Skutki braku OC mogą być opłakane
Flickr/Olgierd Rudak
Autor Radosław Święcki - 13 Czerwca 2020

Brak OC może słono kosztować. Rekordzista musi zapłacić 1,4 mln zł

Od początku marca do końca kwietnia skierowaliśmy ponad 25 tys. wezwań do zapłaty w związku z brakiem ważnej polisy OC posiadacza pojazdu mechanicznego – informuje Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Rekordzista musi zwrócić ponad 1,4 mln zł.

Dlaczego nie płacimy OC?

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG) przypomina kierowcom, że posiadając ważną polisę OC, zaoszczędzą w sytuacji gdy konieczne będzie pokrycie ewentualnych szkód.

Eksperci UFG w komunikacie prasowym wydanym przez fundusz wskazują najczęstsze przyczyny braku ważnej polisy OC ppm (posiadacza pojazdu mechanicznego). Pierwsza z nich to wygaśnięcie ubezpieczenia zbywcy pojazdu.

Ile zarabia kasjer w Biedronce, a ile w Lidlu? Ujawniamy kwoty wypłat w największych sieciachIle zarabia kasjer w Biedronce, a ile w Lidlu? Ujawniamy kwoty wypłat w największych sieciachCzytaj dalej

- Trzeba pamiętać, że nabywca pojazdu korzysta z OC sprzedającego, ale tylko do końca okresu, który widnieje na polisie. Po tym czasie ubezpieczenie wygasa, a nowy właściciel auta ma obowiązek wykupienia własnego OC, z dowolnie wybranym zakładem ubezpieczeń. Nie zadziała tutaj tzw. automatyzm w odnowieniu polisy – podkreślają eksperci UFG.

Drugi częsty błąd popełniany przez kierowców to przekonanie o braku konieczności posiadania ważnej polisy OC dotyczącej pojazdu, który jest niesprawny technicznie i nie jest użytkowany. - Takie okoliczności nie mają znaczenia dla ustawowego obowiązku i tak długo, jak pojazd jest zarejestrowany, bez względu na jego stan techniczny i fakt użytkowania lub nie – obowiązek posiadania ważnego OC istnieje – informuje UFG.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Aż 333 tys. Polaków ma już wielki problem z pobieraną emeryturą. ZUS alarmuje: liczba ciągnie rośnie
2. Czego boi się Jarosław Kaczyński? Ujawniono przelewy, które rodzą bardzo wiele pytań

Inny częsty przypadek braku ważnej polisy OC to nieopłacenie pełnej składki za ubezpieczenie. Polisa OC zostanie przedłużona na kolejny rok tylko w przypadku opłacenia wszystkich rat składki za ubezpieczenie (oczywiście pod warunkiem, że umowa nie została wypowiedziana). Jeśli nie zapłacimy którejkolwiek z rat do końca okresu ubezpieczenia, to ubezpieczenie wygasa wraz z upływem okresu, na który zostało wykupione.

Wielu kierowców nie opłaca polisy OC ponieważ ich na to nie stać, są też tacy, którzy chcą w ten sposób zaoszczędzić, a nie brakuje też takich, którzy wykazują się pod tym względem zwyczajną dezynwolturą. UFG podkreśla, że niezależnie od przyczyn, skutki braku polisy OC ppm mogą być opłakane.

Prawie co trzeci Polak nie ma oszczędności. Pracodawcy jednak coraz bardziej są skłonni do szybkiej pomocyPrawie co trzeci Polak nie ma oszczędności. Pracodawcy jednak coraz bardziej są skłonni do szybkiej pomocyCzytaj dalej

Rekordzista musi oddać prawie 1,5 mln zł

W takiej sytuacji trzeba liczyć się oczywiście z koniecznością zapłaty kary za brak ważnej polisy. Ale są i bardziej dotkliwe skutki.

Jeśli nie posiadamy ważnej polisy ppm, a spowodujemy wypadek samochodowy, wówczas UFG pokryje spowodowane szkody, ale będzie dochodził od nas zwrotu wszystkich kosztów, co oznacza, że będziemy musieli zapłacić odszkodowanie z własnych środków. Odszkodowanie często bardzo wysokie.

Z przytoczonych przez UFG danych wynika, że rekordzista, który śmiertelnie potrącił motocyklem rowerzystkę - musi zwrócić ponad 1,4 mln zł. Inny sprawca ma do oddania niewiele mniej, bo 1,37 mln zł za wypadek, w wyniku którego pasażer nieubezpieczonego pojazdu doznał złamania kręgosłupa i jest sparaliżowany.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Dramatyczna sytuacja na Śląsku. Kolejni górnicy poddawani testom na koronawirusa
  2. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  3. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  4. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  5. Kolejne odmrożenia w Polsce już na długi weekend. Jest decyzja, wspaniała wiadomość
Samochód jako lokata kapitału? Wcale nie musi być drogi, niektóre auta są genialną inwestycjąSamochód jako lokata kapitału? Wcale nie musi być drogi, niektóre auta są genialną inwestycjąCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News