Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > NBP z ogromnym zarzutem wobec banków. Padły słowa o eliminowaniu podstaw wolności
Wiktoria Pękalak
Wiktoria Pękalak 25.11.2020 01:00

NBP z ogromnym zarzutem wobec banków. Padły słowa o eliminowaniu podstaw wolności

Szef NBP krytykuje banki i placówki, które nie przyjmują gotówki
Wikimedia/Andrzej Barabasz (Chepry), CC BY-SA 3.0

Szef NBP w ostrych słowach 

W NBP rozpoczęły się prace nad "narodową strategią bezpieczeństwa gotówki", przekazał prezes Narodowego Banku Polskiego prof. Adam Glapiński. Akcja ma zachęcać do szerszego korzystania z fizycznego pieniądza wbrew zaleceniom rządu i akcjom “Polski bezgotówkowej”.

NBP ma ponowić swój postulat o wprowadzeniu stosownego przepisu w ustawie o Usługach Płatniczych. Przepis ma wzmocnić prawa konsumentów, dzięki zapisowi, który umożliwi Polakom płacenie gotówką w każdej sytuacji “zawsze i wszędzie”.

Szef NBP nie szczędził słów krytyki wobec sklepów, restauracji czy urzędów, które nie chcą przyjmować od swoich klientów płatności gotówkowych, tłumacząc się sytuacją epidemiczną.

Według NBP nie należy rezygnować z gotówki, tylko sprawić, by stała się bezpieczna. Prezes NBP zapewnił, że bank wcielił w życie wszelkie procedury, które mają na celu powstrzymanie rozprzestrzeniania się koronawirusa poprzez transakcje gotówkowe.

Argumentem szefa NBP był m.in. fakt, że do tej pory 10 proc. Polaków nie ma konta w banku, a kolejne 10 proc. wypłaca z konta wszystkie zarobione pieniądze.

- My jako Polacy zawsze staliśmy na straży wolności i jesteśmy wyczuleni na każdą próbę jej ograniczania. Eliminacja gotówki w ramach prowadzenia przez niektóre banki, media i międzynarodowe koncerny ekonomii bezgotówkowej nie sprzyja poszerzaniu i wzmacnianiu wolności jednostek - podkreślał cytowany przez money.pl Glapiński.

Według Glapińskiego wszystkie działania tego typu generują ryzyka dla bezpieczeństwa i suwerenności państw narodowych, a także są zagrożeniem dla zwykłych obywateli.

- NBP wspiera cyfrowe sposoby płatności, jednak nie zapomina przy tym o podstawie dającej nam wolność - o gotówce. Gotówka w czasach pandemii przestała już być po prostu instrumentem płatniczym, a stała się istotnym elementem stabilizacji infrastruktury całego państwa - twierdzi Glapiński.

Banki ograniczają usługi gotówkowe

Szef NBP bardzo mocno przeciwstawia się “Polsce bezgotówkowej”. Adam Glapiński nie szczędził ostrych słów m.in. bankom, które ograniczają gotówkową obsługę klientów w swoich oddziałach. Zmniejszona została także liczba dostępnych bankomatów.

Według danych NBP w ostatnim półroczu ubyło aż 500 maszyn, a ponadto w wielu maszynach nie ma wszystkich nominałów, mimo że NBP wielokrotnie apelowało, by zostało to zmienione.

Tagi: Pieniądze NBP