Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Energetyka > Ograniczyłeś zużycie prądu, to teraz dostaniesz pieniądze. Rząd szykuje spory prezent
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 20.03.2023 19:08

Ograniczyłeś zużycie prądu, to teraz dostaniesz pieniądze. Rząd szykuje spory prezent

zasilacz
BiznesInfo

Resort klimatu wyszedł z ciekawą propozycją. Jeżeli zostaną wprowadzone “stopnie zasilania”, czyli przymusowe ograniczenia poboru energii elektrycznej, ministerstwo zamierza przyznawać rekompensaty finansowe.

Ograniczenie zużycia energii…

Rządowe Centrum Legislacji opublikowało w poniedziałek projekt rozporządzenia Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Ma ono regulować zasady i ograniczenia w sprzedaży paliw i dostawach energii.

Jak informuje Bankier.pl, jest jeden element, który powinien ostudzić niezadowolenie niektórych osób, którym wprowadzenie stopni zasilania kojarzy się z serialem “Alternatywy 4”. Projekt zawiera bowiem zapis dotyczący rekompensat dla odbiorców energii.

…nagradzane pieniędzmi

Ministerstwo tworząc projekt zwróciło uwagę na sytuację z 2015 roku, gdy do ograniczeń wprowadzonych przez operatora systemu elektroenergetycznego stosowano się po zagrożeniu karą pieniężną. Resort uważa, że dla przeciwwagi powinien być również bodziec pozytywny.

Z doniesień portalu Bankier.pl wynika, że rekompensata jest takowym bodźcem pozytywnym. Byłaby ona wypłacana w momencie wprowadzenia 13. stopnia zasilania i wyższych przez PSE.

Sytuacje bardzo rzadkie

Wysokość rekompensaty ma być obliczana z uwzględnieniem rynkowej ceny energii, współczynnika uzależnionego od stopnia zasilania oraz czasu i wielkości ograniczeń. Rozporządzenie ma nie mieć żadnego wpływu na konkurencyjność gospodarki i obciążenie konsumentów.

Jak uzasadnia swoje stanowisko nt. konkurencyjności Ministerstwo Klimatu i Środowiska cytowane przez portal Bankier.pl, zastosowanie tych przepisów w praktyce odnosi się do niezwykle rzadkich sytuacji. Ma do nich nie dochodzić przez szereg lat.

Tagi: ceny prądu