BiznesINFO.pl
Maseczki powinny być sprzedawane w jednakowej cenie - stwierdził prof. Matyja

Pixabay/MrGajowy3

Maseczki z cenami ustalanymi urzędowo. Tego chce prezes Naczelnej Rady Lekarskiej

1 Marca 2021

Autor tekstu:

Wiktoria Pękalak

Sprzedaż maseczek reglamentowana? Zdaniem prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej, prof. Andrzeja Matyi maseczki powinny być sprzedawane po cenie urzędowej, by każdy mógł sobie na nie pozwolić.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Dlaczego zdaniem Prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej prof. Andrzeja Matyi maseczki powinny być sprzedawane w regularnych cenach

  • Jakie obostrzenia obowiązują teraz w związku z noszeniem maseczek

  • Jakie obostrzenia zostały wprowadzone w sobotę

Maseczki powinny być sprzedawane w regularnej cenie

Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej, prof. Andrzej Matyja był w niedzielę gościem Radia ZET. Ekspert mówił na antenie, że decyzja rządu dotycząca zawężenia obowiązujących rodzajów osłony nosa i ust w czasie pandemii do maseczek jest dobrym rozwiązaniem.

- To bardzo dobry ruch. Od dawna mówiliśmy, że przyłbice to pseudoobrona. Należy wrócić do masek profesjonalnych, które spełniają wymogi filtrujące. Przyłbica to żaden filtr, tylko rozpryskiwanie kropel, które znajdują się w wydychanym powietrzu - tłumaczył Matyja cytowany przez PAP.

Profesor zaznaczył jednak, że cena maseczek powinna być ściśle regulowana, by każdy mógł sobie pozwolić na ich zakup.

- Kiedy wprowadza się nakaz noszenia właściwych masek filtrujących, to powinno się równocześnie zabezpieczyć możliwość nabycia takich maseczek, bo części społeczeństwa nie stać na to, by kupić taką profesjonalną maseczkę - zaznaczył Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej.

Zmiany w obostrzeniach dotyczących noszenia maseczek

Temat reglamentacji sprzedaży maseczek pojawił się w związku ze zmianą obostrzeń, która weszła w życie w sobotę 27 lutego. Od tego czasu jedynym rodzajem osłony, która obowiązuje, jest maseczka.

Ministerstwo zdrowia zaleca, by były to maseczki chirurgiczne lub filtrujące (np. FFP2 czy N95), choć nie jest to konieczność. Można używać także maseczek bawełnianych i jednorazowych. Dopuszczalne jest także noszenie przyłbic, jednak konieczna jest wtedy dodatkowa ochrona w postaci maseczki. Stosowanie szalików, bandan, chust i innego rodzaju zamienników maseczek jest już niemożliwe.

Przyjezdni z zagranicy

Prof. Andrzej Matyja został też na antenie Radia ZET zapytany o zaostrzenie warunków przekraczania granicy południowej z Polską. Zgodnie z nowymi obostrzeniami, osoby wracające z Czech i Słowacji są od soboty kierowane na kwarantannę.

Wyjątek stanowią jedynie ci, którzy poddali się szczepieniu przeciwko COVID-19 i przyjęli już dwie dawki preparatu oraz te, które okażą negatywny wynik testu na koronawirusa. Ważne jest jednak, żeby przejezdni przekroczyli granicę w 48 godzin po otrzymaniu negatywnego wyniku testu.

- Skupienie się tylko na granicy południowej nic nie da. Decyzja o zamknięciu była słuszna, ale powinna dotyczyć wszystkich granic - podkreślał cytowany przez PAP profesor i dodał, że wirus przenosi się niezależnie od środka transportu i granicy.

Tagi:

Wiktoria PękalakAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwent filologii polskiej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego, student filozofii. Wcześniej w miesięczniku "Teatr". Niestrudzenie projektuje zasadę ekwiwalencji z osi odbioru na oś kombinacji.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

orlen paczkomat

Polska i Świat

Orlen rozwija sieć paczkomatów. Związkowcy Poczty Polskiej apelują do premiera

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Wzrost PKB Polski w 2022 r. wyższy niż zakładały prognozy. GUS opublikował dane

Czytaj więcej >
Opalanie na balkonie

Polska i Świat

Rząd chce walczyć z patodeweloperką w Polsce. Zacznie od balkonów

Czytaj więcej >
pendolino

Polska i Świat

Podróż pociągiem będzie tańsza. Już wkrótce ceny biletów zostaną obniżone

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Minister Czarnek zapowiedział. Nauczyciele dostaną od państwa 400 tys. laptopów

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Domagał się prawie 3 mln zł odszkodowania za wypadek. Sąd zdecydował, że to pracownik zapłaci karę

Czytaj więcej >