BiznesINFO.pl
Jan Bielecki/EAST NEWS

Jan Bielecki/EAST NEWS

Nieoficjalnie: Wiadomo kiedy rząd zniesie stan epidemii w Polsce

25 Maja 2021

Autor tekstu:

Maria Glinka

Udostępnij:

Stan epidemii trwa od ponad roku. Z nieoficjalnych doniesień Dziennika Gazety Prawnej wynika, że rząd będzie debatował nad powrotem do prawnej normalności już w przyszłym miesiącu. Oznacza to koniec dodatków covidowych, a także możliwość przeprowadzenia zaległych wyborów samorządowych.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Kiedy został wprowadzony stan epidemii

  • Przy jakich wskaźnikach powinien zostać zniesiony

  • Jakie będą tego konsekwencje

Stan epidemii na finiszu?

Stan epidemii już niebawem może zostać zniesiony. Dziennik Gazeta Prawna donosi decyzja w tym zakresie ma zapaść na czerwcowym posiedzeniu Rady Ministrów. Na ten moment w grę wchodzą dwa scenariusze - czy lub kiedy znieść stan epidemii, który obowiązuje od 20 marca 2020 r.

Najbardziej prawdopodobny wariant zakłada powrót do stanu zagrożenia epidemicznego, który trwał zaledwie tydzień (12-20 marca 2020 r.). Docelowo rząd miałby zrezygnować z jakichkolwiek ograniczeń.

Obawy o niechęć do szczepień i dodatki covidowe

Jak na razie w rządzie panuje dwugłos w sprawie epidemicznej strategii. Część polityków obawia się, że powrót do regularnego stanu prawnego zmniejszy chęć do szczepień. Zdaniem ministra zdrowia Adama Niedzielskiego już w czerwcu nastąpi „punkt przesilenia”, w którym to preparaty będą czekały na pacjentów, a wycieczki do innych miast czy oczekiwanie w długich kolejkach odejdą w zapomnienie.

Poza tym stan epidemii umożliwia wypłacanie personelowi medycznemu tzw. dodatków covidowych. Przeciwnicy szybkiego powrotu do stanu bez ograniczeń wskazują, że mogą pojawić się trudności w zarządzaniu służbą zdrowia, jeżeli nadejdzie czwarta fala pandemii.

Jednak ze zmiany stanu prawnego płyną także korzyści. Koniec stanu epidemii oznacza bowiem możliwość powrotu do politycznych rozgrywek. Już na 13 czerwca zaplanowano przedterminowe wybory na prezydenta Rzeszowa.

Jeśli rzeszowianie faktycznie udadzą się do lokali wyborczych to władza musiałaby zezwolić na pozostałe wybory lokalne w kraju, które nie odbyły się przez stan epidemii. Takich zaległych wydarzeń jest ok. 100.

Stan epidemii zależny od kilku parametrów

Od jakich wskaźników rząd uzależnia decyzję w sprawie stanu epidemii? Przede wszystkim od tempa szczepień. Z najnowszego raportu Ministerstwa Zdrowia wynika, że wykonano 18 085 811 szczepień. Dwie dawki preparatu otrzymało 5 689 744 obywateli, czyli ok. 18 proc. dorosłej populacji. Kluczowe będą także wskaźniki zachorowań zarówno w Polsce, jak i w innych państwach.

Kiedy stan epidemii powinien zostać zniesiony? Zdaniem dr Franciszka Rakowskiego z Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Uniwersytetu Warszawskiego na rezygnację z tego formalnego stanu pozwala dzienny przyrost zakażeń na poziomie nieprzekraczającym 4 tys. nowych infekcji. Warunkiem jest także maksymalnie 1 tys. hospitalizacji dziennie.

Tymczasem w poniedziałek 24 maja odnotowano 559 nowych infekcji, co było najniższym wynikiem od września 2020 r. Jednak należy pamiętać, że dane z niedzieli zawsze są niższe.

Z kolei we wtorek 25 maja resort zdrowia zaraportował 1 tys. nowych przypadków koronawirusa i 151 zgonów. Oznacza to, że tendencja spadkowa, którą obserwujemy od początku maja, nadal się utrzymuje.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

CERT Orange wydał ważne ostrzeżenie

Polska i świat

CERT Orange wydał ostrzeżenie. Chodzi o "wangiri", pod żadnym pozorem nie oddzwaniaj na takie numery

Czytaj więcej >
Niemcy robią z Polski śmietnik

Polska i świat

Wywóz toksycznych odpadów do Polski. Prosto z Niemiec

Czytaj więcej >
Biznes Info

Polska i świat

Kia będzie wzywać kierowców. Ponad 22 tys. aut koreańskiego producenta grozi pożarem

Czytaj więcej >
Emeryci oddają pieniądze za renty dożywotnie

Polska i świat

Coraz więcej emerytów decyduje się oddać nieruchomości za renty dożywotnie

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Polska i świat

Polacy nadal chcą przenosić firmy do Czech

Czytaj więcej >
Biznes Info

Polska i świat

Coraz więcej kontroli gospodarki odpadami. Skarg jest coraz więcej

Czytaj więcej >