Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Handel > Od 2023 roku wzrośnie akcyza. Piwo, wino, wódka, papierosy będą znacznie droższe
Patryk Solarczyk
Patryk Solarczyk 28.12.2022 21:19

Od 2023 roku wzrośnie akcyza. Piwo, wino, wódka, papierosy będą znacznie droższe

Akcyza do zwrotu
Domena publiczna

Podwyżka akcyzy na alkohol i papierosy to rozwiązanie, które często jest proponowane przez rządy w celu ograniczenia spożycia tych produktów przez obywateli państwa. Już za parę dni, wzrośnie ona kolejny raz.

Wielu ekspertów uważa, że wysokie ceny tych produktów mogą odstraszyć niektórych konsumentów, zwłaszcza młodych ludzi, od ich zakupu. Jest to oczywiście dobra wiadomość.

Podwyżka akcyzy na alkohol i papierosy jest również uważana za sposób na zwiększenie dochodów budżetu państwa. Wzrost cen tych produktów oznacza, że państwo otrzymuje więcej pieniędzy z ich sprzedaży. Mogą one być przeznaczone na różne cele, takie jak edukacja, opieka zdrowotna czy inwestycje infrastrukturalne.

Jednak podwyżka akcyzy na alkohol i papierosy nie jest rozwiązaniem bez wad. Niektórzy krytykują to rozwiązanie, twierdząc, że może ono prowadzić do wzrostu szarej strefy oraz do nielegalnego handlu tymi produktami.

O ile będzie rosła akcyza w najbliższych latach?

Harmonogram opracowany przez rząd przewiduje 5% podwyżki akcyzy na alkohol etylowy, piwo, wino, napoje fermentowane i wyroby pośrednie. Podwyżka będzie miała miejsce każdego roku, do co najmniej 2027r.

Z kolei na papierosy, tytoń do palenia będzie ona rosła o 10%/rok do 2027r.

Tagi: Akcyza Akcyza