Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Nowe zalecenie dla zaszczepionych. Słońca wystrzegaj się jak tylko możesz
Redakcja BiznesInfo
Redakcja BiznesInfo 22.03.2022 09:23

Nowe zalecenie dla zaszczepionych. Słońca wystrzegaj się jak tylko możesz

27.12.2020 Warszawa Centralny Szpital Kliniczny MSWiA pierwsze szczepienia przeciw COVID-19 fot. Andrzej Iwanczuk/REPORTER n/z: Agnieszka Szarowska, Artur Zaczynski
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Temat zaleceń, których należy się trzymać po szczepieniu przeciw COVD-19 nabrał ostatnio nowego znaczenia przed wakacjami. Przez Polskę przechodzi właśnie fala upałów, jednak to nie wysokie temperatury są przeciwskazaniem do szczepienia. Ważne jest, aby po szczepieniu nie przebywać na słońcu i ograniczyć wysiłek fizyczny - przestrzega lekarz rodzinny i wiceprezes Porozumienia Zielonogórskiego Wojciech Pacholicki.

 Z tego artykułu dowiesz się:

  • Czy upały wpływają na reakcję po szczepieniu

  • Czego należy unikać po szczepieniu przeciw COVID-19

  • Jakie są najnowsze zalecenia lekarzy

Szczepienie przeciw COVID-19 a upały

 W Polsce rozpoczęło się gorące lato. Od tygodnia zmagamy się falą afrykańskich upałów w całym kraju. Niewątpliwie taka pogoda nie sprzyja programowi szczepień, szczególnie w weekend. Wielu pacjentów ma wątpliwości, czy szczepienie się podczas upałów gdy temperatura znacznie przekracza 30 st. Celsjusza jest bezpieczne. Na to pytanie postanowili odpowiedzieć przedstawiciele Porozumienia Zielonogórskiego (PZ).

Lekarz rodzinny i wiceprezes PZ Wojciech Pacholicki tłumaczy, że sam upał nie jest przeciwskazaniem do szczepienia i nie mowa tu tylko o COVID-19, ale także jakiegokolwiek innego. I dodaje, że nie odnosi się do kwestii organizacji punktów szczepień, które muszą odbywać się w reżimie sanitarnym.

 Szczepienie przeciw COVID-19 - nowe zalecenie

 Osoby zaszczepione muszą natomiast przestrzegać kilku żelaznych zasad już po przyjęciu preparatu. Jak tłumaczy lekarz, pod wpływem szczepionki układ immunologiczny zaczyna pracować na wyższych obrotach, więc warto dać organizmowi czas na regenerację. Pacholicki wymienia dwa kluczowe zalecenia, których należy się trzymać tuż po szczepieniu. Po pierwsze, ograniczmy wysiłek fizyczny do minimum. A po drugie - nie przebywajmy w ogóle na słońcu, szczególnie tak intensywnym jak teraz.

Ekspert dodaje, że długotrwała ekspozycja na promienie UV i przegrzanie jest ogólnie szkodliwe, a po zaszczepieniu należy tego unikac jeszcze bardziej.

 Pacholicki zaznacza, że te zalecenia dotyczą wszystkich, nie tylko dzieci i młodzieży oraz osób starszych. Jednak w jego ocenie to właśnie osoby młodsze są najbardziej aktywne podczas takiej pogody i skłonne do ignorowania reguł dotyczących zdrowia. W związku z tym uczula też rodziców, by odpowiednio zadbali o dzieci.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na [email protected]