Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Handel > Będzie dodatkowa niedziela handlowa. Senat poparł zmiany w zakazie handlu
Konrad Karpiuk
Konrad Karpiuk 02.12.2020 01:00

Będzie dodatkowa niedziela handlowa. Senat poparł zmiany w zakazie handlu

Niedziela handlowa decyzja Senatu
Pixnio Michał Jarmoluk

Z TEGO ARTYKUŁU DOWIESZ SIĘ:

  • O decyzji parlamentu na temat niedzieli handlowej w Mikołajki

  • O procedowaniu Senatu

  • Od czego zależy wprowadzenie niedzieli handlowej 6 grudnia

Niedziela handlowa 6 grudnia. Senat podjął decyzję

Niedziela handlowa 6 grudnia ma na celu przede wszystkim "rozbić" na dwa dni weekendową falę zakupowiczów. O takie rozwiązanie apelowali przedsiębiorcy, którzy również chcieli rozładowania kolejek, a także zyskać więcej okazji do odrobienia strat z lockdownu. Stanowczy przeciw zgłosiły związki zawodowe.

Jarosław Gowin zamieścił punkt o niedzieli handlowej 6 grudnia w ustawie o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19. Sejm przyjął projekt większością 444 głosów, odrzucając poprawki dotyczące m.in. wprowadzenia niedziel handlowych w przyszłym roku czy przyznania 150 proc. wynagrodzenia za pracę 6 grudnia.

Ustawa trafiła do Senatu i miała być rozpatrywana w środę 2 grudnia. Wicemarszałek Senatu Marek Pęk zapowiedział w radiowej Jedynce, że jeśli uda się przyjąć nowelizację bez poprawek, to zostanie uchwalona przed niedzielą 6 grudnia. Przedsiębiorcom zależy na czasie.

- Jesteśmy zobligowani, aby grafiki dla pracowników przygotowywać z miesięcznym wyprzedzeniem. Terminu więc już nie ma. Zrobimy wszystko, aby zapewnić obsadę sklepów na ten dzień. Im szybciej jednak decyzja zapadnie, tym lepiej - mówił Artur Kazienko, prezes Kazar Group.

Senatorowie przyjęli ustawę Sejmu bez poprawek, co pozwoliło na znaczne przyśpieszenie procesu legislacyjnego. Nie obyło się jednak bez dyskusji, bo nie była to decyzja jednogłośna. Za projektem głosowało 86 senatorów, przeciw zgłosiło osiem osób, a 3 osoby się wstrzymały. Część popierających ustawę miała wątpliwości co do swojej decyzji.

Dyskusja o ustawie w Senacie. Teraz wszystko w rękach prezydenta

Senator Koalicji Obywatelskiej Adam Szejfneld krytykował rząd za zbyt późne podjęcie prac nad ustawą. Pytał czemu tematu nie poruszono przy poprzednich "ustawach covidowych". Zaznaczył również, że handel funkcjonuje we współpracy z transportem, logistyką i producentami, a tak późne dodanie dnia handlowego, znacznie wpłynie na organizację w przedsiębiorstwach.

- Powinniśmy być przeciwko tej ustawie. Powinniśmy zgłaszać poprawki, bo są tu rzeczy do poprawienia. Ale nie z uwagi na rząd i Prawo i Sprawiedliwość […], ale ze względu na obywateli poprzemy ustawę i ze względu na tych obywateli nie zgłosimy poprawek, nawet tam, gdzie się o to prosi - skwitował senator Szejnfeld.

Przeciwny projektowi był natomiast Senator Zjednoczonej Prawicy, Jan Maria Jackowski. Jak stwierdził, działanie Sejmu i Senatu pod presją czasu, jest niekorzystne dla procesu legislacyjnego. Ponadto polityk wyraził obawy, że jednorazowe uchylenie zakazu handlu doprowadzi do dyskusji o powrocie niedziel handlowych i konfliktu rządu ze związkami zawodowymi.

Senator Jackowski złożył poprawkę o wykreślenie punktu uchylającego zakaz handlu 6 grudnia. Jednak wszystkie komisje senackie odrzuciła nowy zapis, a później przeciwko zagłosowała cała izba (poza Senatorem Jackowskim).

Ostatnim warunkiem do uchwalenia ustawy jest podpis Andrzeja Dudy. Jeśli podpisze nowelizację, 6 grudnia będzie uznany jako niedziela handlowa. Jeśli prezydent tego nie zrobi, może skierować ustawę do Trybunału Konstytucyjnego, lub Sejmowi do rozpatrzenia. W takim wypadku nie ma szans na zakończenie prac legislacyjnych na czas.