AstraZeneca już dopuszczona do użytku
STEVE PARSONS/AFP/East News
Autor Kamila Jeziorska - 5 Stycznia 2021

Jest nowa szczepionka, AstraZeneca. Jedno państwo ma jednak wobec niej obawy

AstraZeneca także opracowała swoją szczepionkę i nie ma zamiaru odpuścić. Preparat jest tańszy niż oferowany przez koncern Pfizera, jednakże ma swoich przeciwników na świecie. Brytyjskiej szczepionki powszechnie nie chcą dopuścić Indie. Dlaczego?

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Czym jest szczepionka AstraZeneca
  • Czemu Indie zakazują stosowania preparatu od AstraZeneca
  • Czym AstraZeneca różni się od szczepionki Pfizera

AstraZeneca dopuszczona do użytku

Wielka Brytania robi wszystko, aby jak najszybciej zaszczepić wszystkich swoich obywateli i pozbyć się koronawirusa ze swojego życia. Prawdopodobnie jest to także pokłosie rewelacji dotyczących nowego szczepu COVID-19 wykrytego właśnie na Wyspach Brytyjskich.

Firma AstraZeneca we współpracy z Uniwersytetem Oksfordzkim opracowała szczepionkę przeciwko COVID-19, którą kilka dni temu brytyjski rząd dopuścił do oficjalnego funkcjonowania. Kto zaszczepił się jako pierwszy i czym preparat różni się od tego stworzonego przez Pfizer?

Przede wszystkim szczepionka AstraZeneca jest tańszy i łatwiejszy w dystrybucji od preparatu Pfizera. "Może być przechowywany w temperaturze 2-8 st. C. przez co najmniej 6 miesięcy i również jest aplikowany w dwóch dawkach" - informuje Business Insider.

Jednakże to nie wszystko, bowiem AstraZeneca, w przeciwieństwie do Pfizera, opiera się na cząstce wirusa wywołującego przeziębienie u szympansów. Co więcej, zaaplikowanie szczepionki AstraZeneca może wywołać reakcję podobną do tej, którą powoduje koronawirus.

Poczta Polska wprowadza nową usługę. Awizo w skrzynce będzie już rzadkościąPoczta Polska wprowadza nową usługę. Awizo w skrzynce będzie już rzadkościąCzytaj dalej

Szczepionki AstraZeneca już funkcjonują w Wielkiej Brytanii i jako pierwszy zaczepił się Brian Pinker, 82-letni mężczyzna z Oksofrdu. Czemu zatem szczepionka AstraZeneca ma swoich przeciwników?

AstraZeneca ma swoich przeciwników

Zdeklarowanym przeciwnikiem szczepionek AstraZeneca są Indie, które nie pozwolą na eksportowanie preparatu do swojego kraju przez kilka najbliższych miesięcy - informuje TVN24. Serwis stacji telewizyjnej podaje, że szef Serum Institute of India stwierdził, że "obecnie firma może sprzedawać produkowane szczepionki wyłącznie indyjskiemu rządowi".

Decyzja Indii może poważnie wpłynąć na plan COVAX opracowany przez Światową Organizację Zdrowia (WHO). Założenia planu są bardzo proste - mają umożliwić otrzymanie szczepionki krajom średnio oraz mało rozwiniętym.

Poza szczepionką Pfizera oraz AstraZeneca, w Indiach funkcjonuje także szczepionka COVAXIN firmy Bharat Biotech. - Naszym celem jest zapewnienie globalnego dostępu do szczepionki dla populacji, które najbardziej tego potrzebuje - powiedział szef koncernu cytowany przez TVN24.

Hinduska szczepionka budzi wiele wątpliwości po stronie medyków oraz ekspertów, jednakże dane Agencji Reutera wskazują, że po podaniu dwóch dawek skuteczność szczepionki może wynosić nawet 60 proc.

Artykuły polecane przez redakcję BiznesInfo:

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News