Wyszukaj w serwisie
BiznesINFO.pl > Finanse > NBP wprowadził dziś nową monetę do obiegu. Upamiętnia wielkiego ekonomistę
Kamila Jeziorska
Kamila Jeziorska 22.03.2022 08:27

NBP wprowadził dziś nową monetę do obiegu. Upamiętnia wielkiego ekonomistę

PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS N/Z Drobne monety w szklanych pojemniczkach
East News, Zofia i Marek Bazak

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Których ekonomistów zobaczymy na monetach

  • Jaki nominał będą nosić monety

  • Kiedy NBP wypuści trzecią monetę z tej serii

NBP emituje monety

NBP słynie z tradycji emitowania banknotów i monet okolicznościowych. Po banknocie upamiętniającym 100-lecie Bitwy Warszawskiej i monecie z okazji 100. rocznicy Konstytucji marcowej, przyszedł czas na monety z wizerunkiem najwybitniejszych polskich ekonomistów.

NBP podkreśla, że emitowanie monet okolicznościowych jest doskonałą okazją do kultywowania polskich tradycji i upamiętniania ważnych wydarzeń historycznych i postaci. "Na każdej polskiej monecie kolekcjonerskiej znajdują się: nominał, wizerunek orła ustalony dla godła Rzeczypospolitej Polskiej, napis: Rzeczpospolita Polska, rok emisji" - pisze NBP.

Do obiegu trafiły dwie z trzech monet przedstawiających ekonomistów. Pierwszym z nich jest Adam Krzyżanowski. NBP w notce biograficznej podkreśla, że Krzyżanowski był "polskim ekonomistą, prawnikiem, politykiem oraz wieloletnim wykładowcą Uniwersytetu Jagiellońskiego".

Adam Krzyżanowski był przede wszystkim liberałem gospodarczym, który łączył to liberalne podejście z konserwatywną postawą polityczną. Bronił praw wolnego rynku i jednostki oraz zachęcał do ciężkiej pracy i oszczędzania.

[EMBED-11]

Monety z wizerunkiem ekonomistów

Drugą monetą jest ta z wizerunkiem Ferdynanda Zweiga. "Był polskim ekonomistą i socjologiem pochodzenia żydowskiego. Studiował prawo i ekonomię w Wiedniu i Krakowie, następnie przez szereg lat wykładał na Uniwersytecie Jagiellońskim". Podobnie do Adama Krzyżanowskiego, także opowiadał się za liberalizmem gospodarczym oraz wolnością jednostki.

"Swój sprzeciw wobec nadmiernych regulacji argumentował ekonomicznie i politycznie, podkreślając, że gospodarcza działalność państwa na dłuższą metę będzie nieopłacalna, a ograniczenie praw jednostek przyniesie uwiąd demokracji parlamentarnej" - podkreślił NBP.

Monety z wizerunkiem Adama Krzyżanowskiego i Ferdynanda Zweiga trafiły do obiegu 18 marca, a 25 marca pojawi się moneta z wizerunkiem Adama Heydla - kolejnego wybitnego ekonomisty i liberała gospodarczego. Każda z monet będzie nosiła nominał o wartości 10 zł.

"15 kwietnia 2021 roku Narodowy Bank Polski planuje wprowadzenie do obiegu srebrnej monety o nominale 10 zł oraz złotej monety o nominale 200 zł "100. rocznica III Powstania Śląskiego" - napisano w broszurze NBP.

Tagi: NBP