Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Marszałek odchodzi po aferze. Marek Kuchciński ogłosił datę dymisji. Kaczyński: Tusk też latał samolotem
Przemysław Terlecki
Przemysław Terlecki 08.08.2019 02:00

Marszałek odchodzi po aferze. Marek Kuchciński ogłosił datę dymisji. Kaczyński: Tusk też latał samolotem

biznes-info-640x433
Biznesinfo.pl

Marek Kuchciński po niespełna czterech latach pełnienia funkcji marszałka Sejmu podał się do dymisji. Polityk Prawa i Sprawiedliwości i jeden z najbardziej zaufanych ludzi, jakich w swoim otoczeniu ma Jarosław Kaczyński, o decyzji poinformował podczas konferencji prasowej, która zaczęła się po 12:30. Polityk w ten sposób postanowił odpowiedzieć za nieodpowiedzialne wykorzystywanie lotów rządowymi maszynami o statusie HEAD.

Decyzja, którą ogłosił Kuchciński w towarzystwie m.in. prezesa PiS, Jarosława Kaczyńskiego, miała zostać podjęta podczas środowego posiedzenia polityków obozu rządzącego w biurze przy Nowogrodzkiej w Warszawie. Jak donosi Gazeta Wyborcza, spotkanie polityków trwało do późna i to właśnie podczas debaty na temat afery Air Kuchciński członkowie PiS doszli do wniosku, że takie rozwiązanie jest najwłaściwsze.

Marek Kuchciński odchodzi ze stanowiska

Media i komentatorzy zgodnie przyznają, że to dość niespotykana strategia ze strony obozu rządzącego. Dotąd bowiem PiS nie uginało się w ten sposób pod naporem afer. Jak tłumaczy jednak Wyborcza, partia miała zrozumieć, że afera z nieodpowiedzialnym wykorzystywaniem lotów rządowych jest już zbyt głośna i zniesmacza nawet część elektoratu Prawa i Sprawiedliwości. Na takie jej oddziaływanie PiS nie może pozwolić sobie na dwa miesiące przed wyborami parlamentarnymi.

Kryzys wizerunkowy dotyczy bowiem nie tylko Marka Kuchcińskiego, ale coraz to większej liczby polityków PiS. Codziennie media podają kolejne nazwiska współpasażerów, których Marek Kuchciński bezprawnie zapraszał na pokład rządowego Gulfstreama lub śmigłowców. Afera Air Kuchciński może więc niebawem zmienić się w Air PiS - z marszałkiem latali bowiem już nieuprawnieni do tego samorządowcy, posłowie, dzieci, rodzeństwo, wnuki, żony, a także rzecznik dyscyplinarny PiS.

Następcą Kuchcińskiego po jego dymisji zostanie najprawdopodobniej Małgorzata Wasserman. Początkowo wskazywano także Ryszarda Terleckiego, ale jego kandydatura przepadła, ponieważ na początku afery wykazywał lekceważący wobec niej stosunek, czym skompromitować się miał w oczach Polaków. Nawet jeśli nie latał więc z Kuchcińskim, kojarzony będzie z butnym podejściem PiS do afery.

Kaczyński o całej sprawie 

Prezes PiS Jarosław Kaczyński zabrał kilka słów po ogłoszeniu decyzji marszałka Kuchcińskiego. Kaczyński zarządał od dziennikarzy sprawiedliwości i równego trakotwania. Miał tym samym na myśli fakt, że Donald Tusk również korzystał z rządowych samolotów, ale media nie zajęły się tym tematem tak intensywnie jak lotami marszałka Kuchcińskiego. Dodatkowo wspomniał, że nie widzi nic niestosownego w zachowaniu marszałka, ale liczy się z opinią publiczną.

Tagi: Sejm polityka PiS