fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 10.04.2020. n/z Polskie banknoty na stole.
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Autor Stanisław Węgrowski - 29 Kwietnia 2020

Druzgocące informacje dotyczące OFE. Potężny spadek średniej emerytury

OFE straciły ok. 25 procent środków w ciągu ostatnich trzech lat. To konsekwencja spadków akcji w tym roku. A to oznacza, że średnie wypłaty emerytur będą niższe.

OFE leci na łeb na szyję

Do OFE należy 15,6 mln Polaków, a ich oszczędności są lokowane pośrednio w akcje spółek państwowych. W marcu do OFE wpłynęło 336 mln zł składek, a w tym roku ze składek emerytalnych wysyłano co miesiąc średnio 309 mln zł. Ale ostatnie spadki na giełdzie wywołane pandemią koronawirusa prowadzą do tego, że środki w OFE kurczą się w ekspresowym tempie.

Komisja Nadzoru Finansowego podała w piątek, że wysokość średniej ważonej stopy zwrotu wszystkich OFE w okresie 31 marca 2017 r. - 31 marca 2020 r. wynosi minus 25,141 proc. Najgorzej wypada OFE PZU Złota Jesień (-26,8 proc.), a najlepiej Alianz Polska OFE (-23,7 proc.).

W jednym z największych krajów może całkowicie zabraknąć mięsa. Problem jest poważnyW jednym z największych krajów może całkowicie zabraknąć mięsa. Problem jest poważnyCzytaj dalej

Polacy tracą na OFE

Rzecznik Urzędu KNF Jacek Barszczewski w rozmowie z Business Insider Polska tłumaczy, że bezpośrednią przyczyną takich wyników były drastyczne spadki cen akcji na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. To oczywiście pokłosie panicznych reakcji inwestorów na pandemię koronawirusa.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Rząd szykuje nowy podatek. Dotknąć on może bardzo wielu Polaków
2. Minister podała datę odmrożenia gospodarki. Wiele osób, może być zaskoczonych

W konsekwencji trzeba liczyć się z tym, że emerytury będą niższe. O ile? Business Insider Polska oszacował straty. Opierając się na danych z ubiegłego roku i licząc około 20 proc. przeciętnego spadku wyceny jednostek OFE w tym roku, można założyć, że średnia emerytura będzie niższa przez to o 0,6 proc., a to oznacza spadek średnio o 14 zł od emerytury w wysokości średniej krajowej, czyli 2,3 tys. zł.

Straty na OFE mogą być większe

BIP zwraca uwagę, że w przypadku nowych emerytów straty mogą być nawet większe niż te szacowane 14 zł, ponieważ dla nich OFE stanowi większą część emerytury niż w przypadku tych, którzy odłożyli niewielkie środki, lub w ogóle do programu OFE nie przystąpili.

Waloryzacja emerytur według nowych zasad? Seniorzy będą mogli dostawać więcejWaloryzacja emerytur według nowych zasad? Seniorzy będą mogli dostawać więcejCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Wzrasta nasza świadomość w kwestii zdrowia i coraz bardziej o nie dbamy. Ale czy wiemy jak robić to dobrze?
  2. Pilna akcja służb na Nowogrodzkiej. Na miejscu 8 zastępów straży pożarnej i grupa chemiczna
  3. Rząd podał datę otwarcia galerii handlowych. Przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać
  4. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  5. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  6. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  7. Osoby na kwarantannie będą mogły wyjść z domu pod jednym warunkiem. MZ zapowiada ważną zmianę
Ile tracą na wartości samochody kompaktowe? Warto sprawdzić, ile warte jest teraz twoje autoIle tracą na wartości samochody kompaktowe? Warto sprawdzić, ile warte jest teraz twoje autoCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News