Szef NBP krytykuje banki i placówki, które nie przyjmują gotówki
Wikimedia/Andrzej Barabasz (Chepry), CC BY-SA 3.0
Autor Wiktoria Pękalak - 25 Listopada 2020

NBP z ogromnym zarzutem wobec banków. Padły słowa o eliminowaniu podstaw wolności

NBP ostro skrytykowało jedno z zaleceń rządu dotyczące ograniczenia posługiwania się gotówką. Według Szefa NBP Adama Glapińskiego banki i podmioty ograniczają w ten sposób wolność obywateli. Według szefa NBP gotówka to "podstawa dająca wolność".

Szef NBP w ostrych słowach

W NBP rozpoczęły się prace nad "narodową strategią bezpieczeństwa gotówki", przekazał prezes Narodowego Banku Polskiego prof. Adam Glapiński. Akcja ma zachęcać do szerszego korzystania z fizycznego pieniądza wbrew zaleceniom rządu i akcjom “Polski bezgotówkowej”.

Już w czwartek mieszkańcy aż 6 miast mogą liczyć na niespodziankę od Lidla. Sklep potwierdził swoje planyJuż w czwartek mieszkańcy aż 6 miast mogą liczyć na niespodziankę od Lidla. Sklep potwierdził swoje planyCzytaj dalej

NBP ma ponowić swój postulat o wprowadzeniu stosownego przepisu w ustawie o Usługach Płatniczych. Przepis ma wzmocnić prawa konsumentów, dzięki zapisowi, który umożliwi Polakom płacenie gotówką w każdej sytuacji “zawsze i wszędzie”.

Szef NBP nie szczędził słów krytyki wobec sklepów, restauracji czy urzędów, które nie chcą przyjmować od swoich klientów płatności gotówkowych, tłumacząc się sytuacją epidemiczną.

Według NBP nie należy rezygnować z gotówki, tylko sprawić, by stała się bezpieczna. Prezes NBP zapewnił, że bank wcielił w życie wszelkie procedury, które mają na celu powstrzymanie rozprzestrzeniania się koronawirusa poprzez transakcje gotówkowe.

Ponad 9 tys. zł dodatkowo do emerytury co rok. Strumień pieniędzy popłynie, może należy się i tobiePonad 9 tys. zł dodatkowo do emerytury co rok. Strumień pieniędzy popłynie, może należy się i tobieCzytaj dalej

Argumentem szefa NBP był m.in. fakt, że do tej pory 10 proc. Polaków nie ma konta w banku, a kolejne 10 proc. wypłaca z konta wszystkie zarobione pieniądze.

- My jako Polacy zawsze staliśmy na straży wolności i jesteśmy wyczuleni na każdą próbę jej ograniczania. Eliminacja gotówki w ramach prowadzenia przez niektóre banki, media i międzynarodowe koncerny ekonomii bezgotówkowej nie sprzyja poszerzaniu i wzmacnianiu wolności jednostek - podkreślał cytowany przez money.pl Glapiński.

Według Glapińskiego wszystkie działania tego typu generują ryzyka dla bezpieczeństwa i suwerenności państw narodowych, a także są zagrożeniem dla zwykłych obywateli.

Kaufland kusi Polaków promocją. W piątek aż cztery sztuki możesz dostać gratisKaufland kusi Polaków promocją. W piątek aż cztery sztuki możesz dostać gratisCzytaj dalej

- NBP wspiera cyfrowe sposoby płatności, jednak nie zapomina przy tym o podstawie dającej nam wolność - o gotówce. Gotówka w czasach pandemii przestała już być po prostu instrumentem płatniczym, a stała się istotnym elementem stabilizacji infrastruktury całego państwa - twierdzi Glapiński.

DZISIAJ GRZEJE:

  1. Lech Kołakowski jednak odchodzi z PiS, przewaga władzy słabnie. Ujawnił swoje następne kroki
  2. Niewiarygodne, Jarosław Jakimowicz wypalił z samego rana na TVP Info. W okropnych słowach obrażał przedstawicielki Strajku Kobiet
  3. Bon 500 plus wciąż do wydania, skorzystało tylko 1 mln Polaków. Niektórzy dostaną aż 1000 zł

Banki ograniczają usługi gotówkowe

Szef NBP bardzo mocno przeciwstawia się “Polsce bezgotówkowej”. Adam Glapiński nie szczędził ostrych słów m.in. bankom, które ograniczają gotówkową obsługę klientów w swoich oddziałach. Zmniejszona została także liczba dostępnych bankomatów.

Świetne wieści dla klientów ING. Bank chce umilić wszystkim zimęŚwietne wieści dla klientów ING. Bank chce umilić wszystkim zimęCzytaj dalej

Według danych NBP w ostatnim półroczu ubyło aż 500 maszyn, a ponadto w wielu maszynach nie ma wszystkich nominałów, mimo że NBP wielokrotnie apelowało, by zostało to zmienione.

ZOBACZ TAKŻE W NASZYCH SERWISACH:

  1. Para prezydencka zachęca do pomocy przed świętami. Warszawski Bank Żywności potrzebuje wsparcia
  2. Wielka szpula z kablem sparaliżowała Kalisz. O krok od wielkiej tragedii - Wideo
  3. Nowy podatek podwyższy ceny wszystkich produktów. Rząd nie ma zamiaru dłużej się wstrzymywać
  4. Zaskakujący krok Niemiec w sprawie aktywności zawodowej kobiet. Dotyczy najwyższych stanowisk
  5. Black Friday zbliża się wielkimi krokami. Skąd wzięło się konsumpcyjne święto?
  6. Joanna Jędrzejczyk w skąpym bikini przy basenie. Gwiazda MMA w ponętnej odsłonie (FOTO)
  7. Najlepszy możliwy przepis na surówkę z kapusty pekińskiej. Idealny dodatek do dań
Ważny komunikat od GIS: Musisz koniecznie odebrać telefon z jednego numeru. Inaczej grozi 30 tys. złotych karyWażny komunikat od GIS: Musisz koniecznie odebrać telefon z jednego numeru. Inaczej grozi 30 tys. złotych karyCzytaj dalej

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News