Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Nowy ranking najczęściej kradzionych aut w Polsce. Twój samochód może być na liście
Radosław Święcki
Radosław Święcki 15.07.2021 02:00

Nowy ranking najczęściej kradzionych aut w Polsce. Twój samochód może być na liście

Kradzież samochodów - wiemy co najczęściej i gdzie najczęściej
Wikipedia/Piotr Biegała

Znamy ranking najczęściej kradzionych w Polsce aut. Okazuje się, że w 2020 roku łupem złodziei, jeśli chodzi o markę padała głównie Toyota, zaś jeśli chodzi o model to Audi A4. Do kradzieży samochodów najczęściej dochodziło na Mazowszu, w tym przede wszystkim w Warszawie.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Toyota była najczęściej kradzioną marką w 2020 roku

  • W jakich regionach naszego kraju najczęściej dochodziło do kradzieży

  • Ile w sumie skradziono w zeszłym roku aut

Kradzież samochodów - co i gdzie najczęściej?

Znamy ranking najczęściej kradzionych w 2020 roku aut. Publikuje go portal Forsal.pl, powołując się na Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar, który z kolei przeanalizował dane przedstawione przez Centralną Ewidencję Pojazdów i Kierowców.

I tak okazuje się, że w ubiegłym roku najczęściej wyrejestrowywaną z powodu kradzieży marką była Toyota (787), która tylko nieznacznie wyprzedziła Audi (778). Podium zamyka BMW (628), a w pierwszej piątce znalazły się jeszcze Volkswagen (511) i Renault (462). Dziesiątkę rankingu otwiera natomiast Nissan (244).

Pod względem modeli na prowadzeniu znalazł się Audi A4 (214), wyraźnie wyprzedzając w rankingu BMW 5 (175). Trzecie miejsce zajmuje Audi A6 (159).

Forsal.pl zwraca uwagę, że choć w 2020 roku najczęściej kradzioną marką była Toyota, to jej modele wylądowały poza podium. Najbliżej pierwszej trójki była Toyota Auris (148), tuż za nią uplasowały się modele Yaris (142) i Rav4 (140).

W sumie w zeszłym roku z powodu kradzieży wyrejestrowano 6910 aut, o blisko 70 mniej niż w 2019 roku.

Lepiej niż 20 lat temu

Najczęściej do kradzieży dochodziło na Mazowszu, gdzie łupem złodziei padło niemal 2700 samochodów, z czego większość, bo aż 1801 w Warszawie. To oznacza, że do kradzieży co czwartego auta dochodziło w stolicy.

Województwo mazowieckie zdecydowanie wyprzedziło pod tym względem Wielkopolskę (756), a także województwo dolnośląskie (689). Do kradzieży najrzadziej dochodziło w województwie opolskim (55).

Prawie 7 tys. skradzionych w Polsce w zeszłym roku aut to sporo, ale zdecydowanie mniej niż pod koniec lat 90', kiedy to kradziono ponad 70 tys. samochodów rocznie. 15 lat temu dochodziło do kradzieży ok. 45 tys. aut w ciągu roku.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na [email protected]

Tagi: Samochód