Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Twój portfel > Masz 2 miesiące na załatwienie sprawy. Jeśli zapomnisz, stracisz 1500 zł
Przemysław Terlecki
Przemysław Terlecki 17.01.2020 01:00

Masz 2 miesiące na załatwienie sprawy. Jeśli zapomnisz, stracisz 1500 zł

biznes-info-640x433
Biznesinfo.pl

OFE ostatecznie zostaną zlikwidowane. Finał ich istnienia planowany jest na 27 listopada 2020 roku. To właśnie wówczas środki zgromadzone na Otwartych Funduszach Emerytalnych trafią do Indywidualnych Kont Emerytalnych. Jednak taki obrót sprawy wcale nie jest korzystny dla Polaków.

Osoby, które posiadają środki zgromadzone na OFE, mają wybór - mogą przerzucić pieniądze do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych albo na wspomniane IKE. Czas na decyzję jest od 1 czerwca do 1 sierpnia 2020 roku. To właśnie wówczas należy składać deklaracje dotyczące przeniesienia pieniędzy do ZUS. Ich wzór już pojawił się na rządowych stronach.

OFE - decyzję trzeba będzie podjąć w ciągu 2 miesięcy

Jeśli tego nie zrobimy w wyżej wyszczególnionym okresie, czeka nas automatyczne przeniesienie do IKE. Tego zdecydowanie oczekuje rząd, ponieważ za przeniesienie środków z OFE do IKE rządzący naliczają 15% "opłatę przekształceniową". W większości wypadków na kontach OFE zgromadzonych jest około 10 tys. złotych. Oznacza to, że przekazując pieniądze do IKE, tracimy 1,5 tys. zł.

Jednak przeniesienie pieniędzy na konta Zakładu Ubezpieczeń Społecznych również nie jest wolne od opłat. Jak podaje Fakt.pl, podatek zostanie i tak uiszczony w momencie wypłacania emerytury i właśnie tym faktem rząd uzasadnia ściągnięcie 15% środków z OFE przy przeniesieniu do IKE.