Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Microsoft wprowadza ważne zmiany w obsłudze sprzętu. Użytkownicy mogą napotkać problemy
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 10.09.2023 12:11

Microsoft wprowadza ważne zmiany w obsłudze sprzętu. Użytkownicy mogą napotkać problemy

Laptop
BiznesINFO

Nadchodzą ważne zmiany w działaniu systemu operacyjnego Windows. Rozwijający oprogramowanie Microsoft podjął decyzję, aby całkowicie zmienić to, jak działa część sterowników. Może to się dla części użytkowników skończyć nieprzyjemnym zaskoczeniem – z dnia na dzień mogą się pojawić problemy z działaniem całej klasy sprzętu.

Microsoft kończy z producenckimi sterownikami do drukarek

Microsoft zmieni zasady aktualizowania sterowników do drukarek. Dotąd nic nie stało na przeszkodzie, aby te były automatycznie aktualizowane przez usługę Windows Update, zupełnie jak inne komponenty systemowe. Dzięki temu raz zainstalowana drukarka zawsze otrzymywała najnowsze wersje sterowników opracowywanych przez producenta. Wkrótce jednak się to zmieni.

Microsoft zamierza bowiem całkowicie zrezygnować z obsługi sterowniki dostarczane przez firmy trzecie, a także przestać dodawać nowe sterowniki producenckie do Windows Update. Ich automatyczne instalowane i aktualizowane będzie niemożliwe. Producent systemu zaprezentował już harmonogram tych znaczących zmian.

Wymuszą aktualizację do nowej wersji Windowsa. Zmiany rozpoczną się w październiku

Harmonogram nachodzących zmian

Od 2025 roku w Windows Update nie będą już dostępne nowe sterowniki do drukarek, ale będą mogły być aktualizowane te, które dotąd się tam znajdowały. W kolejnym roku wprowadzone zostaną zmiany, w wyniku których wyższą wagę w systemie preferowanych sterowników będą miały sterowniki opracowane przez Microsoft. W końcu w roku 2027 z Windows Update znikną wszystkie sterowniki producenckie, wyjątkiem będą tylko łatki bezpieczeństwa. Jedynym sposobem na wykorzystanie sterowników firm trzecich będzie ich ręczna manualna i późniejsze ich aktualizowanie na własną rękę.

Zapowiedziane zmiany nie wiążą się z tym, że z Windows Update znikną wszystkie sterowniki do drukarek firm trzecich – nadal nic nie będzie stało na przeszkodzie, by zainstalować za pośrednictwem programy, które pojawiły się w WU przed rokiem 2025. Microsoft nie będzie jednak podejmował już żadnych prac na ich aktualizacjami

Jakie są powody zmian?

Tak kategoryczne zmiany w Windowsie mogą wprawiać w zaskoczenie, niemniej Microsoft ma swoje powody, by je wprowadzać. Od Windowsa 10 21H2 w systemie jest dostępny Microsoft IPP Class Driver, czyli uniwersalny sterownik do drukarek, który pozwala na automatyczną obsługę drukarek wykorzystujących sterowniki zgodne ze standardem Mopria. Dzięki niemu Windows bez konieczności pobierania i aktualizowania oprogramowania producenckiego może obsługiwać drukarki zarówno przez USB, jak i bezprzewodowo.

Zapowiedziane przez Microsoft zmiany obejmą wszystkie wspierane wersje Windowsa. Problemy mogą napotkać użytkownicy starszych drukarek, które nie są zgodne certyfikacją Mopria. W ich przypadku nowe instalacje i aktualizacje sterowników będą musiały przebiegać ręcznie, z użyciem plików pobranych ze stron producenta lub dostarczanych na zewnętrznych nośnikach wraz z drukarką.

Tagi: elektronika