BiznesINFO.pl
PHOTO MARCIN GADOMSKI / SUPER EXPRESS GDANSK N/Z AUTOMAT DO WYMIANY BILONU ZOSTALA URUCHOMIONA W GDANSKIM ODDZIALE NBP MASZYNA POLICZY SAMA DROBNE I PRZYJMUJE WSZYSTKIE NOMINALY OD 1 GR DO 5 ZL 27/01/2021

East News, Marcin Gadomski

NBP wprowadza do obiegu nową monetę kolekcjonerską "Wielcy polscy ekonomiści - Ferdynand Zweig"

17 Marca 2021

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

Udostępnij:

NBP wprowadziło do obiegu nowe monety kolekcjonerskie. Na wizerunku zobaczymy wielkich polskich ekonomistów, m.in: Ferdynanda Zweiga. Nominał może zaskoczyć wielu, nie tylko kolekcjonerów.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie wizerunki ujrzymy na monetach kolekcjonerskich

  • Jakie nominały będą tam widniały

  • Od kiedy monety są w obiegu

Monety z wizerunkiem ekonomistów

NBP regularnie wypuszcza monety okolicznościowe, które stanowią prawdziwą gratkę dla kolekcjonerów. Po monetach z okazji Konstytucji marcowej przyszedł czas na wizerunki wielkich, polskich ekonomistów.

"Emisja wartości kolekcjonerskich stanowi okazję do upamiętniania ważnych historycznych rocznic i postaci oraz do rozwijania zainteresowań polską kulturą, nauką i tradycją" - podaje NBP w broszurze i podkreśla, że każda moneta kolekcjonerska posiada nominał, wizerunek orła ustalony dla godła Rzeczypospolitej Polskiej, napis: Rzeczpospolita Polska oraz rok emisji.

Na pierwszej monecie znajdziemy wizerunek Ferdynanda Zweiga. Był ekonomistą i socjologiem żydowskiego pochodzenia. Studiował prawo w Wiedniu Krakowie. Ferdynand Zweig opowiadał się za liberalizmem gospodarczym. W swojej pracy "O programie gospodarczym Polski postulował szybką rozbudowę przemysłu i wolny handel jako drogę prowadzącą ku rozwojowi kraj".

Nominał monety wynosi 10 zł, a NBP planuje wyprodukowanie do 10 tys. sztuk. Na rewersie monety znajduje się wizerunek ekonomisty oraz data jego urodzin i śmierci. Na awersie widnieje fragment dzieła "Cztery systemy ekonomii. Uniwersalizm - nacjonalizm - liberalizm - socjalizm". Moneta zostanie wprowadzona do obiegu w czwartek, 18 marca br.

Przepiękne monety od NBP to gratka dla kolekcjonerów

Kolekcjonerzy mogą także nabyć monety przedstawiające wielkich ekonomistów 25 marca. Tego dnia NBP wypuści do obiegu srebrną monetę z wizerunkiem Adama Heydla - polskiego ekonomisty i publicysty. Nominał będzie miał wartość 10 zł.

Tego samego dnia do obiegu trafi moneta przedstawiająca wizerunek Adama Krzyżanowskiego - polskiego ekonomisty, prawnika, polityka oraz wieloletniego wykładowcy Uniwersytetu Jagiellońskiego. Ten obecnie jest jedną z najlepszych uczelni w kraju.

Heydel, podobnie jak Zweig, był zdeklarowanym zwolennikiem liberalizmu gospodarczego. Z kolei "Krzyżanowski był liderem krakowskiej szkoły ekonomicznej, łączył liberalizm gospodarczy z konserwatywną postawą polityczną" - pisze NBP.

Moneta z wizerunkiem Adama Krzyżanowskiego także będzie o nominale 10 zł.

Tagi:

NBP

Kamila JeziorskaAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych na UKSW i studentka ostatniego roku politologii i dziennikarstwa. Uważa, że dziennikarstwo to nie tylko zawód, ale też misja. Uwielbia Stany Zjednoczone, jamniki i serial "House of Cards". Najbardziej lubi pisać na tematy polityczne i społeczne.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Fajerwerki w Warszawie

Polska i Świat

Największe polskie miasta odwołują imprezy sylwestrowe. Chcą zaoszczędzić

Czytaj więcej >
Ceny węgla rosną

Polska i Świat

Dłuższy termin wymiany pieców w województwie małopolskim. Do końca kwietnia 2024 roku

Czytaj więcej >
Senat przyjął rezolucję ws. Białorusi

Polska i Świat

Nowa strona internetowa Senatu pochłonie prawie milion złotych

Czytaj więcej >
Niemcy planują kolejne zakazy. Tym razem wszystko dotyczy podróży.

Polska i Świat

Niemcy szykują nowy rodzaj sankcji. Uderzą we własnych obywateli

Czytaj więcej >
Podkomisja smoleńska słono kosztuje polskiego podatnika. W 3 miesiące wydano ponad pół miliona złotych

Polska i Świat

Antoni Macierewicz, Piotr Naimski i Mirosław Chojecki odznaczeni Orderem Orła Białego

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Niemcy za przyjęciem obywateli Rosji, którzy uciekają z Rosji

Czytaj więcej >