BiznesINFO.pl

East News, Zofia i Marek Bazak

Odszkodowania już niedługo mogą popłynąć do wielu Polaków. Trwają prace nad formą pomocy

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Na jakich zasadach miałoby przysługiwać odszkodowanie

  • Czy specustawa ma szansę na uchwalenie

  • Czemu jeden z posłów zainicjował taką ustawę

Odszkodowanie dla pokrzywdzonych przez pandemię

Pandemia koronawirusa, a przede wszystkim poszczególne lockdowny odwróciły nasze życie do góry nogami. Coraz więcej Polaków marzy o powrocie do normalności, a ze strony przedsiębiorców słychać głosy buntu i sprzeciwu.

Nic w tym dziwnego, bowiem zamknięcie gospodarki doprowadziło do tego, że ludzie stracili pracę, zostali bez środków do życia, a pieniądze "rzucane" przez państwo tak naprawdę nie są w stanie niczego zrekompensować. Najbardziej dotkniętą branżą jest nie tylko turystyka, która powoli zaczyna raczkować, ale przede wszystkim gastronomia.

Restauracje, puby, bary oraz inne knajpy padają niczym muchy, jedna po drugiej. Niestety, ale wprowadzone zasady przez rząd doprowadzają do tego, że właściciele lokali nie mają pieniędzy na ich utrzymanie. Metoda zamawiania na wynos także nie jest pomocna, gdy lokal znajduje się w centrum miasta i utrzymuje się głównie z "osób z ulicy".

W związku z tym część restauratorów postawiła na akcję #otwieraMY zainicjowaną tuż po wyroku WSA w Opolu. Ten uznał, że przymusowe zamykanie lokali gastronomicznych przez rząd jest po prostu niezgodne z konstytucją.

Co więcej, buntować zaczynają się także właściciele galerii handlowych oraz tamtejszych sklepów . Właściciele sklepów także powoli zaczynają otwierać swoje placówki, natomiast właściciele centrów handlowych zapowiadają pozwy przeciwko Skarbowi Państwa. Ten z kolei powoli zaczyna się uginać i zapowiada luzowanie obostrzeń od 31 stycznia. Jednakże czy to wystarczy, aby uciszyć szalejący tłum?

Odszkodowania mogą zostać wypłacone?

Może okazać się, że wybiórcze traktowanie poszczególnych branż przez rząd doprowadzi do jeszcze większego buntu i celowemu otwieraniu lokali. Teraz, gdy sądy w większości stoją po stronie przedsiębiorców ich działania wydają się jasne. Co więcej, prawnicy, adwokaci czy radcowie prawni również zapowiadają pomoc pro bono dla tych, którzy odważą się przeciwstawić regułom narzucanym przez rząd.

Okazuje się, że bunt przedsiębiorców stał się okazją dla Senatu do podjęcia tematu inicjatywy ustawodawczej niezależnego posła Krzysztofa Kwiatkowskiego. Specustawa przewiduje wypłatę odszkodowań dla pokrzywdzonych przedsiębiorców przez pandemię koronawirusa.

Portal money.pl informuje, że wtorkowe rozmowy marszałka Senatu, Tomasza Grodzkiego oraz samego inicjatora ustawy wraz z przedstawicielami pokrzywdzonych branż mają określić "podstawy, zakres i tryb wyrównywania strat majątkowych przedsiębiorców, powstałych w następstwie ograniczenia wolności i praw człowieka oraz obywatela w czasie stanu epidemii COVID-19". Kwiatkowski dodaje, że trwają debaty na tym, jaką formą pomocy objąć osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą.

"Mimo takiego stanu prawnego, Rada Ministrów nie zdecydowała się na wprowadzenie stanu klęski żywiołowej. Oznacza to po pierwsze, że wszystkie działania organów władzy państwowej polegające na ograniczaniu wolności i praw obywatelskich, budzą daleko idące wątpliwości co do ich zgodności z Konstytucją, a po drugie, że rząd unika stosowania instrumentów prawnych, które znalazłyby zastosowanie, gdyby stan klęski żywiołowej wprowadzono" - napisano w projekcie ustawy.

Specustawa ma być rodzajem formy odszkodowawczej zaproponowanej przedsiębiorcom. "Proponuje się, aby każdemu, kto poniósł stratę majątkową w następstwie ograniczenia wolności i praw człowieka i obywatela w czasie stanu epidemii w związku z zakażeniami wirusem SARS-CoV-2, służyło roszczenie o odszkodowanie, które obejmie wyrównanie straty majątkowej, bez korzyści, które poszkodowany mógłby osiągnąć, gdyby strata nie powstała" - napisano.

Jednocześnie w przypadku przyjęcia pomocy finansowej od państwa, odszkodowanie zostałoby pomniejszone o tę kwotę. Odszkodowanie przysługiwać miałoby od Skarbu Państwa.

Tagi:

Podobne artykuły

Polska i Świat

Zamek krzyżacki szuka nowego właściciela. Możesz nim zostać, jeśli dysponujesz kwotą 12 mln zł
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Posypią się spore mandaty. Najnowocześniejsze fotoradary staną w 147 lokalizacjach
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Zamienili opuszczone gospodarstwo w nielegalną fabrykę. Produkowali nawet milion papierosów na dobę
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Polska firma chce zrewolucjonizować branżę kolejową. Rusza na podbój niemieckiego rynku
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Oszuści podszywają się pod ZUS. Uważaj na fałszywe wiadomości
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Zainwestował 10 zł w zdrapkę i wygrał 500 000 złotych
Czytaj więcej >
Kamila Jeziorska

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych na UKSW i studentka ostatniego roku politologii i dziennikarstwa. Uważa, że dziennikarstwo to nie tylko zawód, ale też misja. Uwielbia Stany Zjednoczone, jamniki i serial "House of Cards". Najbardziej lubi pisać na tematy polityczne i społeczne.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]