Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Finanse > Nadchodzą podwyżki kar dla kierowców. Zapominalscy mogą zapłacić nawet 7 tys. zł
Maria Gil-Sobczyk
Maria Gil-Sobczyk 06.05.2023 18:40

Nadchodzą podwyżki kar dla kierowców. Zapominalscy mogą zapłacić nawet 7 tys. zł

kierowca-samochod
Biznesinfo

Kara za brak ważnej, obowiązkowej polisy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej (OC) wzrasta wraz z podwyżką płacy minimalnej. W pierwszym półroczu br. kara za spóźnienie powyżej 14 dni z uregulowaniem OC za samochód osobowy wynosi 6980 zł. Od 1 lipca, w wyniku kolejnej podwyżki minimalnego wynagrodzenia, stawka ta wzrośnie już do 7,2 tys. zł.

Ubezpieczenie OC – obowiązek każdego kierowcy

Obowiązek opłacania ubezpieczenia OC przez kierowców został wprowadzony w celu ochrony poszkodowanych w wypadkach – ci bowiem nie zawsze otrzymywali wypłatę odszkodowania od sprawcy. Dla samego sprawcy kolizji lub wypadku również jest to bardzo istotne, gdyż odszkodowanie jest wypłacane właśnie z tytułu ubezpieczenia OC, a nie z własnej kieszeni sprawcy. Zgodnie z przepisami (ustawą z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (Dz.U. 2003 Nr 124 poz. 1152)) wysokość kary za brak ubezpieczenia OC jest ściśle powiązana z wysokością najniższej krajowej – pisze Interia Motoryzacja. 

Kara za brak OC w pierwszym półroczu 2023 roku

Od 1 stycznia br. wzrosła pensja minimalna. W związku z tym w przypadku kierowców samochodów osobowych kara za brak ważnego OC wynosi:

  • 1400 zł przy opóźnieniu wynoszącym 1-3 dni,
  • 3490 zł przy opóźnieniu wynoszącym  4-14 dni,
  • 6980 zł przy opóźnieniu wynoszącym więcej niż 14 dni.

W analogicznym ujęciu czasowym kary za brak OC w pojeździe ciężarowym wynoszą kolejno: 2090 zł, 5240 zł oraz 10 470 zł. Dla motocyklistów będą to natomiast stawki w wys. 230 zł, 580 zł i 1160 zł.

Od 1 lipca stawki znowu wzrosną

Od 1 lipca będzie miała miejsce kolejna podwyżka minimalnego wynagrodzenia – wzrośnie ono do poziomu 3,6 tys. zł brutto. W związku z tym brak uregulowania ubezpieczenia OC za samochód osobowy ponad 14 dni po terminie będzie skutkował karą w wys. 7,2 tys. zł. Analogiczny okres dla ciężarówki będzie kosztował zapominalskiego kierowcę 10,8 tys. zł.

kary-oc-2023.png

Źródło tabeli: Ubea.pl.

Są też prognozy na przyszły rok

Choć nie ma jeszcze stuprocentowych informacji co do wzrostu pensji minimalnej w 2024 roku, to z szacunków Federacji Przedsiębiorców Polskich wynika, że najniższa krajowa przekroczy 4,2 tys. zł. Eksperci Ubea.pl wyliczyli na podstawie tej prognozy, że kara za nieuregulowanie ubezpieczenia OC za samochód osobowy w terminie ponad 14 dni przekroczyłaby 8,5 tys. zł. Natomiast opóźnienie wynoszące od 1 do 3 dni skutkowałoby koniecznością zapłaty 1,7 tys. zł. W komunikacie nadesłanym do redakcji Biznesinfo eksperci stanowczo podkreślają, że są to oczywiście bardzo wstępne prognozy.

Obliczenia Ubea.pl pokazują jednak mniej więcej, z jakim poziomem opłat karnych będą musieli się liczyć rodzimi kierowcy w 2024 roku. Mowa o opłatach, które jeszcze kilka lat temu wydawały się zupełnie abstrakcyjne – zwraca uwagę Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.