Majątek Szumowskiego pogrąży ministra?
biznesinfo.pl
Autor Radosław Święcki - 19 Maja 2020

Sprawa majątku Szumowskiego coraz bardziej gorąca. Wniosek wpłynął już do CBA

Polityczna burza wokół majątku ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego. Posłowie Koalicji Obywatelskiej zapowiadają wniosek do CBA o kontrolę oświadczeń majątkowych ministra. Ruch ten ma związek z publikacją „Gazety Wyborczej” dotyczącej powiązań biznesowych Szumowskiego przed jego wejściem do rządu.

Majątek Szumowskiego pogrąży ministra?

Sprawa majątku ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego pogrąży cieszącego się obecnie najwyższym zaufaniem polityka? Bez wątpienia artykuł „Gazety Wyborczej” nie stawia ministra w dobrym świetle.

Przypomnijmy, że z doniesień gazety wynika, że Ministerstwo Zdrowia kupiło – jak się okazało później wadliwe - maseczki ochronne za ponad 5 mld zł na czym zarobił przyjaciel rodziny ministra Szumowskiego, zaś transakcję ułatwił brat ministra Marcin Szumowski, prezes spółki OncoArendi Therapeutics, która koncentruje się na rozwijaniu nowych leków wykorzystywanych w terapii chorób nowotworowych i chorób układu oddechowego.

Firma – jak przypomina Onet - notowana jest na giełdzie, a część jej udziałów należy do Marcina Szumowskiego i spółki Szumowski Investments. Jej wspólnikiem przed wejściem do rządu w 2016 roku był Łukasz Szumowski (został ministrem zdrowia na początku 2018 roku, ale wcześniej przez blisko dwa lata był jednym z zastępców Jarosława Gowina w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego), a następnie przepisał je na żonę.

Kierowcy nie mogą liczyć na wyrozumiałość policji za jedno przewinienie. A w czasie pandemii popełniają je dużo częściejKierowcy nie mogą liczyć na wyrozumiałość policji za jedno przewinienie. A w czasie pandemii popełniają je dużo częściejCzytaj dalej

Portal przypomina, że w kwietniu ujawniono, że spółka została dofinansowana kwotą 22 mln zł z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR), rządowej agencji znajdującej się pod nadzorem resortu nauki. Tylko w ciągu ostatnich trzech lat – jak podał „Fakt” - OncoArendi Therapeutics pozyskała z publicznych środków ponad 70 mln zł.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Rząd właśnie wprowadził 4 bardzo ważne zmiany dot. emerytur. Tarcze antykryzysowe rządu kryją nowe przepisy
2. Dariusz Piontkowski podjął zaskakującą decyzję. Ważne informacje dla wielu uczniów

Wniosek o kontrolę

W związku z powyższymi publikacjami posłowie Koalicji Obywatelskiej zamierzają złożyć wniosek do Centralnego Biura Antykorupcyjnego o kontrolę oświadczeń majątkowych ministra zdrowia. Zapowiadając złożenie wniosku poseł KO Robert Kropiwnicki podkreślił, że w sprawie zakupu wadliwych maseczek nie zadziałały służby państwowe, w tym CBA i ABW.

10 zachowań Polaków, które za granicą są dziwactwami. Nawet nie wiesz, że codziennie sam to robisz10 zachowań Polaków, które za granicą są dziwactwami. Nawet nie wiesz, że codziennie sam to robiszCzytaj dalej

– To sprawne państwo powinno to kontrolować, powinno robić to CBA, ale ono tego nie robi – mówi cytowany przez Onet Kropiwnicki.

Posłanka Katarzyna Lubnauer zapowiedziała również kontrolę poselską w NCBR, który – jak podkreśliła była szefowa Nowoczesnej – „tak silnie dotował spółki związane z państwem Szumowskimi".

Tłumaczenia ministra

Sam Szumowski podkreśla, że nigdy nie nadzorował instytucji, z których firma jego brata otrzymywała dofinansowanie.

- Przychodząc do Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego wspólnie z wicepremierem Gowinem zdecydowaliśmy, że nie będę podejmował żadnych decyzji związanych z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju z uwagi na działalność badawczą prowadzoną w firmie, z którą związany jest mój brat – powiedział w rozmowie z PAP minister zdrowia.

Szumowski podkreślił, nie zna szczegółów funkcjonowania spółki swojego brata, zaś jego żona nie uczestniczyła w podejmowaniu decyzji w żadnej ze spółek. Odnosząc się do przekazania udziałów żonie, minister podkreślił, że nie chciał być „zaangażowany w jakiekolwiek przedsięwzięcia prywatne, pełniąc funkcje publiczne”.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Duży warszawski bank ma problemy. Czy klienci powinni się obawiać?
  2. Nikt nie wierzył, że może się im udać. Małżeństwo z zespołem Downa jest razem już 25 lat
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Kolejny zakaz zniesiony jeszcze przed wakacjami? Minister Szumowski zabrał głos
Wielkie zmiany w Biedronce, klienci mocno zaskoczeni. Wprowadzili już w 113 sklepach, mogą także w twojej okolicyWielkie zmiany w Biedronce, klienci mocno zaskoczeni. Wprowadzili już w 113 sklepach, mogą także w twojej okolicyCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News