BiznesINFO.pl
pieniądze-monety-portfel-biznesinfo

Biznesinfo

"Moje ciepło" rusza z nowymi dopłatami. Można dostać 21 tys. zł od rządu

22 Kwietnia 2022

Autor tekstu:

Joanna Buczyńska

O 600 mln zł dopłaty do pomp ciepła poinformował Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach programu "Moje ciepło". Program uruchomiony zostanie na przełomie kwietnia i maja 2022 r. Dla zgłoszeń będzie przyznawana dotacja od 7 tys. zł do 21 tys. zł. Ze wsparcia skorzystają właściciele nowych budynków o podwyższonym standardzie energetycznym. Program opiera się na zasadzie: najpierw inwestycja - potem wypłata.

Wiceminister NFOŚiGW, Paweł Mirowski  poinformował, że program dopłat dofinansuje zakup oraz instalację pomp ciepła w budynkach z podwyższonym standardem energetycznym. Nabór wniosków potrwa do wyczerpania puli środków. 

Dla kogo dopłaty, jakie terminy i wnioski

Beneficjentem może być każda osoba fizyczna, która jest właścicielem wyłącznie nowego domu jednorodzinnego. Przez nowy budynek rozumie się budynek, który w dniu złożenia dokumentacji nie został jeszcze ukończony, lub jeszcze nie został wydany wniosek pozwalający na użytkowanie domu, z jednym wyjątkiem. 

NFOŚiGW zadeklarował: “o dotację będą mogli też się starać właściciele domów jednorodzinnych, w odniesieniu do których złożono już zawiadomienie o zakończeniu budowy lub wniosek o pozwolenie na użytkowanie – pod warunkiem jednak, że nie nastąpiło to wcześniej niż 1 stycznia 2021 r.”

Dofinansowanie obejmie powietrzne, gruntowe i wodne pompy ciepła, wykorzystywane do ogrzewania domu, albo do zapewnienia ciepłej wody użytkowej. 

Warunki otrzymania dopłaty z programu "Moje ciepło"

Warunkiem uzyskania dofinansowania jest uzyskanie podwyższony standard energetyczny budynku.  Wartość wskaźnika rocznego zapotrzebowania na EP ( nieodnawialną energię pierwotną) na potrzeby ogrzewania,  przygotowania ciepłej wody użytkowej, oraz wentylacji nie przekracza 63 kWh dla wniosków składanych w 2022 r oraz maksymalnie 55 kWh dla wniosków od 2023 r. 

“Środki pochodzą z Funduszu Modernizacyjnego Unii Europejskiej i skierowane są tylko do 10 krajów borykającymi się z największymi wyzwaniami redukcji emisji dwutlenku węgla” - wyjaśnia prezes NFOŚiGW Maciej Chorowski 

W programie “Moje ciepło” ma obowiązywać zasada “najpierw inwestycja później wypłata”.

Tagi:

dofinansowanie

Joanna BuczyńskaAutor

Joanna Buczyńska

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: joanna.buczynska@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Energetyka

Miliony dolarów dziennie. Ogromne straty Rosji

Czytaj więcej >

Energetyka

Ważny projekt trafił do Sejmu. Rząd chce ograniczyć wzrost cen dla odbiorców ciepła

Czytaj więcej >

Energetyka

Orlen zainwestuje w Gdańsku dwa miliardy złotych. Powstaną kluczowe inwestycje

Czytaj więcej >
Węgiel

Energetyka

Dystrybucja węgla przez gminy. Mateusz Morawiecki nie wyklucza takiej opcji kolejnej zimy

Czytaj więcej >
Wiatraki

Energetyka

Rząd nie zamierza wracać do patologii w kontekście ustawy wiatrakowej

Czytaj więcej >
Seniorzy mogą otrzymać również zasiłek dla niezdolnych do pracy

Energetyka

Dodatek na paliwo. Zaoszczędzisz prawie 4000 zł

Czytaj więcej >