BiznesINFO.pl

pixabay.com/fernandozhiminaicela

Dziś zmiany, a jutro nowe obostrzenia. Decyzję ogłoszą w środę, mamy przecieki

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Maria Glinka

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jaka jest sytuacja epidemiczna w regionie w ostatnich dniach

  • Jakie obostrzenia mają zostać wprowadzone

  • Jakie zmiany zostały wdrożone na mocy najnowszego rozporządzenia

Obostrzenia do zaostrzenia. Obawy przed brytyjską mutacją koronawirusa rosną

Obostrzenia zostały poluzowane 12 lutego 2021 r. Na otwarcie mogły liczyć hotele, stoki narciarskie, kina, teatry , a także baseny. Zaledwie kilka dni od złagodzenia restrykcji Ministerstwo Zdrowia zaczęło raportować zdecydowanie wyższe wskaźniki zachorowań na COVID-19.

Między 17 a 20 lutego liczba nowych infekcji nie spadała poniżej 8 tys. - to o ponad 2 tys. zakażeń więcej niż tydzień wcześniej. W dalszym ciągu na wysokim poziomie utrzymuje się także liczba zgonów w związku z COVID-19.

W obliczu brytyjskiej mutacji koronawirusa, która rozprzestrzenia się znacznie szybciej, na nic zdały się apele Adama Niedzielskiego o przestrzeganie reżimu sanitarnego. - Patrząc na to, co działo się w Zakopanem, przypominam sobie mecz Ligi Mistrzów między Atalantą a Valencią. Nie chciałbym, aby Zakopane było naszym stadionem San Siro, początkiem trzeciej fali pandemii w Polsce - mówił w trakcie konferencji prasowej szef resortu zdrowia po słynnym weekendzie , w trakcie którego tłumy turystów zgromadziły się na Krupówkach.

Brytyjski szczep SARS-CoV-2 migruje w zastraszającym tempie przede wszystkim u naszych południowych sąsiadów. Według wyliczeń dr Bartosza Fiałka zmutowany wirus odpowiada za 45-60 proc. wszystkich nowych infekcji w Czechach. Na skraju zapaści służby zdrowia znalazła się także Słowacja, która rejestruje najwyższe liczby zgonów w przeliczeniu na liczbę mieszkańców na świecie - umiera tam 18 osób na milion obywateli w ciągu tygodnia.

Obostrzenia na wzór niemiecki

Z uwagi na ryzyko, jakie stanowi brytyjska mutacja, na dodatkowe obostrzenia w postaci zamknięcia południowych granic kraju zdecydowały się w ubiegłym tygodniu Niemcy. RMF FM donosi, że podobna strategia ma zostać wdrożona również w Polsce.

Dziennikarze portalu ustalili, że na teren kraju będą mogły wjeżdżać osoby, które okażą negatywny wynik testu na obecność koronawirusa. Jeśli przyjezdny nie przedstawi badania, a i tak uda mu się w jakiś sposób dotrzeć do kraju, to będzie musiał odbyć obowiązkową kwarantannę.

Wszystko wskazuje także na to, że zmienią się również zasady zakrywania nosa i ust. Rząd ma wprowadzić nakaz stosowania maseczek ochronnych (chirurgicznych bądź materiałowych). - Będziemy chcieli wycofać możliwość zastępowania maseczek surogatami, które nie stanowią tak skutecznego zabezpieczenia. Przyłbice nie, chusty nie, maseczki tak - oznajmił Niedzielski. Przypomnijmy, że takich obostrzeń dotyczących zakrywania twarzy nie było od początku pandemii.

Ten element strategii walki z pandemią również bazuje na rozwiązaniach wprowadzonych w Niemczech - noszenie masek z filtrem (FFP2 lub FFP3) jest obowiązkowe w sklepach i pojazdach transportu zbiorowego. Identyczne obostrzenia zostały wprowadzone w nocy z 22 na 23 lutego w Czechach.

Szczyt zakażeń może przypaść na Wielkanoc

RMF FM donosi, że w dalszym ciągu trwa dyskusja w sprawie ewentualnego zamknięcia sklepów w galeriach handlowych, stoków narciarskich, a nawet kin. Niewykluczone, że hotele pozostaną otwarte tylko dla dorosłych. Ostateczne decyzje w tym zakresie poznamy jutro (23 lutego).

Obostrzenia mają ulec zaostrzeniu z uwagi na spodziewane wzrosty zakażeń. Z analiz resortu zdrowia wynika, że najbliższy miesiąc upłynie pod znakiem nieustannych przyrostów zachorowań. Szczyt trzeciej fali pandemii jest spodziewany na przełomie marca i kwietnia, co po raz kolejny stawia pod znakiem zapytania Święta Wielkanocne.

Na drobne zmiany w pandemicznych zasadach rząd zdecydował się już wczoraj. Zgodnie z nowym rozporządzeniem, które zostało opublikowane w poniedziałek w Dzienniku Ustaw, z kwarantanny po przekroczeniu granicy będzie zwolniona osoba, która posiada zaświadczenie o zaszczepieniu przeciwko koronawirusowi, wykonanym wyłącznie preparatem dopuszczonym do obrotu na terenie UE (Pfizer, Moderna, AstraZeneca). Poza tym z izolacji są zwolnieni: uczniowie, dzieci w wieku przedszkolnym, studenci, doktoranci oraz osoby prowadzące działalność naukową.

Tagi:

Podobne artykuły

Polska i Świat

Eksperci o polskim PKB: „Spodziewamy się technicznej recesji”
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Rząd likwiduje użytkowanie wieczyste. Przedsiębiorcy będą mogli przejąć grunty na własność
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Drożyzna zmusza Polaków do oszczędzania. Blisko 68 proc. rodaków wyda na święta mniej niż rok temu
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Polskie wysiłki docenione przez UE. Premier zapowiada miliardy na amunicję
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Polska Fundacja Narodowa zapłaciła ponad milion zł YouTuberowi z USA za filmik promujący Polskę
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Emerytura Marka Piekarczyka wynosiła 7,77 zł. Po podwyżce jest niewiele lepiej
Czytaj więcej >
Maria Glinka

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych i studentka dziennikarstwa na UW. Pierwsze doświadczenia w branży dziennikarskiej zdobywała w stacji TVN i na portalu Euractiv. Wielbicielka filmów Alejandro Innaritu, reportaży książkowych i filmowych, zwłaszcza na temat polityki oraz społecznych problemów w wymiarze globalnym i lokalnym.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]