BiznesINFO.pl
Kolejny bank ostrzega klientów przed oszustami

Peakpx

Jeden z największych banków w Polsce ostrzega klientów. Uważaj, możesz stracić pieniądze

6 Listopada 2020

Autor tekstu:

Radosław Święcki

Udostępnij:

Kolejny w ostatnim czasie bank ostrzega klientów przed oszustami. W wydanym wczoraj komunikacie mBank informuje, że przestępcy podszywają się pod pracowników banku, chcąc w ten sposób uzyskać dane osobowe, dane karty płatniczej, czy informacje niezbędne d

mBank ostrzega przed oszustami

Jedna telefoniczna rozmowa może zakończyć się utratą zgromadzonych oszczędności. mBank w wydanym w czwartek komunikacie ostrzega klientów przed oszustami podszywającymi się pod pracowników infolinii banku.

- Przestępcy maskują swój prawdziwy numer telefonu i w takiej sytuacji numer, wyświetlany na ekranie Twojego telefonu, może okazać się fałszywy. Chcą, żebyś uwierzył, że faktycznie rozmawiasz z pracownikiem banku – informuje mBank.

W komunikacie mBank ostrzega klientów, że przestępcy mogą próbować nakłonić ich do podania danych osobowych, danych karty płatniczej lub danych niezbędnych do korzystania z bankowości internetowej lub mobilnej. Mogą również namawiać klientów do zainstalowania oprogramowania do zdalnego dostępu na ich urządzeniu, chcąc w ten sposób przejąć kontrolę nad komputerem lub smartfonem co może się skończyć utratą danych lub pieniędzy.

Bank zwraca uwagę klientom, że w przypadku ewentualnego telefonu od rzekomego pracownika mBanku, należy pamiętać, że nigdy nie powinien on prosić o podanie loginu i hasła do bankowości internetowej, nigdy nie powinie prosić o podanie pełnych danych karty płatniczej klienta (numer karty, data ważności i trzycyfrowy kod z jej drugiej strony), nigdy nie powinien prosić o o potwierdzanie nieznanych transakcji np. poprzez podanie kodów SMS. Pracownik banku nie powinien również namawiać do instalacji dodatkowych aplikacji na komputerze lub smartfonie, mającym ułatwiać dokonywanie płatności.

- Jeśli nie jesteś pewien czy rozmawiasz z pracownikiem banku, zadzwoń na infolinię i potwierdź, że osoba o danym imieniu i nazwisku pracuje w banku i próbowała się z Tobą skontaktować – radzi mBank.

1. Blisko 10 tys. Polaków wkrótce może dostać specjalne wezwanie. Powód będzie zaskoczeniem2. (https://wtv.pl/the-voice-of-poland-111120-ustawione ""The Voice of Poland" jest ustawione? Nagle przypadkowo wyciekły pewne informacje, które ujawniają prawdę")3. Wystarczy że odbierzesz SMS, bez żadnych podejrzeń. Konsekwencje będą opłakane

Nie tylko mBank ma problemy

mBank to kolejny w ostatnim czasie bank, który ostrzega klientów przed oszustami. Pod koniec października BNP Paribas informował o wyłudzaniu przez przestępców pieniędzy „metodą na policjanta”.

- Złodzieje wciąż szukają sposobów na wyłudzenie środków. Jednym z nich jest metoda popularnie nazywana „metodą na policjanta”. Przestępcy kontaktują się telefonicznie z ofiarą i podczas rozmowy podają się za policjanta. Używając różnych metod manipulacji oraz argumentów, namawiają  ofiarę do przekazania swoich oszczędności w ich ręce – ostrzegał BNP Paribas.

Bank radził klientom, by w przypadku telefonu osoby podającej się za policjanta, najlepiej rozłączyć się i zgłosić tę sytuację osobiście w najbliższej jednostce policji. BNP Paribas zwraca uwagę, by podczas rozmowy pod żadnym pozorem nie podawać swoich danych osobowych, a także loginów i haseł do bankowości internetowej. Bak podkreśla, że prawdziwi policjanci „nigdy nie żądają przekazania Twoich pieniędzy lub innych cennych rzeczy pod jakimkolwiek pretekstem”.

Poza mBankiem i BNP przed przestępcami podszywającymi się pod pracowników banku ostrzegali w ostatnim czasie również m.in. PKO Bank Polski, Credit Agricole, czy Bank Pekao.

Radosław ŚwięckiAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwent dziennikarstwa na UW. Wielbiciel politycznych biografii i zagranicznych stacji radiowych (zwłaszcza w językach, których nie rozumiem). Przed BiznesInfo związany z B2-biznes.pl, Forum Samorządowe i Magazynem THINKTANK.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Piotr Molecki/East News

Polska i Świat

Zakaz handlu zaostrzony. Andrzej Duda złożył podpis pod nowelizacją

Czytaj więcej >
Praca zdalna w Kodeksie pracy

Polska i Świat

Wpisanie pracy zdalnej do Kodeksu pracy coraz bliżej

Czytaj więcej >
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Polska i Świat

Ziobro chce pozwać Niemcy. Za naruszenie traktatów UE

Czytaj więcej >
ODD ANDERSEN/AFP/East News

Polska i Świat

Nord Stream 2 wypełniony gazem technicznym. Jednak musi czekać na certyfikację Niemiec

Czytaj więcej >
East news

Polska i Świat

Ziobro: Zwrócę się do rządu z wnioskiem. Polska może złożyć pozew przeciwko Niemcom

Czytaj więcej >
Iberion

Polska i Świat

Zbliża się koniec karty podatkowej. Rząd likwiduje ją pod kołderką Polskiego Ładu

Czytaj więcej >