Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > NIP, PESEL – dla kogo jaki identyfikator podatkowy
Joanna Leja
Joanna Leja 24.05.2021 02:00

NIP, PESEL – dla kogo jaki identyfikator podatkowy

student-849822 1920
https://pixabay.com/pl/photos/dla-u%C5%BCytkownik%C3%B3w-domowych-wpisuj%C4%85c-849822/

Przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą ma obowiązek posługiwania się identyfikatorami podatkowymi takimi jak PESEL lub NIP. Kto powinien posługiwać się danym identyfikatorem podatkowym? Deklaracje roczne PIT w pierwszych pozycjach nakazują wybór numeru podatkowego, którym osoba wypełniająca druk identyfikuje się przed organem podatkowym. Wyboru w pozycji „identyfikator podatnika” dokonać należy pomiędzy numerem NIP i PESEL. Podatnik nigdy nie posługuje się w stosunku do organu skarbowego dwoma numerami, dlatego warto wiedzieć, który numer wybrać.

Identyfikatory podatkowe

  • numer PESEL w przypadku podatników będących osobami fizycznymi objętymi rejestrem PESEL nieprowadzących działalności gospodarczej lub niebędących zarejestrowanymi podatnikami podatku od towarów i usług,

  • NIP wykorzystywany jest w przypadku pozostałych podmiotów podlegających obowiązkowi ewidencyjnemu.

Podatnicy nie mogą używać numeru NIP nadanego im wcześniej, jeżeli obecnie już nie stosuje się on do tej formy identyfikacji.

Czym jest numer NIP?

NIP to Numer Identyfikacji Podatkowej wydawany, by usprawnić rozliczanie podatków. Posiada go każdy obywatel. Wszyscy, którzy odprowadzają podatki w Polsce, muszą mieć numer NIP. Jest on potrzebny, by prawidłowo zewidencjonować płatnika i podatnika. NIP nadaje naczelnik Urzędu Skarbowego. W celu uzyskania numeru należy zgłosić się do urzędu skarbowego z wnioskiem o jego wydanie. Każdy Numer Identyfikacji Podatkowej składa się z 10 cyfr. Trzy pierwsze oznaczają urząd skarbowy, który wydał numer, sześć kolejnych to cyfry losowe, natomiast ostatnia to tak zwana cyfra kontrolna, nadawana za pomocą algorytmu. Jeżeli o nadanie numeru NIP wnioskuje przedsiębiorca, musi to zrobić za pomocą formularza CEIDG. Wystarczy założyć działalność gospodarczą przez internet, wypełniając wniosek CEIDG-1. Wniosek ten składa się w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Sam proces można przejść wykorzystując swój Profil Zaufany lub korzystając ze swojej bankowości elektronicznej, jeżeli nasz bank oferuje taką możliwość.

NIP w Polsce muszą posiadać:

  • osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą,

  • osoby fizyczne objęte obowiązkiem odprowadzania podatku VAT (nawet jeśli nie są przedsiębiorcami),

  • osoby fizyczne, które nie identyfikują się numerem PESEL, ale są podatnikami na podstawie odrębnych przepisów,

  • płatnicy składek ubezpieczeniowych,

  • osoby prawne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które są podatnikami na podstawie innych ustaw.

Warto wiedzieć, że nadanie numeru NIP jest bezpłatne, a sam numer nie zmienia się nawet po zawieszeniu lub zamknięciu działalności. Jeżeli ktoś już wcześniej posiadał numer NIP, wówczas nie otrzymuje nowego.

Do czego potrzebny jest NIP?

NIP służy przede wszystkim urzędom skarbowym, do zidentyfikowania podmiotów gospodarczych. Osobom, które nie prowadzą działalności gospodarczych, nie nadaje się już numeru NIP, a w relacji z organem skarbowym posługują się numerem PESEL. Numer NIP podaje się również we wszystkich dokumentach, które dotyczą zobowiązań podatkowych, a także innych działań związanych z budżetem państwa. W niektórych przypadkach może być potrzebne zaświadczenie o nadaniu NIP, można je uzyskać w urzędzie skarbowym, po uiszczeniu opłaty. Wpłaca się ją w kasie lub na konto urzędu miasta lub gminy właściwego ze względu na siedzibę urzędu skarbowego, w którym podmiot składa wniosek o zaświadczenie o nadaniu NIP.

Jak sprawdzić swój NIP?

NIP składa się z 10 cyfr, otrzymuje się go raz i nie zmienia przez całe życie. W chwili, gdy zgubimy lub zapomnimy, jaki jest nasz identyfikator NIP, wystarczy złożyć wniosek do naczelnika urzędu skarbowego, który nadał NIP, o duplikat tej decyzji. Osoby prowadzące działalność gospodarczą mogą sprawdzić swój NIP w CEIDG.

Tagi: Podatki PIT