BiznesINFO.pl

Biznesinfo.pl

Druzgocące informacje dotyczące OFE. Potężny spadek średniej emerytury

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Stanisław Węgrowski

OFE leci na łeb na szyję

Do OFE należy 15,6 mln Polaków, a ich oszczędności są lokowane pośrednio w akcje spółek państwowych. W marcu do OFE wpłynęło 336 mln zł składek, a w tym roku ze składek emerytalnych wysyłano co miesiąc średnio 309 mln zł. Ale ostatnie spadki na giełdzie wywołane pandemią koronawirusa prowadzą do tego, że środki w OFE kurczą się w ekspresowym tempie.

Komisja Nadzoru Finansowego podała w piątek, że wysokość średniej ważonej stopy zwrotu wszystkich OFE w okresie 31 marca 2017 r. - 31 marca 2020 r. wynosi minus 25,141 proc. Najgorzej wypada OFE PZU Złota Jesień (-26,8 proc.), a najlepiej Alianz Polska OFE (-23,7 proc.).

Polacy tracą na OFE

Rzecznik Urzędu KNF Jacek Barszczewski w rozmowie z Business Insider Polska tłumaczy, że bezpośrednią przyczyną takich wyników były drastyczne spadki cen akcji na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. To oczywiście pokłosie panicznych reakcji inwestorów na pandemię koronawirusa.

W konsekwencji trzeba liczyć się z tym, że emerytury będą niższe. O ile? Business Insider Polska oszacował straty. Opierając się na danych z ubiegłego roku i licząc około 20 proc. przeciętnego spadku wyceny jednostek OFE w tym roku, można założyć, że średnia emerytura będzie niższa przez to o 0,6 proc., a to oznacza spadek średnio o 14 zł od emerytury w wysokości średniej krajowej, czyli 2,3 tys. zł.

Straty na OFE mogą być większe

BIP zwraca uwagę, że w przypadku nowych emerytów straty mogą być nawet większe niż te szacowane 14 zł, ponieważ dla nich OFE stanowi większą część emerytury niż w przypadku tych, którzy odłożyli niewielkie środki, lub w ogóle do programu OFE nie przystąpili.

Tagi:

KoronawirusOFEemerytura

Podobne artykuły

Finanse

Terlecki mówi o podwyższeniu świadczenia 500 plus. „Mamy jeszcze parę asów w rękawie”
Czytaj więcej >

Finanse

Ulga na internet, można zaoszczędzić nawet 760 zł. Konieczny jest jednak pewien dokument
Czytaj więcej >

Finanse

Premier zapewnia, że wkrótce otrzymamy wielkie pieniądze, a później będzie ich jeszcze więcej. „To ogromny sukces Polski”
Czytaj więcej >

Finanse

Poznanianin pracował przez 57 lat. Takiej emerytury może mu pozazdrościć niejeden senior
Czytaj więcej >

Finanse

14. emerytura będzie przysługiwać z mocy prawa. Jest projekt ustawy, dobre wieści dla seniorów
Czytaj więcej >

Finanse

Siedem popularnych banków zapowiada przerwy w dostępie do usług. Problemy z płatnościami kartą i wypłatą gotówki
Czytaj więcej >
Stanisław Węgrowski

Wydawca Biznesinfo. Absolwent psychologii na Uniwersytecie Humanistycznospołecznym SWPS. W dziennikarstwie inspirują go sprawy społeczne, polityka, kultura oraz sport. DJ, jeden z założycieli kolektywu SONDA, działającego na warszawskiej scenie klubowej. Miłośnik zwierząt.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]