Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Masowe oszustwa metodą "na 800 plus". Ministerstwo wydało pilne ostrzeżenie
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 05.01.2024 22:45

Masowe oszustwa metodą "na 800 plus". Ministerstwo wydało pilne ostrzeżenie

800 plus, pieniądze
Piotr Molecki/East News/Iberion

Od niedawna Zakład Ubezpieczeń Społecznych ruszył z wypłatami znanego świadczenia rodzinnego w nowej formie. Jak się okazuje, tą zmianę postanowili wykorzystać oszuści, którzy wymyślili nową metodę “na 800 plus”. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wydało pilne ostrzeżenie.  

Wypłaty wyższego świadczenia już ruszyły

Już jakiś czas temu było wiadomo, że wraz z rozpoczęciem 2024 roku wzrośnie kultowe świadczenie rodzinne 500 plus. Od nowego roku wszyscy rodzice, których pociechy nie ukończyły 18 roku życia, będą otrzymywać nie 500, a 800 złotych miesięcznie. Wypłaty w ramach tego świadczenia wciąż są realizowane w dokładnie tych samych terminach, tylko są wyższe o 300 złotych. 

Wysoki zwrot podatku? W tym roku się go nie doczekamy

Liczne oszustwa nową metodą "na 800 plus"

Pierwsze przelewy powiększonego świadczenia rodzinnego trafiły już na konta rodziców. Zakład Ubezpieczeń Społecznych już od dawna informował, że nie jest potrzebne składanie dodatkowego wniosku, by uzyskać wyższą kwotę. Teraz okazuje się, że oszuści znaleźli nowy sposób na wyłudzanie pieniędzy i tym razem wykorzystali do tego zmiany, które zaszły w tym popularnym świadczeniu. 

Zobacz także: Właśnie się zaczęło. Nie przeczytasz tego listu z ZUS, możesz zapłacić odsetki

Ministerstwo pilnie ostrzega przed oszustami

W piątek 5 stycznia Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wydało pilny komunikat, który pojawił się na stronie internetowej resortu oraz w mediach społecznościowych. Okazuje się, że pojawiają się sygnały dotyczące prób oszustwa.

- Do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej docierają informacje, że osoby nieuczciwe wykorzystują wypłatę z programu Rodzina 800+ do wyłudzania pieniędzy. Czasami dzwonią lub piszą wiadomości z ofertą fikcyjnej pomocy w wypełnieniu wniosku w sprawie świadczenia wychowawczego. Resort apeluje o zachowanie ostrożności i rozwagi. Kwota świadczenia wychowawczego jest zwiększana automatycznie - nie trzeba wypełniać żadnego nowego wniosku - czytamy na oficjalnej stronie resortu.