Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Majątek Mateusza Morawieckiego. Ujawniono nieznane dotychczas szczegóły
Magdalena Madoń
Magdalena Madoń 26.09.2023 09:56

Majątek Mateusza Morawieckiego. Ujawniono nieznane dotychczas szczegóły

Mateusz Morawiecki
East News

Onet ujawnił jedną z największych tajemnic premiera. Portal podaje adresy i zdjęcia działek. Premier wielokrotnie był wzywany do ujawnienia swojego majątku opinii publicznej. 

 

Wezwanie do ujawnienia majątku

Dwa tygodnie temu szef klubu KO Borys Budka wezwał premiera Mateusza Morawieckiego, by ujawnił majątek należący do niego i jego żony. Przypomniał, że ponad 4 lata temu podczas kampanii wyborczej Morawiecki obiecał, że ujawni majątek, który zgromadzili razem z żoną. 

Szef KO przytoczył własny przykład, kiedy to przedstawił opinii publicznej swoje oświadczenie w formie aktu notarialnego.

Majątek Morawieckich

Onet ustalił wartość nieruchomości, które Morawieccy mają razem, osobno, a także które mieli i sprzedali. Wartość nieruchomości oszacował na zlecenie Onetu zespół fachowców zajmujących się na co dzień obrotem nieruchomościami.

Do majątku należy między innymi działka na wrocławskim osiedlu Oporów kupiona w 2022 roku od Kościoła. Morawieccy, dzięki koneksjom w kurii, zapłacili 700 tys. zł za 15 ha, choć ziemia ta była wtedy warta co najmniej 4 mln zł. Tymczasem jej obecna wartość wynosi już niemal 77 mln zł. 

Morawieccy mieli także  lokal użytkowy o pow. 658 m kw. przy Placu Grunwaldzkim we Wrocławiu wart dziś ok. 7,5 mln zł, działkę rolną w Żernikach Wrocławskich, dwa mieszkania (31 m kw. i 75 m kw.) oraz lokal użytkowy o powierzchni 226 m kw. przy ul. Oławskiej (niedaleko wrocławskiego rynku).

Szacunki pokazują, że przez ręce Morawieckich w ostatnich latach przeszły nieruchomości warte niemal 120 mln zł.

Willa Morawieckich

Na mocy umowy zawartej w marcu 2015 roku na Iwonę Morawiecką została przepisana m.in. luksusowa willa na warszawskim osiedlu Marina Mokotów. Nie wiadomo, ile Morawieccy zapłacili za ten dom w 2008 roku. Powołując się na dane z księgi wieczystej Onet ustalił, że na jego zakup zaciągnęli hipotekę na kwotę 1 715 200 franków szwajcarskich, co stanowiło około 4 250 000 złotych, gdy kupowali nieruchomość 13 lat temu.

 Obecnie kurs franka wynosi już 4 złote 75 groszy, co oznacza, że pozostałe do spłaty zadłużenie wynosi ogromne 8 146 000 złotych. Małżonka premiera będzie musiała spłacać ten kredyt z własnych środków przez kolejne 15 lat. Specjaliści z rynku nieruchomości, których skonsultowano w celu wyceny, oszacowali wartość domu na dzisiejszy dzień na co najmniej 10 500 000 złotych.

Tagi: majątek