BiznesINFO.pl

Wikimedia, Beax, lic. CC 3.0

Największe spółki Skarbu Państwa. PKO BP wciąż niedoścignione

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie są największe spółki Skarbu Państwa

  • Która z nich jest największa

  • Czy PKN Orlen ma szansę na stanie się największą spółką Skarbu Państwa

Największe spółki Skarbu Państwa - PKO BP wciąż na szczycie

Największe spółki Skarbu Państwa budzą ogromne zainteresowanie Polaków, a to głównie za sprawą rządów Zjednoczonej Prawicy, które mocno zaktywizowały ich działalność. Wszak minister aktywów państwowych, Jacek Sasin często powtarza, że polska gospodarka wspierana przez największe spółki Skarbu Państwa to klucz do sukcesu.

Okazuje się, że na Giełdzie Papierów Wartościowych wciąż największą spółką Skarbu Państwa pozostaje PKO BP warte 43 md zł. Historia PKO BP sięga, aż 1919 r., gdy to Józef Piłsudski wydał dekret o ustanowieniu Pocztowej Kasy Oszczędności. Z czasem nazwę zmieniono na Powszechną Kasę Oszczędności. Po dziś dzień PKO BP uważany jest za jeden z najstabilniejszych banków na rynku, a zakres jego działania wciąż się rozszerza.

Przypomnijmy, że w ostatnim czasie to właśnie PKO BP zdecydowało się na wprowadzenie usług wspólnej bankowości. Z kolei latem prezes PKO BP zapowiadał rozwinięcie gałęzi ubezpieczeń w ramach banku.

Jednocześnie nie jest tajemnicą, że ulubioną spółką Skarbu Państwa ministra Sasina jest PKN Orlen. Teoretycznie "jest nowoczesnym graczem na rynku paliw i energetyki, największą firmą w Europie Środkowo-Wschodniej, notowaną w prestiżowych, światowych zestawieniach Fortune Global 500, Platts TOP250 czy Thompson Reuters TOP100. Grupa ORLEN prowadzi działalność na 6 rynkach macierzystych – w Polsce, Czechach, Niemczech, na Litwie, Słowacji i w Kanadzie" - czytamy na stronie jednej z największych spółek Skarbu Państwa.

Jednakże nietrudno poddać to pod wątpliwość, bowiem w ostatnim czasie to właśnie PKN Orlen przejęło Polskę Press, czyli koncern medialny. Spółka utrzymuje, że będzie to możliwość dotarcia do nowych odbiorców kanałami komunikacyjnymi, a także szansa na powiększanie bazy danych. Jednocześnie spotyka się z zarzutem, że jest to po prostu upolitycznienie mediów w Polsce.

Największe spółki Skarbu Państwa - czy będzie szansa na PKN Orlen?

Wielu zastanawia się czy to właśnie PKN Orlen ma szansę stać się największą spółką Skarbu Państwa. Z artykułu Pulsu Biznesu wynika, że obecnie PKN Orlen wyceniany jest na 36,7 mld zł. Jest to prawie 10 mld różnicy, jednakże nie zapominajmy, że to właśnie w tę spółkę Skarb Państwa w ostatnim czasie pompuje najwięcej pieniędzy.

Podium największych Spółek Skarbu Państwa zamyka PZU z wartością 34,6 mld zł. PZU wśród Polaków słynie przede wszystkim z ubezpieczeń na życie, jednakże jak dowiadujemy się na stronie internetowej, działa także "w obszarze produktów inwestycyjnych, emerytalnych, ochrony zdrowia i bankowości. Dodatkowo – w ramach partnerstw strategicznych – PZU współpracuje z takimi firmami jak np.: LOT czy Allegro oraz świadczy usługi assistance dla klientów indywidualnych oraz przedsiębiorstw".

Na dalszych pozycjach znalazły się takie spółki Skarbu Państwa jak Santander Bank Polska czy CD Projekt. Ta ostatnia spółka, choć niekategoryzowana jako największa, jest bardzo znana w środowisku międzynarodowym. Swoją popularność CD Projekt zawdzięcza przede wszystkim trylogii o Wiedźminie, która rozgrzewa graczy na całym świecie po dziś dzień.

Eksperci z portalu bezprawnik.pl podkreślają, że spółki Skarbu Państwa nie muszą być zarządzane gorzej od prywatnych. Co więcej, im mniej publicznych zamówień realizują, tym lepiej działają. Jednocześnie warto zaznaczyć, że stworzenie wielkiego koncernu jest ponad siły przeciętnych przedsiębiorców.

Tagi:

Podobne artykuły

Polska i Świat

Niemcy wybudują wielką fabrykę na Dolnym Śląsku. Otrzymali milionowe wsparcie od polskiego rządu
Czytaj więcej >

Finanse

Premier zapewnia, że wkrótce otrzymamy wielkie pieniądze, a później będzie ich jeszcze więcej. „To ogromny sukces Polski”
Czytaj więcej >

Handel

Popularna sieć fast foodów wkracza do Polski. Wiadomo, kiedy pojawią się pierwsze lokale
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Największy niemiecki bank ma kłopoty. Rośnie niepokój na rynkach
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Ministerstwo edukacji planuje odciążyć uczniów. Rozważa zmniejszenie ilości zajęć
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Duńczycy zobaczyli podejrzany obiekt przy Nord Stream. Od razu wysłali wojsko
Czytaj więcej >
Kamila Jeziorska

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych na UKSW i studentka ostatniego roku politologii i dziennikarstwa. Uważa, że dziennikarstwo to nie tylko zawód, ale też misja. Uwielbia Stany Zjednoczone, jamniki i serial "House of Cards". Najbardziej lubi pisać na tematy polityczne i społeczne.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]