

1 Marca 2021

Autor tekstu:

Maria Glinka

Orlen nie zwalnia tempa i mocnym krokiem wchodzi w kolejną branżę. Najnowsza transakcja koncernu to zakup trzech lądowych farm wiatrowych od hiszpańskich funduszy inwestycyjnych. Spółka wejdzie w posiadanie ponad 350 MW mocy, co uczyni ją czwartym

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Gdzie Orlen kupił farmy wiatrowe

  • Ile energii będzie w stanie produkować

  • Jakie są dalsze plany koncernu

  • Orlen stawia na niskoemisyjność

Orlen inwestuje w farmy wiatrowe

Orlen podejmuje kolejne kroki na drodze ku efektywnej transformacji energetycznej. Business Insider Polska donosi, że koncern zawarł umowę zakupu 100 proc. udziałów z dwoma hiszpańskimi funduszami inwestycyjnymi Taiga Inversiones Eolicas oraz Santander Energias Renovables.

Przedmiotem transakcji są trzy lądowe farmy wiatrowe o łącznej mocy ok. 90 MW, które należą do spółki Nowotna Farma Wiatrowa. Zakłady mieszczą się w miejscowościach: Kobylnica (41,4 MW), Subkowy (8 MW) i Nowotna (40 MW) w województwie pomorskim. Z komunikatu koncernu energetycznego wynika, że umowa opiewała na ok. 380 mln zł.

Zgodę na transakcję musi wyrazić jeszcze Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Portal energetyka24.pl podaje, że zakupione zakłady wpisują się w system wsparcia zielonych certyfikatów i stanowią obszar działalności Energa Operator. Farmy są w stanie wyprodukować ok. 280 GWh energii energetycznej w skali roku i mają zapewniony odbiór energii od roku do nawet dziesięciu lat.

- Skutecznie realizujemy strategię ORLEN2030, zakładającą rozbudowę portfela odnawialnych źródeł energii, opartego o własne projekty oraz przejęcia innych, perspektywicznych aktywów. Tylko w minionym roku nasza energetyka dostarczyła 3,3 mld zł wyniku EBITDA LIFO i był to najwyższy wynik spośród wszystkich segmentów naszej działalności - przyznał Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen.

Zdaniem zarządcy dzięki transakcji koncern stanie się spółką multienergetyczną, która przybliży Polskę do osiągnięcia neutralności emisyjnej w 2050 r. zapisanej w porozumieniu paryskim. PKN Orlen był pierwszym koncernem paliwowym w Europie Środkowo-Wschodniej, który zadeklarował podjęcie efektywnych działań w celu osiągnięcia zeroemisyjności dwutlenku węgla w 2050 r.

Orlen rośnie w siłę. Inwestycja na Pomorzu to dopiero początek

Po sfinalizowaniu transakcji Orlen będzie dysponował aktywami energetycznymi o łącznej mocy 3,3 GW. Źródła zeroemisyjne będą stanowiły 642 MW w całym portfelu koncernu. Poza lądowymi farmami wiatrowymi spółka stawia również na elektrownie wodne i farmy fotowoltaiczne. Sam segment energetyki wiatrowej ma bazować na 10 farmach o łącznej mocy 353 MW, dzięki czemu Orlen stanie się czwartym co do wielkości podmiotem na tym rynku.

Jednak działania koncernu nie ograniczają się tylko do północnych regionów Polski. Orlen posiada również dwa innowacyjne bloki parowo-gazowe w Płocku i Włocławku. Portal wnp.pl donosi, że jednostka w Płocku, której budowa kosztowała ok. 1,7 mld zł, została oddana do użytku w 2018 r. W płockim zakładzie Orlen wytwarza 4,5 proc. całej energii elektrycznej, która jest produkowana w Polsce.

Co więcej, do dyspozycji spółki pozostaje także sieć linii przesyłowych o długości ok. 200 tys. km. Dzięki temu Orlen jest w stanie zagwarantować nieprzerwane dostawy energii do ok. 3 mln odbiorców.

Strategia ORLEN2030 zakłada inwestycje w nisko- i zeroemisyjne źródła energii o łącznej wartości 47 mld zł. Spółka zamierza skupić się głównie na morskiej i lądowej energetyce wiatrowej oraz fotowoltaice. Zgodnie z planem do 2030 r. Orlen ma posiadać źródła energii odnawialnej o łącznej mocy 2,5 GW.

Za energetykę odnawialną odpowiada spółka Orlen Wind 3, w której płocki koncern posiada 100 proc. udziałów. To właśnie ten podmiot będzie informować o kolejnych kluczowych inwestycjach w obszarze źródeł energii odnawialnej.

Tagi:

Maria GlinkaAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych i studentka dziennikarstwa na UW. Pierwsze doświadczenia w branży dziennikarskiej zdobywała w stacji TVN i na portalu Euractiv. Wielbicielka filmów Alejandro Innaritu, reportaży książkowych i filmowych, zwłaszcza na temat polityki oraz społecznych problemów w wymiarze globalnym i lokalnym.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Wynajem mieszkania nieopłacalny dla właścicieli

Polska i Świat

Spadły ceny najmu mieszkań. Po raz pierwszy od miesięcy

Czytaj więcej >
Recesja dotknie wszystkie państwa członkowskie UE

Polska i Świat

Agencja S&P prognozuje niższy wzrost gospodarczy w Polsce

Czytaj więcej >
Produkty spożywcze drożeją szybciej niż rośnie inflacja. Eksperci wieszczą, że to dopiero początek

Polska i Świat

Tegoroczny szczyt inflacji jest już za nami

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Trwają kontrole w domach. Jeżeli nie załatwisz jednej sprawy, zapłacisz wysoką karę

Czytaj więcej >
Mieszkania mają wartość

Polska i Świat

Nadchodzi nowy program mieszkaniowy. Dotknie sfery kredytowej

Czytaj więcej >
flaga Polski

Polska i Świat

Polska wygrywa z Argentyną… siłą swojej gospodarki

Czytaj więcej >