BiznesINFO.pl
Obostrzenia do zmiany

pixabay.com/fernandozhiminaicela

Dziś zmiany, a jutro nowe obostrzenia. Decyzję ogłoszą w środę, mamy przecieki

23 Lutego 2021

Autor tekstu:

Maria Glinka

Obostrzenia zostaną zaostrzone z uwagi na wzrost zachorowań na COVID-19 zarejestrowany w ciągu ostatniego tygodnia. RMF FM nieoficjalnie ustaliło, że rząd przedstawi szczegóły nowej strategii walki z pandemią w środę 23 lutego. Już dziś wiadomo, że prawdo

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jaka jest sytuacja epidemiczna w regionie w ostatnich dniach

  • Jakie obostrzenia mają zostać wprowadzone

  • Jakie zmiany zostały wdrożone na mocy najnowszego rozporządzenia

Obostrzenia do zaostrzenia. Obawy przed brytyjską mutacją koronawirusa rosną

Obostrzenia zostały poluzowane 12 lutego 2021 r. Na otwarcie mogły liczyć hotele, stoki narciarskie, kina, teatry, a także baseny. Zaledwie kilka dni od złagodzenia restrykcji Ministerstwo Zdrowia zaczęło raportować zdecydowanie wyższe wskaźniki zachorowań na COVID-19.

Między 17 a 20 lutego liczba nowych infekcji nie spadała poniżej 8 tys. - to o ponad 2 tys. zakażeń więcej niż tydzień wcześniej. W dalszym ciągu na wysokim poziomie utrzymuje się także liczba zgonów w związku z COVID-19.

W obliczu brytyjskiej mutacji koronawirusa, która rozprzestrzenia się znacznie szybciej, na nic zdały się apele Adama Niedzielskiego o przestrzeganie reżimu sanitarnego. - Patrząc na to, co działo się w Zakopanem, przypominam sobie mecz Ligi Mistrzów między Atalantą a Valencią. Nie chciałbym, aby Zakopane było naszym stadionem San Siro, początkiem trzeciej fali pandemii w Polsce - mówił w trakcie konferencji prasowej szef resortu zdrowia po słynnym weekendzie, w trakcie którego tłumy turystów zgromadziły się na Krupówkach.

Brytyjski szczep SARS-CoV-2 migruje w zastraszającym tempie przede wszystkim u naszych południowych sąsiadów. Według wyliczeń dr Bartosza Fiałka zmutowany wirus odpowiada za 45-60 proc. wszystkich nowych infekcji w Czechach. Na skraju zapaści służby zdrowia znalazła się także Słowacja, która rejestruje najwyższe liczby zgonów w przeliczeniu na liczbę mieszkańców na świecie - umiera tam 18 osób na milion obywateli w ciągu tygodnia.

Obostrzenia na wzór niemiecki

Z uwagi na ryzyko, jakie stanowi brytyjska mutacja, na dodatkowe obostrzenia w postaci zamknięcia południowych granic kraju zdecydowały się w ubiegłym tygodniu Niemcy. RMF FM donosi, że podobna strategia ma zostać wdrożona również w Polsce.

Dziennikarze portalu ustalili, że na teren kraju będą mogły wjeżdżać osoby, które okażą negatywny wynik testu na obecność koronawirusa. Jeśli przyjezdny nie przedstawi badania, a i tak uda mu się w jakiś sposób dotrzeć do kraju, to będzie musiał odbyć obowiązkową kwarantannę.

Wszystko wskazuje także na to, że zmienią się również zasady zakrywania nosa i ust. Rząd ma wprowadzić nakaz stosowania maseczek ochronnych (chirurgicznych bądź materiałowych). - Będziemy chcieli wycofać możliwość zastępowania maseczek surogatami, które nie stanowią tak skutecznego zabezpieczenia. Przyłbice nie, chusty nie, maseczki tak - oznajmił Niedzielski. Przypomnijmy, że takich obostrzeń dotyczących zakrywania twarzy nie było od początku pandemii.

