BiznesINFO.pl
Monety z "Wiedźminem" sprzedają się jak świeże bułeczki

pixabay/alicja

Polacy rzucili się na nowe monety. Nie z królem, nie z królową, a z najbardziej znaną polską postacią

15 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Radosław Święcki

Nie król, nie królowa a monety z serii "Wiedźmin" cieszą się ogromnym wzięciem wśród Polaków. To efekt ogromnej popularności bohatera stworzonego przez Andrzeja Sapkowskiego, ale też przekonania, że w trudnych czasach inwestycja w kruszec to j

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Monety inspirowane "Wiedźminem" cieszą się ogromną popularnością

  • Skąd popularność tych monet

  • Do jakiej słynnej gry nawiązują monety wybite niedawno przez Mennicę Gdańską

Polacy rzucili się na monety z „Wiedźminem”

Nie król, nie królowa a „Wiedźmin”. Na monety nawiązujące do bohaterem sagi, która została stworzona przez Andrzeja Sapkowskiego (jej początki sięgają drugiej połowy lat. 80 poprzedniego stulecia) Polacy rzucili się jak na świeże bułeczki.

Nic dziwnego, gdyż wszystko, co wiąże się z tą postacią, budzi ogromne zainteresowanie i to już nie tylko w Polsce. Same książki (przetłumaczone na ponad 20 języków) sprzedały się w milionach egzemplarzy, co już 20 lat temu zainspirowało polskich filmowców do stworzenia filmu z Michałem Żebrowskim w roli tytułowej (co prawda recenzje nie były najlepsze, ale frekwencja w kinach dopisała). Dwie dekady później powstał wyprodukowany przez Netflix serial, a w ostatnich latach również seria gier stworzona przez CD Projekt RED.

Wróćmy jednak do monet, które przygotowała – przy autoryzacji Sapkowskiego – Mennica Gdańska. Dotychczas jak przypomina Business Insider Polska, ukazały się cztery monety inspirowane „Wiedźminem” (2-uncjowa i kilogramowa w dwóch emisjach – w 2019 i 2020 roku).

Wartość jednej emisji monet to blisko 5,5 mln zł. Planowanych jest w sumie osiem emisji monet, które mają być wydawane do 2026 roku (każda emisja ma odpowiadać kolejnym tomom opowiadań). Każda seria składa się z dwóch monet. Mniejszą z nich wybito z 62,2 g czystego srebra. Jej średnica mierzy 45 mm. Druga moneta waży 1 kg a jej średnica to 100 mm.

Wszystko zaczęło się od monety "Ostatnie Życzenie", których premiera odbyła się pod koniec 2019 roku. O zainteresowaniu monetami z tej serii świadczy fakt, że, jak przypomina Money.pl, wyprzedały się one w zaledwie trzy miesiące. Dziś są one poszukiwane na rynku wtórnym, a ich wartość wzrosła o blisko 50 proc.

Tymczasem właśnie poznaliśmy monety z serii „Wiedźmin – Miecz Przeznaczenia”, która również cieszy się ogromnym zainteresowaniem. O tym świadczy fakt, że jej nakład również jest na wyczerpaniu (zostało już tylko 30 sztuk monety kilogramowej), choć należy zauważyć, że monety z 2020 roku ukazały się w stosunkowo niewielkim nakładzie – 2000 sztuk (moneta kilogramowa – 200 sztuk).

Rewers głównej monety tegorocznej edycji przedstawia kultową dla fanów “Wiedźmina” scenę. W centralnej części monety umieszczono tajemniczy kielich wykonany z zielonego, wielowarstwowego szkła, w którym zatopiono płatki złota.

Przypomnijmy, że w opowiadaniu w kielichu znajdowała się Woda Brokilonu o szczególnych mocach. Wypicie magicznej wody przez Ciri ma zaważyć o dalszym losie jej i innych bohaterów. Na monecie przedstawiono też trzy postaci: trzymająca kielich Królową Brokilonu, Eithne, podającą kielich Ciri oraz Driadę Braenn.

Nie tylko „Wiedźmin”

W ostatnim czasie Mennica Gdańska, jak zauważa Money.pl, wybiła również monetą nawiązującą do kultowej gry Cyberpunk, pierwszą z serii The Punk Universe.

– Monety z motywami odwołującymi się do popkultury, oferowane przez Mennicę Gdańską, są doskonałym sposobem na wejście w świat kolekcjonerstwa połączonym z możliwością inwestowania – mówi w rozmowie z portal Mariusz Habkowski, wiceprezes gdańskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego, ekspert numizmatyczny.

Warto tu podkreślić, że w trudnych obecnie czasach, gdy inwestowanie w lokaty bankowe jest nieopłacalne, inwestycja w kruszec wydaje się jedną z najbardziej bezpiecznych form lokaty kapitału.

Tagi:

Radosław ŚwięckiAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwent dziennikarstwa na UW. Wielbiciel politycznych biografii i zagranicznych stacji radiowych (zwłaszcza w językach, których nie rozumiem). Przed BiznesInfo związany z B2-biznes.pl, Forum Samorządowe i Magazynem THINKTANK.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Wynajem mieszkania nieopłacalny dla właścicieli

Polska i Świat

Spadły ceny najmu mieszkań. Po raz pierwszy od miesięcy

Czytaj więcej >
Recesja dotknie wszystkie państwa członkowskie UE

Polska i Świat

Agencja S&P prognozuje niższy wzrost gospodarczy w Polsce

Czytaj więcej >
Produkty spożywcze drożeją szybciej niż rośnie inflacja. Eksperci wieszczą, że to dopiero początek

Polska i Świat

Tegoroczny szczyt inflacji jest już za nami

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Trwają kontrole w domach. Jeżeli nie załatwisz jednej sprawy, zapłacisz wysoką karę

Czytaj więcej >
Mieszkania mają wartość

Polska i Świat

Nadchodzi nowy program mieszkaniowy. Dotknie sfery kredytowej

Czytaj więcej >
flaga Polski

Polska i Świat

Polska wygrywa z Argentyną… siłą swojej gospodarki

Czytaj więcej >