BiznesINFO.pl
prawo jazdy

Biznes info

Miliony Polaków muszą być gotowe na wymianę prawa jazdy. To będzie kosztować

21 Lipca 2022

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Udostępnij:

Prawo jazdy, które zostało wydane przed 18 stycznia 2013 r., będą musiały zostać przez kierowców wymienione. Dotyczy to również dokumentów bezterminowych.

Kierowcy, którzy prawo jazdy uzyskali do 18 stycznia 2013 r., muszą przygotować się na wymianę dokumentów w latach 2028 - 2033, pisze czwartkowy "Fakt".

Bezterminowe prawo jazdy także do wymiany

"Fakt" przypomina, że kierowcy posiadający bezterminowe prawa jazdy przy wymianie dokumentów w latach 2028 - 2033 nie będą musieli udawać się do lekarza, który będzie weryfikował czy ich stan zdrowia jest odpowiedni do prowadzenia samochodu. Nie muszą więc liczyć się z dodatkowym kosztem w wysokości 200 zł.

Wymiana prawa jazdy nie wiąże się także z obowiązkiem powtórnego podchodzenia do egzaminu na prawo jazdy. Dotyczy to zarówno osób z terminowym jak i bezterminowym prawem jazdy.

Wcale to jednak nie oznacza, że koszty zostaną zniwelowane do zera. Wymiana dokumentu na nowy będzie bowiem kosztować 100,5 zł, pisze gazeta. Urząd ma 9 dni na wydanie nam nowego dokumentu.

Nowe zasady po 18 stycznia 2013 r.

Prawa jazdy wydawane po 18 stycznia 2013 r. dla kategorii: B, B1, B+E, A, A1, A2, AM i T mają ważność 15 lat. W przypadku kategorii: C, C1, C1+E, C+E, D, D1, D+E, D1+E wymiana dokumentów jest niezbędna co 5 lat.

Tagi:

prawo jazdy

Kasper StarużykAutor

Redaktor naczelny Biznesinfo. Wcześniej w Bankier.pl, gdzie zajmował się wyszukiwaniem najciekawszych informacji gospodarczych z Polski i świata. Dziennikarską pasję odkrył na festiwalu reklamowym Golden Drum w Słowenii. Absolwent ekonomii na wydziale prawa, administracji i ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego i międzynarodowych stosunków gospodarczych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, a także copywritingu w Szkole Mistrzów Reklamy. Miłośnik historii Hanzy i Morza Bałtyckiego.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Polska i Świat

Władze Brazylii zgadzają się na autostradę przez lasy Amazonii

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Polacy są mistrzami w… porzucaniu psów! W schroniskach jest ich niemal 100 tysięcy - ruszyła kampania świadomościowa Petsy

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Szwedzi nie zamierzają oddać Polsce Statutu Łaskiego. Powołują się na wątpliwe procedury

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Lekarze specjaliści nie mogą zacząć pracy. Zabrakło papieru na ich dyplomy

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Susza w polskich lasach wpływa fatalnie na grzybnie. Coraz mniej okazów do zebrania

Czytaj więcej >
Władimir Putin ma w Europie sojusznika, niedzielne spotkanie pomoże Rosji w sprzedaży gazu

Polska i Świat

Rosyjska gospodarka działa lepiej niż prognozowano

Czytaj więcej >