BiznesINFO.pl
vw-beetle-405876 1920

https://pixabay.com/pl/photos/vw-beetle-volkswagen-405876/

Obowiązek meldunkowy nadal obowiązuje. Ale za jego nieprzestrzeganie nie grożą kary.

21 Maja 2021

Autor tekstu:

Przemysław Puch

Udostępnij:

Meldunek nie daje, co prawda, takich praw do lokalu jak umowa najmu czy akt własności, ale obowiązek nadal istnieje, choć za jego nie przestrzeganie kary nie grożą.

Meldunek się jednak przydaje, czasem jest konieczny. Żeby w jednym miejscu dopełnić tego obowiązku, z zajmowanego wcześniej trzeba się najpierw wymeldować. Najłatwiej można to uczynić, bez wychodzenia z domu, przez Internet.

Wirtualny meldunek

Kwestie związane z zameldowaniem, podobnie jak wiele innych, można uregulować za pomocą platformy ePUAP. Aby to było możliwe, wcześniej trzeba założyć profil zaufany (eGo) lub pozyskać tzw. certyfikat kwalifikowany. Pierwszy najszybciej można założyć poprzez aplikacje bankowości elektronicznej (banki czasem robią to automatycznie, bez zaangażowania zainteresowanej osoby).

Wymeldować się z pobytu stałego można także w sposób bezpośredni, przy użyciu platformy ePUAP. W tym celu trzeba złożyć zgłoszenie, zalogować się na swoje konto, uzupełnić danymi osobowymi specjalny, elektroniczny formularz, a następnie zaadresować go do Urzędu Gminy
(UG), z której terenu ma nastąpić wymeldowanie (dokument powinien być podpisany
Profilem Zaufanym (eGo).

Osobista wizyta

Ale wymeldować się z miejsca pobytu stałego można także, co wciąż ma miejsce najczęściej, w sposób tradycyjny, poprzez osobistą wizytę w UG. Może to być placówka właściwa ze względu zarówno na dotychczasowe, jak i nowe miejsce zamieszkania.

W trakcie wizyty w UG trzeba mieć ze sobą dokument potwierdzający tożsamość (dowód osobisty lub paszport). Formularz meldunkowy można uzyskać i wypełnić na miejscu.

Wymeldowanie potomka

Dzieci wymagają nieco większego zaangażowania. Formalności związane z ich wymeldowaniem, jak wynika z zapisów ustawy o ewidencji ludności, mogą przeprowadzić tzw. przedstawiciele ustawowi, czyli przede wszystkim rodzice. Ale formalności związane z wymeldowaniem dzieci może przeprowadzić także opiekun prawny lub inna osoba sprawująca nad dzieckiem opiekę.

Przesłuchanie sąsiadów

Czasem konieczne jest wymeldowanie z miejsca stałego pobytu innej osoby bez jej zgody. To procedura czasochłonna, ale możliwa i pod pewnymi warunkami dozwolona. Może ją przeprowadzić właściciel nieruchomości, główny lokator. Po wpłynięciu do UG, którego sprawa dotyczy, pisma w tej sprawie urzędnicy będą musieli przeprowadzić postępowanie administracyjne, w celu ustalenia, czy wskazana w piśmie osoba faktycznie w danym lokalu nie przebywa.

Nie będą przy tym brać pod uwagę krótkich, tymczasowych nieobecności, tylko oznaczające rzeczywistą zmianę tzw. centrum życiowego. Aby to w sposób jednoznacznie stwierdzić, mogą wzywać świadków (najczęściej sąsiadów) na przesłuchanie. Cała procedura może trwać wiele tygodni i wcale nie jest pewne, czy wynik będzie zgodny z oczekiwaniami właściciela (głównego lokatora).

Trwałe opuszczenie

Wniosek o wymeldowanie innej osoby bez jej zgody może złożyć w UG właściciel nieruchomości, który musi udokumentować swój tytuł prawny do niej. W trakcie wizyty w Urzędzie powinien mieć zatem wypis z księgi wieczystej, w którego treści, w odpowiedniej rubryce, figurują jego dane osobowe (imię i nazwisko).

Jeżeli Urząd stwierdzi po przeprowadzeniu postępowania, że dana osoba opuściła miejsce stałego pobytu w sposób trwały, wyda decyzję w sprawie wymeldowania. O wypełnienie obowiązku meldunkowego można poprosić pełnomocnika. Umocowania do takiej czynności trzeba udzielić w formie pisemnej.

Ewidencja ludności

Wymeldowanie z pobytu stałego, w takiej czy innej formie, należy zgłosić w UG najpóźniej
w dniu przeprowadzki do nowego miejsca pobytu. Za pominięcie tego obowiązku nie
grożą jednak żadne sankcje karne. Zarówno za meldunek, jak i wymeldowanie, nie
są pobierane opłaty.

Warto pamiętać, że meldunek w żaden sposób nie daje prawa do lokalu. Nie zastępuje na przykład umowy najmu czy prawa własności. Jest jedynie czynnością techniczno-administracyjną i służy głównie celom związanym z ewidencją ludności.

Podobne artykuły

ryanair-needpix-pagarau

Turystyka

Ryanair nie będzie już pobierał opłaty za zmianę rezerwacji. Ale tylko w dwóch sytuacjach

Czytaj więcej >
By Olos88 - Praca własna, CC0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=39179147

Turystyka

Polska otworzy granice, ale nie ze wszystkimi. Już wiadomo, na kogo otworzy się nasz kraj

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 17.04.2020. n/z Polskie banknoty 500 zl.

Turystyka

Bon turystyczny 500 plus. Szczegóły poznamy w tym tygodniu, jest już konkretna data

Czytaj więcej >
wakacje-pixabay-expresselblag

Turystyka

Wicerzecznik PiS wyjawił, kiedy polskie rodziny skorzystają z bonu turystycznego. Wielu na pewno się ucieszy

Czytaj więcej >

Turystyka

Coraz mniej turystów nad Bałtykiem. Sprytni mogą zaoszczędzić na wakacjach

Czytaj więcej >

Turystyka

Radisson i Zdrojowa inwestują wspólnie w kurortach. Będzie więcej noclegów

Czytaj więcej >