Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Największe spółki na GPW. Niektóre związane ze Skarbem Państwa, ale nie wszystkie
Maria Glinka
Maria Glinka 23.01.2021 01:00

Największe spółki na GPW. Niektóre związane ze Skarbem Państwa, ale nie wszystkie

Największe spółki na GPW w 2020 r.
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie są największe spółki na GPW

  • Jak wysoko są wyceniane

  • Kiedy wkroczyły na warszawską giełdę papierów wartościowych i czym się zajmują

Największe spółki na GPW. Top 5 polskich przedsiębiorstw

Największe spółki na GPW to: CD Projekt, PKO BP, PZU, PKN Orlen oraz PGNiG. Choć wejście na giełdę to proces czasochłonny i kosztowny, to pięć najlepiej wycenianych przedsiębiorstw udowadnia, że gra ta jest warta świeczki. Firmy od lat cieszą się dużą rozpoznawalnością i mogą nieustannie rozwijać swoje zasoby poprzez emisję akcji.

Business Insider Polska donosi, że największe spółki na GPW posiadają łączną wycenę rzędu 125,3 mld zł. Czy to dużo? Dla porównania niewiele więcej, bo 130 mld zł popłynęło do polskich przedsiębiorców w czasie pandemii. Takie wyniki zaprezentowało Ministerstwo Rozwoju w sierpniu 2020 r.

Największe spółki na GPW z różnych branż

W 2020 r. liderem zestawienia najlepiej wycenianych spółek był CD Projekt - firma działająca w branży informatycznej, która zajmuje się wydawaniem i produkcją gier komputerowych. Siedziby spółki mieszczą się w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu i Los Angeles. Pierwsza ze spółek wchodząca w skład CD Projekt powstała w 1994 r. z inicjatywy Marcina Iwańskiego i Michała Kwiecińskiego.

Firma wkroczyła na warszawską giełdę papierów wartościowych w 2011 r. Jej obecna wycena wynosi 27,6 mld zł. Dla porównania największa spółka notowana na giełdzie nowojorskiej - Alibaba Group Holding posiada kapitalizację rzędu 672 mld dolarów.  

Z czym należy kojarzyć jedną z największych spółek na GPW? Przede wszystkim z nową komputerową grą fabularną Cyberpunk 2077. Długo wyczekiwany projekt ujrzał światło dzienne w grudniu 2020 r. Choć od premiery gry minął zaledwie miesiąc to CD Projekt już zmaga się ogromnymi problemami.

Druga największa spółka na GPW reprezentuje sektor bankowy. PKO BP to największy bank uniwersalny w Polsce, którego pierwotnym założycielem był sam Józef Piłsudski. Instytucja może poszczycić się ogromnym zaufaniem klientów. Według raportu prnews.pl PKO BP posiadał ponad 11 mln klientów w III kwartale 2020 r. Bank zadebiutował na warszawskiej giełdzie w 2004 r. Obecnie jego kapitalizacja wynosi 27,2 mld zł. Od 2009 r. prezesem PKO BP jest Zbigniew Jagiełło.

Trzecia największa spółka na GPW - PZU to jednocześnie najstarszy podmiot w tym zestawieniu. Początki przedsiębiorstwa sięgają 1803 r. Działalność instytucji rozpoczęła się jednak dopiero wraz z powołaniem Polskiej Dyrekcji Ubezpieczeń Wzajemnych w 1921 r. PZU zostało sprywatyzowane w 1998 r. i obecnie świadczy usługi dla 22 mln klientów w pięciu krajach.

PZU wstąpiło na warszawską giełdę również w 2010 r. Spółka, której prezesem jest Beata Kozłowska-Chyła, plasuje się w czołówce najwyższej wycenianych i najbardziej płynnych przedsiębiorstw od momentu debiutu. Kapitalizacja PZU wynosi aktualnie 25,9 mld zł.

Największe spółki na GPW związane ze Skarbem Państwa

Wśród przedsiębiorstw o najwyższej giełdowej wycenie nie mogło zabraknąć podmiotów powiązanych ze Skarbem Państwa. Kolejne największe spółki na GPW to PKN Orlen, w którym państwo posiada 27,52 proc. udziałów oraz PGNiG, gdzie większościowym akcjonariuszem jest Skarb Państwa (71,88 porc.).

PKB Orlen, założony w 1999 r., reprezentuje branżę energetyczną i uchodzi za lidera wśród przedsiębiorstw petrochemicznych nie tylko w Polsce, lecz także w całej Europie Środkowo-Wschodniej. Spółka dowodzona przez Daniela Obajtka jest obecna na warszawskiej giełdzie od 1999 r. W minionym roku jej wycena osiągnęła poziom 25,7 mld zł.

Poza aktywnością wynikającą z profilu spółka podejmuje także działania na innych polach. Jednym z ostatnich kroków jest przejęcie grupy mediowej Polska Press. Dzięki temu zabiegowi PKN Orlen uzyska dostęp do 17,4 mln użytkowników portali zarządzanych przez wydawcę i zapewne poprawi swój wynik sprzedażowy. Zdaniem niemieckiego publicysty tygodnika „Der Spiegel” Jana Puhla będzie to „tuba propagandowa o olbrzymim zasięgu”, dzięki której partia PiS będzie z łatwością rozwijała swój „_autorytarny kurs”._

Z kolei piąta największa spółka na GPW – PGNiG, angażuje się przede wszystkim w działalność odkrywkową gazu ziemnego i ropy naftowej. Poza tym spółka importuje gaz i dostarcza go do polskich domów i przedsiębiorstw. Według danych z 2017 r. PGNiG zaopatrywało w gaz 7 mln klientów.

Spółka została założona w 1982 r., a na warszawskiej giełdzie zadebiutowała w 2005 r. Kapitalizacja PGNiG wynosi 18,9 mld zł. Prezesem przedsiębiorstwa jest Paweł Majewski. Poza działalnością w obszarze energetycznym PGNiG znana jest z aktywności w dziedzinie sportu. Od początku sezonu 2010/2011 spółka jest sponsorem tytularnym Superligi w piłce ręcznej i nieustannie wspiera rozwój polskich szczypiornistów.