BiznesINFO.pl
pieniądze

Biznesinfo

Najnowsze dane GUS. Wynagrodzenia Polaków rosną, ale wolniej niż inflacja

20 Stycznia 2023

Autor tekstu:

Maria Gil-Sobczyk

W grudniu 2022 roku średnie miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw wyniosło 7329,96 zł brutto, co oznacza wzrost o 10,3 proc. w stosunku do analogicznego okresu 2021 roku. Choć po raz pierwszy z przodu kwoty pojawiła się siódemka, to ekonomiści podkreślają: wzrost płac Polaków jest wolniejszy od wzrostu cen produktów i usług. 

Wynagrodzenia rosną wolniej niż inflacja

W ubiegłym miesiącu przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw (czyli w przypadku firm, w których zatrudnionych jest minimum 10 pracowników) wzrosło do ponad 7,3 tys. zł brutto. Jest to o 470 zł więcej niż w listopadzie (wzrost o niecałe 7 proc.).

Ekonomiści przyznają, że spodziewali się wyższych podwyżek, które miały wynikać m.in. ze świątecznych premii i nagród rocznych. W poprzednich dwunastu latach roku wzrost wynagrodzenia między listopadem i grudniem sięgał bowiem średnio 8,4 proc. Przykładowo: w 2020 roku podwyżka wyniosła 490 zł, a w 2021 roku — 620 zł. 

Powiedzieć, że wynagrodzenia rozczarowały, to mało. Wzrost o 10,3 proc. r/r w grudniu to bardzo mało. Spodziewaliśmy się, że nagrody roczne będą w tym roku bardzo hojne, żeby zrekompensować inflację. Okazały się natomiast skromne. I realny wzrost płac znowu w dół — piszą analitycy Pekao.

Z kolei eksperci Polskiego Instytutu Ekonomicznego zauważają, że choć po raz pierwszy przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw wyniosło ponad 7 tys. zł, to jednocześnie pensje rosły wolniej od inflacji. 

Skala podwyżek jest nierówna pomiędzy sektorami gospodarki. W większości branż płace rosną o ok. 6-8 pkt. proc. wolniej od inflacji — oznacza to spadek siły nabywczej konsumentów. Najsłabsze wyniki obserwujemy w handlu, rolnictwie oraz wśród prostych prac — tłumaczą eksperci Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Przed nami podwyżka płacy minimalnej

Od 1 stycznia pensja minimalna w Polsce wzrosła do 3490 zł brutto. W lipcu czeka nas druga podwyżka, tym razem do 3600 zł brutto. Oznacza to, że po obu wzrostach, wynagrodzenie minimalne będzie wyższe o prawie 20 proc. niż rok temu.

Niektórzy ekonomiści wskazują, że to właśnie obowiązek styczniowych podwyżek mógł wpłynąć na niższe niż przewidywano grudniowe wynagrodzenia. Poza tym należy również pamiętać o rekordowej fali zachorowań na grypę, która z pewnością ograniczyła premie części pracowników.

Tagi:

GUSNajniższa krajowawynagrodzenie

Maria Gil-SobczykAutor

Wydawca Biznesinfo, copywriter i korektor językowy. W poprzednich latach dziennikarz Grupy KRN Media oraz specjalista ds. mediów społecznościowych. Ukończyła studia magisterskie z dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Szczególnie interesują ją tematy społeczne i gospodarcze, pilnie śledzi zmiany dotyczące rynku nieruchomości i finansów. Prywatnie pasjonują ją podróże, górskie wędrówki i cukiernicze rewolucje dokonywane we własnej kuchni.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: maria.gil-sobczyk@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Finanse

Ponad milion Polaków będzie musiało dopłacić PIT. Dotyczy to głównie najlepiej zarabiających

Czytaj więcej >

Finanse

10 zł prowizji za wypłatę z bankomatu. Banki wprowadzają wyższe opłaty

Czytaj więcej >
FLickr/Olgierd Rudak

Finanse

Kiedy najniższa krajowa w Polsce przekroczy 10 000 zł

Czytaj więcej >

Finanse

Wysoka waloryzacja emerytur nie dla wszystkich. Mundurowi nie kryją oburzenia

Czytaj więcej >

Finanse

Możesz dostać zwrot pieniędzy za gaz. W ciągu 30 dni wypełnij wniosek

Czytaj więcej >
Niepewna przyszłość 500 plus

Finanse

Gigantyczna liczba wniosków o świadczenie 500+. "Zainteresowanie jest ogromne"

Czytaj więcej >