Zwiększenie wysokości mandatów nie poprawi bezpieczeństwa na polskich drogach?
eastnews/Tomasz Radzik
Autor Radosław Święcki - 2 Września 2020

Kontrowersyjna metoda poprawiania bezpieczeństwa na drogach. Zapłacą oczywiście kierowcy

Największym problemem polskich kierowców jest nagminne przekraczanie prędkości. Bezpieczniejszą jazdę wymusiłaby nie wyższa wysokość mandatów a większa liczba fotoradarów - uważa Maria Dąbrowska-Loranc z Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego Instytutu Transportu Samochodowego.

Podniesienie wysokości mandatów nic nie da?

Tegoroczne wakacje na polskich drogach nie były tak dramatyczne jak ubiegłoroczne, niemniej jednak policyjne statystyki robią wrażenie - prawie 5,5 tys. wypadków, blisko 500 zgonów i ponad 6 tys. osób rannych. O tym jak zwiększyć bezpieczeństwo na polskich drogach mówi w rozmowie z “Dziennikiem Gazetą Prawną” Maria Dąbrowska-Loranc z Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego Instytutu Transportu Samochodowego.

W ocenie ekspertki największym problemem polskich kierowców jest nagminne przekraczanie prędkości. - Badania pokazują, że trzy czwarte Polaków łamie limity dozwolonej szybkości w terenie zabudowanym. Brakuje presji społecznej, żeby jeździć wolniej - mówi Dabrowska-Lorenc.

Zdaniem ekspertki optymalnym sposobem na wymuszenie obniżenia prędkości przez kierowców jest zwiększenie liczby fotoradarów. - W tym kierunku powinniśmy zmierzać. U nas tych urządzeń jest kilkaset, a to powinno iść w tysiące - mówi rozmówczyni “DGP”.

Bardzo niepokojące słowa niemieckiego ministra. Nie wróżą niczego dobrego również dla PolskiBardzo niepokojące słowa niemieckiego ministra. Nie wróżą niczego dobrego również dla PolskiCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:
1. Zachowanie wszystkich zasad w szkołach jest niemożliwe? Niepokojące słowa nauczycieli
2. Od dzisiaj kierowcy w poważnych tarapatach. Tym razem posypią się wyjątkowo srogie kary
3. Pojawił się poważny problem z ZUS-em. Wiele osób może mieć kłopot z otrzymaniem obiecanych pieniędzy

- Duża liczba fotoradarów na pewno diametralnie zmieniłaby postawę kierowców i wymusiłaby bezpieczniejszą jazdę nawet tam, gdzie urządzeń by nie ustawiono. Naukowcy udowodnili, że jazda wolniejsza nawet o kilka kilometrów na godzinę znacznie zmniejsza ryzyko śmierci. Tymczasem szybsza jazda, zwłaszcza w mieście, daje zwykle niewielki zysk czasowy - dodaje.

Dąbrowska-Lorenc ze sceptycyzmem wypowiada się w kwestii podniesienia wysokości mandatów. - Możemy dyskutować o wysokości mandatów, ale moim zdaniem ważniejsza powinna być kwestia nieuchronności kary. Przydałaby się zatem większa liczba kontroli drogowych i wspomniana większa liczba fotoradarów. Mając świadomość, że grozi mi kara, na pewno będę inaczej zachowywał się na drodze - podsumowuje ekspertka.

Dane mówią same za siebie. Niedługo wielu starszych Polaków będzie miało problem z pieniędzmiDane mówią same za siebie. Niedługo wielu starszych Polaków będzie miało problem z pieniędzmiCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Była rywalka Agnieszki Radwańskiej walczy ze śmiertelną chorobą. W szpitalu rozgrywa najważniejszy mecz życia
  2. Rząd podjął decyzję. Rozporządzenie podpisane. Klamka zapadła
  3. Nauczyciele mają dość, coraz więcej rezygnuje z nauczania. Zamiast tego wybierają specjalne świadczenie
  4. Tajemnicze odkrycie w Himalajach. Wyniki badań ujawniły przerażającą prawdę
  5. Polowanie kontrolerów trwa, mogą zapukać i do ciebie. Wiemy już kogo czekają wysokie kary po 735 zł
  6. Tajna receptura na gołąbki babci Reginy, z daleka czuć ich wybitny aromat
Zrobiła zakupy w Biedronce. Po wyjściu dostała wezwanie do zapłaty dodatkowych 90 zł, powód wprawia w oniemienieZrobiła zakupy w Biedronce. Po wyjściu dostała wezwanie do zapłaty dodatkowych 90 zł, powód wprawia w oniemienieCzytaj dalej

Koniecznie obejrzyj:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News