Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Mieszkania stanieją do połowy roku. Potem ceny wrócą do “normy”
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 28.04.2023 10:22

Mieszkania stanieją do połowy roku. Potem ceny wrócą do “normy”

Budowa osiedla
BiznesINFO

Według ocen ekspertów, ceny mieszkań w najbliższym czasie mogą spaść o kilka procent. Nie jest to jednak powód do radości. Od połowy roku ceny mają wrócić do “normy” - czyli rosnąć z powrotem.

Ceny nieruchomości spadną

Obecna sytuacja na rynku cenowym mieszkań ma w niedługim czasie ulec stabilizacji. Tak wynika ze słów Wojciecha Caruka, prezesa PFR Nieruchomości dla portalu money.pl.

Caruk ujawnił także, że ceny zarówno najmu, jak i zakupu nieruchomości mają spaść. W tym drugim przypadku obniżki cen mają wynieść kilka procent i potrwać do połowy roku, natomiast najem ma tanieć do jesieni.

Bezpieczny kredyt dobrym pomysłem

Szef PFR Nieruchomości w wypowiedzi dla portalu money.pl powiedział także, że jego zdaniem program “bezpieczny kredyt” był dobrym pomysłem. Działania związane z tym programem mają również pozytywnie wpłynąć na sektor nieruchomości.

Na tym jednak koniec dobrych informacji. Chociaż ceny nieruchomości gruntowych oraz kapitału ludzkiego stanęły, tak produkcja budowlana nadal drożeje.

Będą dalsze wzrosty cen

Jak wynika z wypowiedzi Wojciecha Caruka dla money.pl, taka sytuacja w drugiej połowie roku nie będzie miała dobrych efektów. W połączeniu z inflacją, da to efekt w postaci dalszego wzrostu cen mieszkań.

Zdaniem Caruka, wariactwa cenowego ma jednak nie być. Rynek szuka bowiem równowagi, i gdy nie ma sprzedaży ze względu na wysokie ceny, popyt poszukuje się z podażą.