Ogórki morskie to naprawdę drogi przysmak.
Public Domain Pictures
Autor Julian Bakuła - 30 Sierpnia 2020

Ogórki zwykle kosztują poniżej 11 zł za kilogram. Za te zapłacić trzeba jednak ponad 10 tys. zł

Zwykłe ogórki - chociaż wymagające w uprawie - raczej nie nadwyrężą znacznie naszego budżetu domowego. Inaczej wygląda to w przypadku popularnego w Azji przysmaku, który czasem łudząco przypomina ogórki. Ogórki morskie mogą kosztować nawet 11 tys. zł za kilogram. Ich wysoka cena wiąże się z ryzykiem, jakie towarzyszy ich połowowi. Być może jednak walory smakowe i odżywcze ogórków morskich rzeczywiście warte są ich ceny.

Ogórki morskie to produkt z naprawdę wysokiej półki

Business Insider zamieścił materiał dotyczący zadziwiającego przysmaku, który co prawda przypomina wyglądem zwykłe ogórki, ale zdecydowanie przebija je ceną. Podczas gdy ogórki, jakie znamy, można kupić zwykle za ok. 11 zł za kilogram, ogórki morskie mogą nas kosztować nawet tysiąc razy więcej.

Tajemnicze odkrycie w Himalajach. Wyniki badań ujawniły przerażającą prawdęTajemnicze odkrycie w Himalajach. Wyniki badań ujawniły przerażającą prawdęCzytaj dalej

Aby je złowić, ludzie niejednokrotnie ryzykują życiem, zatem nic w tym dziwnego, że za kilogram tego przysmaku musielibyśmy zapłacić 11 tys. zł. Ich cena wiąże się także z tym, że ogórki morskie to nie warzywa, lecz... zwierzęta! - Nie mają kończyn ani oczu. Mają natomiast otwór gębowy i odbytowy oraz inne organy - tłumaczy w przywoływanym przez Business Insider materiale Stephen Purcell z Southern Cross University, badacz specjalizujący się w tych stworzeniach. Ogórki wodne, nazywane także strzykwami - rozpowszechnione są w Azji, gdzie od wieków są cenionym daniem wśród najzamożniejszych warstw społecznych.

Są nie tylko smaczne, ale także bogate w białko. Popyt na ogórki wodne eksplodował w latach 80. XX wieku, gdy wskutek wzrostu liczebności klasy średniej w Chinach coraz więcej osób mogło pozwolić sobie na tego rodzaju luksus. W latach 2011-2016 ogórki morskie podrożały średnio o 17 proc. w skali całego świata.

Ogórki morskie

[Ogórki morskie, zwane także strzykwami. - Źródło obrazu: Pixabay]

Gang Fajniaków ma nie tylko przyciągnąć dzieci. Biedronka ma drugi, mniej popularny cel akcjiGang Fajniaków ma nie tylko przyciągnąć dzieci. Biedronka ma drugi, mniej popularny cel akcjiCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:
1. TVP właśnie przekazało porażającą wiadomość. Koronawirus w Kancelarii Prezydenta
2. Cichopek i Kurzajewski nowymi prowadzącymi Pytanie na Śniadanie. Za odcinek dostaną więcej niż Polak w miesiąc
3. Magdalena Ogórek przeszła osobisty dramat. Niewielu ma świadomość, co się wydarzyło

Ile płaci się za ogórki morskie?

W dzisiejszych czasach ogórki morskie często kupuje się jako prezent. Jeśli chodzi o ich cenę, decydujący jest wygląd.

- Im bardziej są pokryte ostrymi wypustkami, tym są droższe - mówi w opublikowanym przez Business Insider materiale Stephen Purcell. Na świecie występuje aż 1250 różnych gatunków ogórka morskiego, zatem jest z czego wybierać. Najdroższym gatunkiem ogórka morskiego jest trepang japoński, który może kosztować nawet 13 tys. zł/kg.

NBP wprowadza do obiegu nową monetę. Nominał zaskakujeNBP wprowadza do obiegu nową monetę. Nominał zaskakujeCzytaj dalej

Koneserzy cenią w ogórkach morskich nie tylko ich wygląd, ale także grube, żylaste mięso, które jest bogate w fukozylowane glikokoniugaty - substancje chemiczne pomocne w zwalczaniu artretyzmu, a od niedawna wykorzystywane w Europie do leczenia części nowotworów oraz zakrzepów krwi. Stąd zainteresowanie, jakie ogórki morskie wzbudzają w koncernach farmaceutycznych.

Moda na ogórki morskie rozprzestrzenia się po całym świecie i stają się one do tego stopnia popularne, że kolejne kraje zaczynają łowić je na własną rękę. W okresie pomiędzy rokiem 1996 a 2011 liczba krajów, które eksportują ogórki morskie wzrosła z 35 do 83.

Wzmożone połowy doprowadziły jednak do drastycznego spadku populacji tych stworzeń morskich. Jest to kolejny czynnik powodujący wzrost cen tego przysmaku. Najdroższe są najrzadsze gatunki, których połowy nurkowie muszą prowadzić w najbardziej niedostępnych głębinach morskich, co wiąże się z ogromnym ryzykiem. Nurkom grozi paraliż spowodowany chorobą dekompresyjną. Na Jukatanie w trakcie połowów ogórków morskich zmarło co najmniej 40 osób.

RMF: Wyciekł tajny rządowy scenariusz. Na zimę umrzeć ma nawet 85 tys. osóbRMF: Wyciekł tajny rządowy scenariusz. Na zimę umrzeć ma nawet 85 tys. osóbCzytaj dalej

Połowy jednak nie ustają, a 7 gatunków ogórków morskich jest już zagrożonych wyginięciem. Nadmierne połowy są zagrożeniem dla lokalnych gospodarek morskich, które od zawsze zajmowały się handlem tymi stworzeniami. Rozwiązaniem mogłoby być zaprzestanie połowów dzikich ogórków morskich na rzecz ich hodowli.

Jest to jednak bardzo trudne przedsięwzięcie, jako że wiele larw umiera przed osiągnięciem dojrzałości, a te, którym się to uda, potrzebują od 2 do 6 lat na osiągnięcie rozmiaru, przy którym nadają się do sprzedaży. Funkcjonują już jednak hodowle niektórych gatunków, np. trepanga japońskiego, istnieje zatem szansa, że przynajmniej część światowej populacji ogórków morskich uda się ocalić przed wyginięciem.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Adam Małysz przeszedł badania po COVID-19. Oto, jak wirus wpłynął na jego organizm
  2. O północy wprowadzili wielką zmianę. Dotyczy milionów Polaków, trzeba uważać
  3. Owca została sprzedana za astronomiczną cenę. Jest najdroższym w historii przedstawicielem swojego gatunku
  4. Rosną problemy z bonem turystycznym. Nawet 500 tys. osób może być odciętych od pieniędzy, ty także
  5. Wchodzą w życie obostrzenia w wyznaczonych strefach. Wiemy już gdzie i jakie
  6. Polacy znów staną w ogromnych kolejkach w Biedronce. Sieć przygotowała coś specjalnego
Seniorze, przygotuj się na poważną zmianę. We wrześniu może cię spotkać niemiła niespodziankaSeniorze, przygotuj się na poważną zmianę. We wrześniu może cię spotkać niemiła niespodziankaCzytaj dalej

Koniecznie obejrzyj:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News