BiznesINFO.pl

https://pixabay.com/pl/photos/vw-beetle-volkswagen-405876/

Obowiązek meldunkowy nadal obowiązuje. Ale za jego nieprzestrzeganie nie grożą kary.

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Przemysław Puch

Meldunek nie daje, co prawda, takich praw do lokalu jak umowa najmu czy akt własności, ale obowiązek nadal istnieje, choć za jego nie przestrzeganie kary nie grożą.

Meldunek się jednak przydaje, czasem jest konieczny. Żeby w jednym miejscu dopełnić tego obowiązku, z zajmowanego wcześniej trzeba się najpierw wymeldować. Najłatwiej można to uczynić, bez wychodzenia z domu, przez Internet.

Wirtualny meldunek

Kwestie związane z zameldowaniem, podobnie jak wiele innych, można uregulować za pomocą platformy ePUAP. Aby to było możliwe, wcześniej trzeba założyć profil zaufany (eGo) lub pozyskać tzw. certyfikat kwalifikowany. Pierwszy najszybciej można założyć poprzez aplikacje bankowości elektronicznej (banki czasem robią to automatycznie, bez zaangażowania zainteresowanej osoby).

Wymeldować się z pobytu stałego można także w sposób bezpośredni, przy użyciu platformy ePUAP. W tym celu trzeba złożyć zgłoszenie, zalogować się na swoje konto, uzupełnić danymi osobowymi specjalny, elektroniczny formularz, a następnie zaadresować go do Urzędu Gminy (UG), z której terenu ma nastąpić wymeldowanie (dokument powinien być podpisany Profilem Zaufanym (eGo).

Osobista wizyta

Ale wymeldować się z miejsca pobytu stałego można także, co wciąż ma miejsce najczęściej, w sposób tradycyjny, poprzez osobistą wizytę w UG. Może to być placówka właściwa ze względu zarówno na dotychczasowe, jak i nowe miejsce zamieszkania.

W trakcie wizyty w UG trzeba mieć ze sobą dokument potwierdzający tożsamość (dowód osobisty lub paszport). Formularz meldunkowy można uzyskać i wypełnić na miejscu.

Wymeldowanie potomka

Dzieci wymagają nieco większego zaangażowania. Formalności związane z ich wymeldowaniem, jak wynika z zapisów ustawy o ewidencji ludności, mogą przeprowadzić tzw. przedstawiciele ustawowi, czyli przede wszystkim rodzice. Ale formalności związane z wymeldowaniem dzieci może przeprowadzić także opiekun prawny lub inna osoba sprawująca nad dzieckiem opiekę.

Przesłuchanie sąsiadów

Czasem konieczne jest wymeldowanie z miejsca stałego pobytu innej osoby bez jej zgody. To procedura czasochłonna, ale możliwa i pod pewnymi warunkami dozwolona. Może ją przeprowadzić właściciel nieruchomości, główny lokator. Po wpłynięciu do UG, którego sprawa dotyczy, pisma w tej sprawie urzędnicy będą musieli przeprowadzić postępowanie administracyjne, w celu ustalenia, czy wskazana w piśmie osoba faktycznie w danym lokalu nie przebywa.

Nie będą przy tym brać pod uwagę krótkich, tymczasowych nieobecności, tylko oznaczające rzeczywistą zmianę tzw. centrum życiowego. Aby to w sposób jednoznacznie stwierdzić, mogą wzywać świadków (najczęściej sąsiadów) na przesłuchanie. Cała procedura może trwać wiele tygodni i wcale nie jest pewne, czy wynik będzie zgodny z oczekiwaniami właściciela (głównego lokatora).

Tagi:

Nieruchomościprawo cywilne

Podobne artykuły

Turystyka

Tunezja przestała uznawać paszporty covidowe
Czytaj więcej >

Turystyka

POT: 3,5 mln dzieci skorzystało z bonów turystycznych
Czytaj więcej >

Turystyka

Kontrole weszły do restauracji w całym kraju. Aż 57 proc. sprawdzanych z nieprawidłowościami
Czytaj więcej >

Turystyka

Uwaga na oszustów. Próbują naciągać na bon turystyczny
Czytaj więcej >

Turystyka

1800 zł za brak maseczki. Zastanów się czy warto
Czytaj więcej >

Turystyka

Wakacje jak nieprzyjemna niespodzianka. W łatwy sposób stracisz odszkodowanie
Czytaj więcej >
Przemysław Puch

Redaktor Przemysław Puch

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]