Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Niewiele osób wie o tej uldze podatkowej. Można odliczyć sporą kwotę
Laura  Młodochowska
Laura Młodochowska 23.01.2024 22:54

Niewiele osób wie o tej uldze podatkowej. Można odliczyć sporą kwotę

pit dokument telefon kuchnia dom
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News, View Pictures / Rex Features/EAST NEWS

Ulgi podatkowe, które pozwalają na obniżenie wysokości PIT, należy zawrzeć w deklaracji podatkowej za 2023 rok. Poza najpopularniejszymi kategoriami ulgi (modernizacyjna czy dla wspólnie rozliczających się małżonków), warto zwrócić uwagę także na inne odliczenia. Przykładem może być ulga mieszkaniowa – w niej zawrzeć możemy nawet zakup lodówki, zmywarki czy pralki.

Ulgi PIT – co trzeba wiedzieć?

Już 15 lutego podatnikom zostanie udostępniona usługa e-PIT, w której sprawdzić będzie można swoją wstępnie wypełnioną deklarację podatkową. Część z ulg wypełniona zostania automatycznie, jednak należy uważać. O niektórych z nich należy pamiętać, aby nie pominąć ich w swoim zeznaniu podatkowym. Możemy tą drogą stracić okazję na niższy podatek.

PIT za 2023 rok. O tym ulgach warto pamiętać

Wystarczy poznać zaledwie kilka prostych zasad, aby skutecznie obniżyć swój PIT. Najbardziej rozpowszechnionym zabiegiem w tej kwestii są ulgi podatkowe, z których najpopularniejszą stanowi ulga termomodernizacyjna. Za jej pomocą można otrzymać zwrot za wymianę okien oraz ocieplenie domu. Warto zapamiętać także te najpopularniejsze rodzaje ulg: dla małżonków rozliczających się wspólnie, dla osoby samotnie wychowujących dziecko, dla honorowych dawców krwi, rehabilitacyjna, oraz na internet.

Ulga mieszkaniowa. Możesz odliczyć zakup lodówki, zmywarki i nie tylko!

Wielu pomija jednak fakt istnienia ulgi mieszkaniowej. Niektórzy nie zdają sobie sprawy, że za jej sprawą można uzyskać spory odpust. Na czym polega? W sytuacji, gdy osoba płacąca podatki dokona sprzedaży nieruchomości, przed upływem pięciu lat dochód uzyskany tą drogą opodatkowany jest 19-proc. stawką. Jeśli jednak w przeciągu trzech lat od zakończenia roku podatkowego przychód z uzyskanego mieszkania zostanie przekazany na własne cele mieszkaniowe, to osoba płacąca podatki może ubiegać się o zwolnienie z niego lub pomniejszenie.

Z jakiego tytułu można odliczyć wydatki w ramach ulgi mieszkaniowej? W gronie tym znajduje się:

– budowa, rozbudowa lub remont mieszkania;

– nabycie gruntu;

– nabycie budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego (w przypadku budynku dotyczy to również części udziałów);

– nabycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego;

– wydatki poniesione na spłatę kredytu (wraz z odsetkami); 

– poniesienie kosztów notarialnych lub wkład własny z tytułu wyżej wymienionych czynności. 

Warto pamiętać, że zgodnie ze stanowiskiem Ministerstwa Finansów z 13 października 2021 roku odliczyć można także: wymianę podłóg, okien, drzwi, zrobienie gładzi, a nawet montaż nowej instalacji wodnej i gazowej. Podatnik może jeszcze skorzystać z odliczenia ze względu na zakup zmywarki, lodówki czy pralki, szafki podumywalkowe, oświetlenie wewnętrzne, okapy kuchenne, meble na wymiar, oraz wszystkie rodzaje płyt grzewczych i piekarników.

Źródło: Interia.pl