Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Praca > Odprawa pośmiertna – jak wygląda procedura?
Agata Andrzejczak
Agata Andrzejczak 22.03.2022 08:31

Odprawa pośmiertna – jak wygląda procedura?

Odprawa pośmiertna – jak wygląda procedura?
pixabay.com

Jakie warunki muszą być spełnione, aby rodzina otrzymała odprawę?

Odprawa pośmiertna przysługuje rodzinie pracownika zatrudnionego na umowę o pracę – nawet w niepełnym wymiarze godzin. Pracodawca nie ma obowiązku wypłacania odprawy, jeśli denat zatrudniony był na podstawie umowy cywilnoprawnej, czyli umowy o dzieło lub umowy zlecenia. Odprawa wypłacana jest w dwóch przypadkach:

  • śmierci pracownika w czasie trwania stosunku pracy – a więc także podczas urlopu, np. wypoczynkowego, macierzyńskiego, wychowawczego;

  • po rozwiązaniu stosunku pracy i pobierania zasiłku z tytułu niezdolności do pracy wskutek choroby.

 Odprawa pośmiertna przysługuje:

  • małżonkowi, który w chwili śmierci współmałżonka spełnia określone warunki (dotyczące m.in. stanu zdrowia, wieku bądź znajduje się w określonej sytuacji rodzinnej);

  • dzieciom własnym;

  • dzieciom drugiego małżonka;

  • dzieciom przysposobionym spełniającym określone warunki (dotyczące m.in. wieku, stanu zdrowia);

  • przyjętym na wychowanie i utrzymanie wnukom, rodzeństwu i innym dzieciom, w tym również w ramach rodziny zastępczej, które spełniają określone warunki;

  • rodzicom (w tym ojczymowi i macosze oraz osobie przysposabiającej) spełniającym określone kryteria.

Ile wynosi odprawa pośmiertna?

Przepisy uzależniają wysokość odprawy pośmiertnej od okresu zatrudnienia pracownika u danego pracodawcy. W ramach odprawy rodzinie przysługuje równowartość:

  • jednomiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż 10 lat;

  • trzymiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 10 lat;

  • sześciomiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 15 lat.

Co istotne, jeśli zmarły pracownik pozostawał w więcej niż jednym stosunku pracy, na każdym z pracodawców spoczywa obowiązek wypłacenia odprawy pośmiertnej rodzinie.

Podział odprawy pośmiertnej między członkami rodziny

Odprawa pośmiertna jest dzielona w równych częściach pomiędzy wszystkich uprawnionych członków rodziny. Jeżeli po denacie pozostał tylko jeden członek rodziny uprawniony do odprawy pośmiertnej, przysługuje mu świadczenie w wysokości połowy odpowiedniej kwoty.

Kiedy nie przysługuje odprawa pośmiertna?

Poza sytuacją, kiedy zmarła osoba zatrudniona była na podstawie umowy cywilnoprawnej (umowa o dzieło lub umowa zlecenie), odprawa pośmiertna nie przysługuje członkom rodziny, jeżeli pracodawca ubezpieczył pracownika na życie, a odszkodowanie wypłacone przez instytucję ubezpieczeniową jest równe lub wyższe niż kwota, którą wynosiłaby odprawa pośmiertna. Jeżeli odszkodowanie zostanie wypłacone przez ubezpieczyciela, ale jest niższe od przysługującej odprawy pośmiertnej, pracodawca jest obowiązany wypłacić rodzinie kwotę wyrównującą różnicę między tymi świadczeniami.

Tagi: