BiznesINFO.pl
Maseczki chirurgiczne obowiązkowe dla każdego? Nosa i ust nie zasłonisz już szalikiem

Pixabay/geralt

Maski chirurgiczne będą obowiązkowe? Ministerstwo odpowiada na doniesienia prof. Horbana

19 Lutego 2021

Autor tekstu:

Wiktoria Pękalak

Maski chirurgiczne niedługo mogą nie tylko być konieczne, możliwe że to rząd zadecyduje jaki typ maseczki będziesz zakładał na nos i usta. Prof. Andrzej Horban, główny doradca premiera przekazał, że minister zdrowia wprowadzi dziś rozporządzenie, na mocy

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie decyzje podejmie minister zdrowia w związku z maseczkami chirurgicznymi

  • Kiedy zmienią się przepisy dotyczące noszenia maseczek

  • Które maseczki chronią najlepiej

Maski chirurgiczne zamiast chustki, szalika, czy maseczki bawełnianej

Obowiązek noszenia maseczek wymaga, według prof. Andrzeja Horbana dookreślenia. Specjalista został zapytany w TVN24 o to, czy minister wyda rozporządzenie dotyczące konieczności noszenia maseczek chirurgicznych, odpowiedział: "Mam nadzieję, że tak będzie. Tak".

- Oprócz tego, że pan minister wyda rozporządzenie, to jest jeszcze apel do państwa, aby do tego rozporządzenia się jeszcze zastosować - zaznaczył cytowany przez DGP specjalista i dodał, że minister przedstawi swoją decyzję w piątek.

- Chodzi o to, żeby używać porządnych masek, przynajmniej masek tzw. chirurgicznych, nie mówiąc już o maskach z filtrem - tłumaczył profesor.

Konieczność doprecyzowania obostrzeń związanych z noszeniem maseczek chirugicznych Horban tłumaczył tym, że pod koniec przyszłego tygodnia dzienna liczba zakażeń może sięgnąć 10–15 tys., a to, według profesora, wiązałoby się z koniecznością powrotu do poprzednich obostrzeń.

Jeszcze nie dzisiaj

Do słów profesora odniósł się minister zdrowia Adam Niedzielski. W programie "Tłit" Wirtualnej Polski wyjaśniał, że dziś takiego rozporządzenia jeszcze nie będzie.

- Ale zastanawiamy się, czy te maseczki nie powinny zostać dookreślone, jeśli chodzi o standard ich noszenia, bo mamy wskazane pewne zamienniki w postaci np. szalików i trzeba będzie z tego zrezygnować - dodał minister.

Minister zdrowia zwrócił też uwagę, że "trzeba również dać wyraźny sygnał w sprawie przyłbic, które również są zbyt często noszone". Według Adama Niedzielskiego, przyłbice nie zapewniają bezpieczeństwa na takim poziomie, na jakim robią to najprostsze maseczki. Polityk dodał też, że takie przepisy mogą pojawić się w przyszłym tygodniu.

Które maseczki są najbezpieczniejsze

WHO zaleca korzystanie z maseczek, które są wykonane z trzech warstw tkaniny (pochłaniającej, filtrującej i nieprzepuszczalnej). Najlepsze maseczki powinny blokować przedostawanie się zarówno dużych kropel wydostających się z dróg oddechowych, jak i areozoli - mniejszych cząstek, które powstają, gdy mówimy lub oddychamy.

Naukowcy z Duke University sprawdzili różne rodzaje maseczek ochronnych pod kątem ich skuteczności przy rozprzestrzenianiu się chorób. Pod lupę wzięto 14 różnych rodzajów osłon. Okazało się, że najlepszą ochronę zapewniają maski medyczne typu N95, które noszone są przez pracowników szpitali - w ich wypadku transmisja mikrokropli redukowana jest do mniej niż 1/10 procenta.

Standardowe maseczki chirurgiczne, wykonywane z polipropylenu zatrzymują co najmniej 90 proc. kropli, choć okazuje się, że maseczki bawełniane wielorazowego użytku wcale im nie ustępują. Te zatrzymują od 79 do 90 proc. aerozolu, przy czym zakres ich ochrony jest uzależniony od materiału, z którego zostały wykonane i tego, czy obecne jest plisowanie, czy nie.

Tagi:

Wiktoria PękalakAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwent filologii polskiej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego, student filozofii. Wcześniej w miesięczniku "Teatr". Niestrudzenie projektuje zasadę ekwiwalencji z osi odbioru na oś kombinacji.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Polska i Świat

Mundial w Katarze. Pod jednym względem Polska wygrywa z Arabią Saudyjską

Czytaj więcej >
KMP Częstochowa

Polska i Świat

Bezpieczne Andrzejki 2022. Więcej patroli policji na drogach

Czytaj więcej >
Wikimedia Commons/Rakoon

Polska i Świat

Ważna zmiana w aptekach od 1 grudnia. Możesz mieć problemy z kupieniem leków na receptę

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Walka ze smogiem w Krakowie. Najstarsze auta nie wjadą do miasta

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Z Warszawy do Łodzi pociągiem już niedługo pojedziesz z prędkością 350km/h

Czytaj więcej >
Piotr Molecki/East News

Polska i Świat

Dopłaty do gazu. Premier Mateusz Morawiecki mówi o prawdopodobnych scenariuszach

Czytaj więcej >