Ten element strategii walki z pandemią również bazuje na rozwiązaniach wprowadzonych w Niemczech - noszenie masek z filtrem (FFP2 lub FFP3) jest obowiązkowe w sklepach i pojazdach transportu zbiorowego. Identyczne obostrzenia zostały wprowadzone w nocy z 22 na 23 lutego w Czechach.

Szczyt zakażeń może przypaść na Wielkanoc

RMF FM donosi, że w dalszym ciągu trwa dyskusja w sprawie ewentualnego zamknięcia sklepów w galeriach handlowych, stoków narciarskich, a nawet kin. Niewykluczone, że hotele pozostaną otwarte tylko dla dorosłych. Ostateczne decyzje w tym zakresie poznamy jutro (23 lutego).

Obostrzenia mają ulec zaostrzeniu z uwagi na spodziewane wzrosty zakażeń. Z analiz resortu zdrowia wynika, że najbliższy miesiąc upłynie pod znakiem nieustannych przyrostów zachorowań. Szczyt trzeciej fali pandemii jest spodziewany na przełomie marca i kwietnia, co po raz kolejny stawia pod znakiem zapytania Święta Wielkanocne.

Na drobne zmiany w pandemicznych zasadach rząd zdecydował się już wczoraj. Zgodnie z nowym rozporządzeniem, które zostało opublikowane w poniedziałek w Dzienniku Ustaw, z kwarantanny po przekroczeniu granicy będzie zwolniona osoba, która posiada zaświadczenie o zaszczepieniu przeciwko koronawirusowi, wykonanym wyłącznie preparatem dopuszczonym do obrotu na terenie UE (Pfizer, Moderna, AstraZeneca). Poza tym z izolacji są zwolnieni: uczniowie, dzieci w wieku przedszkolnym, studenci, doktoranci oraz osoby prowadzące działalność naukową.

Tagi:

Maria GlinkaAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych i studentka dziennikarstwa na UW. Pierwsze doświadczenia w branży dziennikarskiej zdobywała w stacji TVN i na portalu Euractiv. Wielbicielka filmów Alejandro Innaritu, reportaży książkowych i filmowych, zwłaszcza na temat polityki oraz społecznych problemów w wymiarze globalnym i lokalnym.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Fot. Piotr Molecki/East News. Warszawa, 31.12.2020. Z 31 grudnia 2020 r. na 1 stycznia 2021 r. w godzinach od 19:00 do 6:00 w calym kraju obowiazuje zakaz przemieszczania sie. Wyjatkiem sa m.in. niezbedne czynnosci sluzbowe oraz inne wskazane w rozporzadzeniu. Za nieuzasadnione wyjscie z domu grozi m.in. mandat. W przypadku doniesienia do sanepidu, ten - za zlamanie obostrzen epidemicznych - moze nalozyc kare administracyjna w wysokosci do 30 tys. zl. N/z patroli policji na placu Bankowym.

Polska i Świat

Policja dzisiaj ruszyła na łowy. Mandat 3 tys. zł grozi bardzo wielu kierowcom

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Władze Nowego Jorku chcą zatrudnić szczurołapa. Oferują nawet 170 tys. dolarów rocznie

Czytaj więcej >

Fot. Piotr Molecki/East News, Warszawa

Polska i Świat

Nowelizacja Kodeksu karnego. Bezwzględne kary dla pijanych kierowców

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Znana polska sieć restauracji ogłosiła upadłość

Czytaj więcej >
Wielka awantura w Sejmie. Opozycja grzmi: "Dlaczego nie chcecie bronić polskiego nieba?"

Polska i Świat

Sejm uchwalił nowelę ustawy o podatku akcyzowym. Istotne zapisy dotyczące opłaty paliwowej

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Polska przekazała Ukrainie już ponad 10 tys. terminali Starlink

Czytaj więcej >