numer telefonu
Flickr/Elvert Barnes
Autor Radosław Święcki - 21 Lutego 2020

Skąd telemarketerzy mają twój numer telefonu? Odpowiedź związana jest z nielegalnym i groźnym procederem

Skąd macie mój numer telefonu? - niejednokrotnie zadajemy to pytanie natrętnemu telemarketerowi. Okazuje się, że w wielu przypadkach może być to efekt nielegalnego sprzedawania bez danych klientów banków, w co zamieszani mogą być odchodzący pracownicy banków - informuje "Rzeczpospolita".

Gazeta podaje, że prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych (UODO) zwrócił się do przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego i prezesa Związku Banków Polskich o podjęcie działań, które przyczyniłyby się do zminimalizowania nielegalnego wykorzystywania baz danych osobowych klientów banków.

Zarówno prezes ZBP, jak i szef KNF potwierdzili, że banki mają obowiązek wdrożyć odpowiednie środki organizacyjne i techniczne, aby nie dopuszczać do bezprawnego wykorzystywania danych m.in. do przejęcia tożsamości.

Będzie nowa renta jako kolejne świadczenie? Emeryci mogliby zyskać dodatkowe pieniądze do emeryturyBędzie nowa renta jako kolejne świadczenie? Emeryci mogliby zyskać dodatkowe pieniądze do emeryturyCzytaj dalej

Kto odpowiada za wyciek danych i numerów telefonów?

W cytowanym przez "Rz" komunikcie czytamy, że do UODO napływają sygnały o niezgodnych z prawem praktykach pracowników banków, polegających na nielegalnym sprzedawaniu baz danych klientów tych instytucji.

- Osobami, które mogą przyczyniać się do wycieku danych osobowych są nierzadko pracownicy instytucji finansowych posiadających takie dane. W wielu przypadkach do udostępniania danych przez pracowników dochodzi w wyniku błędu, stosowania niewłaściwych środków bezpieczeństwa, czasem jednak także poprzez zamierzone działania osób kończących współpracę z tymi podmiotami. Często dochodzi do takich sytuacji poprzez przesyłanie danych osobowych klientów na prywatne skrzynki mailowe lub nośniki danych stanowiące własność tych osób - podaje UODO.

Dziennik zwraca uwagę, że handel w ten sposób pozyskiwanymi bazami danych jest niebezpiecznym zjawiskiem, ponieważ tak pozyskane dane mogą być wykorzystywane wbrew woli klientów m.in. do zaciągania w ich imieniu zobowiązań finansowych.

Według prezesa UODO z punktu widzenia ochrony danych osobowych oraz tajemnicy bankowej takie zachowanie jest niedopuszczalne. Dlatego banki powinny intensywniej kontrolować pracowników pod kątem przestrzegania przyjętych przez administratorów procedur ochrony danych osobowych, m.in.: odpowiednio, systematycznie i skutecznie ich szkoliły a także wprowadzały wzmocnione mechanizmy weryfikacyjno-rozliczeniowe wobec pracowników.

Dobre nie musi być nowe. TOP 10 najlepszych używanych aut dla rodziny do 20 tys. złDobre nie musi być nowe. TOP 10 najlepszych używanych aut dla rodziny do 20 tys. złCzytaj dalej

Z kolei prezes ZBP twierdzi, że wyeliminowanie procederu handlu danymi pozyskiwanymi bezprawnie jest możliwe przy współdziałaniu kilku instytucji: regulatorów rynku, organów ścigania i samych administratorów. Szef ZBP deklaruje, że banki podejmują działania na rzecz uświadamiania pracowników o koniczności zapewniania ochrony danych osobowych.

Przewodniczący KNF w najbliższym czasie planuje przegląd rekomendacji i wytycznych dotyczących zarządzania bezpieczeństwem informacji oraz ryzykami IT na rynku finansowym. Zapowiedział rozpoczęcie prac nad stworzeniem jednolitego modelu oceny ryzyka obszaru cyberbezpieczeństwa podmiotów nadzorowanych, w tym banków.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Niepokojąca wizja Jackowskiego. Przepowiada pożar w Warszawie
  2. Ratownik medyczny zaatakowany przez psa. Pilny apel do właścicieli czworonogów
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. Od teraz nowy obowiązek. Auta muszą być konkretnie wyposażone
  5. 13. emerytura jednak nie dla wszystkich. 200 tys. Polaków będzie musiało obejść się smakiem
  6. Straszne odkrycie celników. Przecierali oczy, nie mogli uwierzyć w zawartość paczki
Samochody, które palą najmniej. TOP 10 najbardziej oszczędnych autSamochody, które palą najmniej. TOP 10 najbardziej oszczędnych autCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News