BiznesINFO.pl
Biznes Info

Biznes Info

Opłaty za ścieki i wodę do góry. Podwyżki w niemal wszystkich miastach

8 Maja 2021

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

Udostępnij:

Opłaty za wywóz ścieków oraz wodę ulegną podwyżce w 90 proc. spółek miejskich. Pozostałe 10 proc. chce, aby stawki pozowały bez zmian, a w Chełmie nawet opłaty zostaną obniżone.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Gdzie czekają nas największe podwyżki

  • Czemu w Chełmie mamy obniżkę opłat

  • Co składa się na opłatę za wywóz wody i śmieci

Samorządy w kieszeniach Polaków. Opłaty w górę

Na opłatę za ścieki i wodę składa się kilka czynników. Zgodnie z przepisami ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków na opłatę składają się: koszty związane ze świadczeniem usług, koszty ekonomiczne i aktualne warunki oraz koszty planowanych inwestycji.

Przemysław Daca, prezes Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie poinformował, że do Regionalnych Zarządów Gospodarki Wodnej w Polsce wpłynęło, aż 1708 wniosków. Jest to 73 proc. wszystkich dokumentów, które samorządy muszą złożyć w urzędzie.

Portal money.pl informuje, że 93,7 proc. wszystkich wniosków dotyczy podwyżek opłat za wywóz ścieków oraz wodę. Jedynie w 3,4 proc. wniosków proponowane jest utrzymanie opłat na tym samym poziomie, a w przypadku 2,4 proc. - wniosek dotyczy obniżek.

Dorota Jakuta, prezes Izby Gospodarczej "Wodociągi Polskie" wyjaśnia, że chęć podwyżek wynika ze zmiany sytuacji ekonomicznej przedsiębiorstw zajmujących się gospodarowaniem wodno-kanalizacyjnym. Dodaje, że w ciągu ostatnich lat wzrosły koszty utrzymania, m.in.: podwyżka cen energii, podwyżka podatku od nieruchomości.

Chełm się wyłamuje i chce obniżek opłat

Największe podwyżki czekają w woj. łódzkim (47,15 proc.), świętokrzyskim (22,85 proc.) i zachodniopomorskim (21,87 proc.). Najmniej po kieszeniach dostaną mieszkańcy woj. śląskiego, pomorskiego i opolskiego - tam podwyżki wyniosą maks. 13,5 proc.

Jednym miastem, który złożył wniosek o obniżkę opłat za ścieki i wodę jest Chełm. Przemysław Daca podkreśla, że jest to efekt racjonalizacji kosztów - ten z kolei wynika z zaangażowania włodarzy miasta.

Prezes Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie powiedział, że wnioski o podwyżkę będą rozpatrywane indywidualnie. Podkreślił, że chęć wprowadzenia opłat wyższych o 100 proc. to efekt złego zarządzania przedsiębiorstwem wodno-kanalizacyjnym.

Przemysław Daca apeluje do przedsiębiorstw o racjonalne ustalanie stawek, bowiem woda w Polsce "jest na poziomie średniej stawki europejskiej". Stawki taryf zatwierdzone w 2018 r. wahały się między 1,58 zł a 57,02 zł z 1 m sześc. wody, natomiast stawki za metr sześc. odprowadzonych ścieków od 1,98 zł do 34,94 zł za 1 m sześc.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Polacy wycofują oszczędności z banków

Twój portfel

Oszczędności w banku? Nie, teraz stawiamy na alternatywy

Czytaj więcej >
pixabay, IADE-Michoko

Twój portfel

Ceny paliw na stacjach robią wrażenie. Cieszyć się mogą tylko tankujący gaz

Czytaj więcej >
pieniadze-pixabay-jarmoluk

Twój portfel

Opłata opakowaniowa już budzi kontrowersje. Branża nie przebiera w słowach

Czytaj więcej >
Biznes Info

Twój portfel

Abonamentu RTV wciąż unika masa Polaków. A kontrolerzy i tak wystawiają mandaty na 735 zł

Czytaj więcej >
pixabay, pasja1000

Twój portfel

Emerytura możliwa nawet przed 40. rokiem życia. Ale to nie takie łatwe

Czytaj więcej >
pixabay, piviso

Twój portfel

500 plus na zdrowie. Nowy program resortu zdrowia obejmie tylko osoby powyżej 40. roku życia

Czytaj więcej >