BiznesINFO.pl
Największa firma farmaceutyczna na świecie

Unsplash/CDC

Największa firma farmaceutyczna na świecie. Lider z pewnością się jeszcze umocni

9 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Maria Glinka

Udostępnij:

Największa firma farmaceutyczna na świecie to spółka o długowiecznej historii z siedzibą w Nowym Jorku. Koncern znajduje się także na wysokim miejscu na liście 500 największych korporacji amerykańskich pod względem przychodów. Firma pewnością będzie umacn

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jaka jest największa firma farmaceutyczna na świecie

  • Co stoi za jej sukcesem

  • Jakie firmy są na dalszych miejscach rankingu

Największa firma farmaceutyczna na świecie. Lider może być tylko jeden

Największa firma farmaceutyczna to Pfizer - takie są wyniki rankingu opracowanego w 2019 r. przez portal PharmExec.com oraz wywiadownię gospodarczą Evaluate Ltd. Ubiegłoroczny sukces w postaci opracowania szczepionki przeciwko COVID-19 może tylko zwiększyć dysproporcje między liderem a pozostałymi spółkami zestawienia.

Pfizer został założony w 1872 r., a jego siedziba mieści się na Manhattanie w Nowym Jorku. Koncern zajmuje się opracowywaniem i produkcją leków oraz szczepionek dla różnych dziedzin medycyny m.in. immunologii, onkologii, kardiologii, endokrynologii i neurologii.

Portal politykazdrowotna.com podaje, że największa firma farmaceutyczna wygenerowała przychód rzędu 45,3 mld dolarów. Na ten sukces złożyła się przede wszystkim sprzedaż trzech kluczowych produktów: szczepionki Prevnar 13, przeciwpadaczkowego leku Lyrica i onkologicznego Ibrance. Te medykamenty wygenerowały przychód rzędu 14,89 mld dolarów.

Największa firma farmaceutyczna na świecie ma na koncie wiele sukcesów

Poza ogromnymi sukcesami finansowymi Pfizer może pochwalić się także opracowaniem rewolucyjnych produktów. Do pierwszego, prawdziwego przełomu doszło w 1998 r., gdy największa firma farmaceutyczna na świecie wprowadziła na rynek Viagrę, pierwszy lek na zaburzenia erekcji.

Użyty do produkcji sildenafil miał pierwotnie służyć do leczenia nadciśnienia tętniczego oraz dławicy piersiowej. Po badaniach klinicznych okazało się, że substancja jest niewystarczająco skuteczna, aby poradzić sobie z tymi schorzeniami.

Drugi bezprecedensowy produkt Pfizera, opracowany we współpracy z BioNTech, to rzecz jasna szczepionka przeciwko COVID-19, na którą czekał cały świat. Rządy państw, a także przedstawiciele Unii Europejskiej pokładają w niej ogromne nadzieję i liczą, że masowa akcja wyszczepiania obywateli pozwoli na szybki powrót do normalności. Dzięki zyskom z leku Pfizer z całą pewnością zaliczy najbliższy rok do udanych i trudno będzie go zdeklasować z pozycji lidera w rankingu.

Największa firma farmaceutyczna na świecie rozpoczęła prace nad szczepionką w maju 2020 r. Lek powstał w oparciu o mRNA wirusa. Portal medonet.pl tłumaczy, że mRNA zawiera informację o białku, którą organizm musi zneutralizować. W reakcji na szczepionkę układ immunologiczny rozpoczyna produkcję przeciwciał, które hamują rozwój wirusa i chronią pacjenta przed COVID-19.

Metoda z mRNA to stosunkowo nowa koncepcja, która ma szanse na stałe wkroczyć do medycyny. Wszystko dzięki temu, że ryzyko zachorowania (w tym wypadku na COVID-19) jest zerowe, ponieważ szczepionka nie posiada żadnych fragmentów koronawirusa. Większość szczepionek dostępnych na rynku posiada wirusy, choć są one pozbawione wrażliwości.

Inne koncerny farmaceutyczne z ogromnym potencjałem

Tuż za największą firmą farmaceutyczną na świecie uplasowała się spółka Roche. To szwajcarski koncern, który zarejestrował przychód ok. 44,5 mld dolarów. Najlepiej sprzedawały się: Herceptyna, Avastin oraz Rituxan, dzięki którym firma zyskała 21 mld dolarów.

Najniższy stopień podium przypadł drugiej szwajcarskiej firmie Novartis, która odnotowała przychód na poziomie 43,4 mld dolarów. Łącznie w pierwszej dziesiątce największych firm farmaceutycznych na świecie znalazło się sześć spółek amerykańskich (Pfizer, Johnson&Johnson, Merk &Co., AbbVie, Amgen, Gilead Sciences), dwie szwajcarskie (Roche, Novartis), jedna francuska (Sanofi) oraz jedna brytyjska (GlaxoSmithKline). Ostatnia w rankingu spółka z Londynu wygenerowała przychód ponad dwukrotnie niższy niż największa firma farmaceutyczna na świecie (21,6 mld dolarów).

Podobne artykuły

BiznesInfo

Polska i świat

Katastrofa samolotu w Lubuskim. Nieoficjalnie: nie żyje jeden z najbogatszych Polaków

Czytaj więcej >
pixabay, kasjanf

Polska i świat

Czy Centralny Port Komunikacyjny nie zostanie wybudowany? Horała: Tylko w trzech przypadkach

Czytaj więcej >
Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Polska i świat

Za wykroczenie skarbowe kara nawet 14 tys. zł. Nowe prawo już obowiązuje

Czytaj więcej >
Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Polska i świat

Jak przekonać seniorów do późniejszego przejścia na emeryturę? Rząd ma plan i nie zawaha się go użyć

Czytaj więcej >
Jochen Tack/EAST NEWS

Polska i świat

Koronawirus na polu szparagów w Niemczech. Polacy pilnowani przez ochronę

Czytaj więcej >
Fot. Piotr Molecki/East News, Warszawa, 04.05.2021. 29. posiedzenie Sejmu IX kadencji. Na nadzwyczajnym posiedzeniu Sejm zajmowal sie rzadowym projektem ustawy ws. ratyfikacji zasobow wlasnych Unii Europejskiej. N/z: minuta ciszy dla Bronislawa Cieslaka

Polska i świat

Sondaż parlamentarny. KO z najgorszym wynikiem w historii, PiS wygrywa

Czytaj więcej >