BiznesINFO.pl
mapa polska (1)

Biznesinfo

MF tłumaczy dlaczego składka zdrowotna za styczeń dla liniowców będzie wyższa

27 Grudnia 2021

Autor tekstu:

Joanna Leja

Składka zdrowotna za styczeń dla przedsiębiorców rozliczających się podatkiem liniowym wyniesie 9-proc. – poinformował w poniedziałek wiceminister finansów Jan Sarnowski. Jak mówił, ta grupa przedsiębiorców pierwszy raz zapłaci składkę na nowych zasadach, czyli w wysokości 4,9 proc., za luty.

Resort finansów potwierdził, że składka zdrowotna dla "liniowców" wyniesie w pierwszym miesiącu nowego roku 9 proc.

Sarnowski wyjaśnił, że rozliczenie składki zdrowotnej na nowych zasadach dla przedsiębiorców rozliczających się podatkiem liniowym zostało pomyślane w taki sposób, by składka była opłacana od osiąganego dochodu i by była w wysokości 4,9 proc., bez możliwości odliczenia od podatku.

Pieniądze

Nowy zasiłek na dziecko. Nawet 400 zł miesięcznie

CZYTAJ DALEJ

– Aby ułatwić księgowym czy biurom rachunkowym dokonanie tych obliczeń, Ministerstwo Finansów zdecydowało się wprowadzić zasadę, że dochód brany pod uwagę przy rozliczeniu za konkretny miesiąc będzie dochodem z miesiąca poprzedniego. To oznacza, że pierwszy raz na nowych zasadach przedsiębiorcy rozliczą się w lutym. Także składka za luty będzie liczona od dochodu ze stycznia i płacona w marcu. W przypadku okresu przejściowego, czyli stycznia 2022 podstawą obliczenia składki zdrowotnej wciąż będzie 75 proc. średniego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw, natomiast wysokość składki wyniesie 9 proc. i składka nie będzie odliczana od podatku – powiedział wiceminister.

Sarnowski przekonywał, że jest to rozwiązanie korzystne dla dużej części przedsiębiorców, "nawet biorąc pod uwagę, że stawka składki jest wyższa, bo nie 4,9 a 9 proc.

– W przypadku ogromnej większości podatników rozliczających się liniówką mamy do czynienia z przedsiębiorcami, których dochody przekraczają 75 proc. przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw – zaznaczył Sarnowski .

Składka zdrowotna dla przedsiębiorców

Przedsiębiorcy na podatku liniowym będą od 2022 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 4,9 proc. swojego dochodu. Dla przedsiębiorców rozliczających się ryczałtem składka zdrowotna wyniesie 9 proc., które będą liczone od podstawy: dla firm o rocznych przychodach do 60 tys. zł miesięczna podstawa składki zdrowotnej wyniesie 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia; dla przychodów do 300 tys. zł 100 proc. przeciętnego wynagrodzenia; dla wyższych 180 proc. przeciętnego wynagrodzenia.

Tagi:

finanse podatkiPodatkiMinisterstwo FinansówMinister Finansówfinanse

Joanna LejaAutor

Redaktorka Biznesinfo. Wcześniej związana z takimi redakcjami jak bankier.pl, money.pl i wroclaw.pl. Poza śledzeniem najważniejszych wydarzeń, fotografuje z ziemi i z przestrzeni powietrznej. Absolwentka komunikacji korporacyjnej i public relations na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu oraz Dziennikarstwa i public relations na Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Polska i Świat

Opłaty za wodę i ścieki. Wyższe taryfy w podwarszawskich gminach

Czytaj więcej >
Budowa domu z państwową pomocą

Polska i Świat

Ważny dokument dla właścicieli nieruchomości. Za jego brak zapłacisz krocie, a czas ucieka

Czytaj więcej >
Bill Gates

Polska i Świat

Niespodziewane słowa Gates'a. Mówi na kiedy najlepiej zaplanować rodzenie dzieci

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Dofinansowanie ratownictwa medycznego. Minister zdrowia ogłasza konkurs

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Dane dotyczące podróży posłów. Ci posłowie latali samolotami najczęściej

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Uruchomiono elektroniczny dziennik budowy. W 2030 roku całkowicie zastąpi on wersję papierową

Czytaj więcej >