Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Nie zapłaciłeś opłaty za parkowanie samochodu? Po twojej śmierci fiskus będzie ścigał twoich bliskich
Kamila Jeziorska
Kamila Jeziorska 05.07.2020 02:00

Nie zapłaciłeś opłaty za parkowanie samochodu? Po twojej śmierci fiskus będzie ścigał twoich bliskich

Opłatę za parkowanie samochodu muszą uiścić nawet spadkobiercy. Sąd wydał wyrok.
https://pixabay.com/arembowski

Opłata za parkowanie nawet po śmierci

Wojewódzki Sąd Administracyjny w wyroku z dn. 22 kwietnia 2020 r. (sygn. I SA/Kr 135/20) orzekł, że śmierć zobowiązanego do uiszczenia opłaty za parkowanie nie powoduje umorzenia postępowania egzekucyjnego. Sprawa trafiła do WSA ze względu na to, że Prezydent Krakowa zdecydował się zaskarżyć postanowienie fiskusa, który umorzył postępowanie egzekucyjne wobec niewniesionej opłaty za parkowanie ze względu na śmierć ściganego.

Opłata za parkowanie to rodzaj opłaty, którą mogą uiścić także spadkobiercy zmarłego. Według tezy postawionej przez WSA śmierć zobowiązanego powoduje umorzenie postępowania tylko wtedy, gdy obowiązek opłaty ma charakter osobisty i nie może tego zrobić inna osoba. Nieosobisty charakter stanowi przesłankę do tego, aby opłatę mogli uiścić chociażby spadkobiercy zobowiązanego. Śmierć powoduje tylko zawieszenie, a nie wygaśnięcie postępowania.

Opłata do uiszczenia przez spadkobierców

Możliwość uiszczenia opłaty przez spadkobierców zmarłego przewiduje wprost art. 28a ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji. Zawieszenie ówczesnego postępowania egzekucyjnego wymaga wystawienia nowego tytułu wykonawczego i nie powoduje jego wygaśnięcia. Co więcej, WSA uznał, że dochodzona należność, czyli opłata za parkowanie, ma charakter publicznoprawny i należy zaliczyć ją do należności wymienionych w art. 60 ustawy o finansach publicznych.

Sąd doszedł do wniosku, iż umorzenie postępowania dot. opłaty za parkowanie było przez naczelnika urzędu skarbowego bezzasadne. Nieprawidłowe było także utrzymanie tego postanowienia przez Dyrektora Izby Administracji Skarbowej. Dodatkowo, WSA zarządził na rzecz strony skarżącej od Dyrektora Izby Administracji Skarbowej, koszty postępowania w kwocie 580 zł.