BiznesINFO.pl

domena publiczna

Niemiecka sieć rozpoczyna w Polsce prawdziwą ekspansję. Już niedługo uruchomione zostaną nietypowe sklepy

16 Maja 2023

Autor tekstu:

Paula Drechsler

Nowy rodzaj dyskontów znanej niemieckiej sieci ALDI zostanie wprowadzony na początek we Wrocławiu i w Markach. Dwukondygnacyjne sklepy mają dołączyć do 259 innych, już istniejących w Polsce placówek tej marki.

ALDI ma plan na Polskę

Niemiecka sieć posiada w Polsce już 259 placówek, ale w planach jest ich dużo więcej. Firma zapowiada prawdziwą ekspansję na naszych ziemiach. W planach odnośnie do pierwszej fazy rozwoju sieci jest rozlokowanie w naszym kraju co najmniej 600 placówek, a to dopiero początek.

Tomasz Gawlik, dyrektor Obszaru Nieruchomości i Ekspansji sieci ALDI w Polsce w rozmowie z propertynews.pl oświadczył, że osiągnięcie pułapu 600 sklepów firma zakłada w pierwszej części swojej strategii, czyli w okresie jeszcze ok. 5 lat. Natomiast strategia długofalowa, 10-letnia, zakłada dalszy intensywny rozwój.

- Aktualnie mamy 259 sklepów ALDI w Polsce. Łącznie w 2023 roku zamierzamy otworzyć ok. 60 nowych obiektów ALDI — zapowiedział dyrektor.

W minionym roku sieć otworzyła w Polsce 50 nowych obiektów, a więc chce pobić swój rekord. Najbliższy kwartał przyniesie otwarcia m.in. w miejscowości Świecie, Żory oraz Płońsk.

Nowy rodzaj sklepów ALDI

Ponadto w planach jest otwarcie mniej powszechnego rodzaju placówek. Chodzi o sklepy dwukondygnacyjne. Nie jest to na polskim rynku nowość w ujęciu ogólnym, ani nie jest to rzecz niespotykana w przypadku sieci dyskontów, ponieważ w rzeszy swoich budynków, taki rodzaj założenia mają m.in. Lidl czy Carrefour. Jest to jednak wciąż dość rzadkie zjawisko w tej branży. Sieci dyskontowe nie budują takich sklepów często, są to pojedyncze placówki.

Sieć ALDI ma w planach wdrożenie co najmniej dwóch takich placówek. Na początek otwarte zostaną sklepy dwukondygnacyjne we Wrocławiu oraz w Markach pod Warszawą. 

- W Polsce już dziś wprowadzamy natomiast format ALDI Urban, który zakłada budowę sklepu dwupoziomowego. Tego typu obiekty będą powstawać na małych działkach w atrakcyjnych lokalizacjach. Sala sprzedaży będzie znajdować się na poziomie +1, a na poziomie 0 umiejscowiony zostanie parking — powiedział Gawlik.

Jak podkreślił dyrektor, obecnie prace nad otwarciem tych placówek są w zaawansowanej fazie przygotowań. Wrocławski sklep dwupiętrowy ma mieć nieco inny rozkład niż standardowy koncept ALDI Urban, bo sala sprzedaży znajdzie się na poziomie 0. Natomiast placówka w Markach będzie w pełni odpowiadać standardom ALDI Urban. Jak podkreślił dyrektor, w przyszłości w grę wchodzić będą otwarcia sklepów marki nie tylko w dużych miastach, bo sieć zakłada „wypełnianie białych plam” zarówno w dużych miastach, jak i mniejszych miasteczkach. 

- Potencjał jest ogromny, a my zamierzamy go w pełni wykorzystać — skwitował.

Standardy sieci i nowe formaty

W przypadku standardowych placówek szef ONiE zakłada skupianie się zarówno na obiektach wolnostojących, jak i korzystanie z najmu powierzchni. 

- Parki handlowe odpowiadają naszym standardom i zyskują dużą popularność, a my, przy tak wysokim tempie ekspansji, bierzemy pod uwagę wygodę zakupów dla naszych klientów — powiedział.

W trakcie prac są także inne nowe formaty. Jest to m.in. Village Concept, który Polski oddział sieci ALDI sprawdza razem z działem z Niemiec. Projekt ten zakłada ekonomiczną wersję sklepu z zachowaniem dotychczasowych funkcji. Rozwijany jest też pomysł City Concept, który sieć bada już m.in. w Holandii. Jeśli wyniki testów okażą się pomyślne, taki model sklepów planowany jest również do wdrożenia w Polsce. W placówkach z kategorii City Concept klienci będą mieli możliwość robienia zakupów dzięki użyciu aplikacji. To rozwiązanie ma być alternatywą dla kas samoobsługowych. Podobny model testuje sieć Auchan.

sklep

Popularna sieć wprowadza sklepy bez kasjerów. Zakupy podliczą ci tu kamery i czujniki

CZYTAJ DALEJ

Tagi:

technologiasklepnauka

Podobne artykuły

Polska i Świat

Ogrom aplikacji ze zjadliwym wirusem, mamy listę. Sprawdź i natychmiast je odinstaluj
Czytaj więcej >

Handel

Fiat 126p obchodzi 50. urodziny. Pół wieku temu w Polsce rozpoczęła się prawdziwa rewolucja motoryzacyjna
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Bezprawnie wykorzystano wizerunek Roberta Makłowicza. "Pokaźna kwota" zadośćuczynienia
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Dziś pierwsza w historii transmisja na żywo z Marsa. Wiemy, gdzie obejrzeć to wyjątkowe wydarzenie
Czytaj więcej >

Polska i Świat

PESEL cenniejszy od nazwiska. Coraz mniej osób wie, jak zadbać o bezpieczeństwo danych osobowych
Czytaj więcej >

Handel

Znana amerykańska sieć restauracji niebawem wkroczy na polski rynek. Pierwsze otwarcie w lipcu
Czytaj więcej >
Paula Drechsler

Redaktor Biznesinfo.  

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Więcej z kategorii Handel

Polska i Świat

Paweł Makowiec

Lotnicze giganty powracają. Były odstawione od początku pandemii
Czytaj więcej >
Polska i Świat

Magdalena Madoń

Oszuści atakują, czyhają na klientów Żabki. Można stracić dużo pieniędzy
Czytaj więcej >
Turystyka

Paula Drechsler

Uwaga na lewe oferty wakacyjne. W internecie aż się od nich roi
Czytaj więcej >
Polska i Świat

Paula Drechsler

Polscy studenci z nietuzinkowym projektem. Będzie wspierał bezpieczeństwo psów
Czytaj więcej >
Polska i Świat

Paula Drechsler

Rząd chce opleść Polskę siecią. Przeznaczy na to nawet 10 mld zł
Czytaj więcej >
Polska i Świat

Paula Drechsler

Sceny jak z horroru. Dron miał sam zdecydować o zabiciu człowieka
Czytaj więcej >